Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rekordowo rośnie liczba kradzieży w sklepach.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
14-12-2022 13:54romaro (25211 punktów)Rekordowo rośnie liczba kradzieży w sklepach.
Ocena 3 na 3
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, od stycznia do października br. stwierdzono 26 030 przestępstw kradzieży w sklepach. To o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy odnotowano 20 107 takich przypadków. Gdy porównamy tegoroczne dane z tymi z 2020 roku, widzimy już skok o 58,8 proc.
Wykroczenia? W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku stwierdzono 188 784 wykroczenia związane z kradzieżą sklepową. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy odnotowano 160 011 takich przypadków.- W ostatnim roku sytuacja mocno się na rynku zmieniła. Kiedyś konsumenci kradli raczej droższe produkty, kalkulując co im się bardziej opłaci, ale teraz to się odwróciło. Kradną właściwie wszystko jak leci, począwszy od zwykłych bułek, serów, artykułów mięsnych przez słodycze, drobną chemię gospodarczą, kosmetyki, a skończywszy na elektronice – wylicza Maciej Tygielski z Grupy SkipWish.
W wakacje tak kradziono masło, że w jednym z Kauflandów klienci znaleźli w lodówkach na kostkach (tfu, sztabkach) masła specjalne nalepki antykradzieżowe. Umieszczono je na masłach za 7,79 czy 7,99 zł, ale i miksach za trzy złote z hakiem.
Podobne zabezpieczenia w niektórych sklepach wylądowały na butelkach z olejem.
- Powód jest dość prosty. Polacy w ostatnim roku mocno zubożeli, a więc i drobnych kradzieży z tzw. przymusu przybyło. Jeżeli miałbym się pokusić o jakąś prognozę, to uważam, że tych drobnych kradzieży będzie przybywać najwięcej – mówi Tygielski.
I dodaje: - W branży handlowej mówi się również, że szczególnie teraz bezpośrednio przed świętami zaczynają coraz częściej ginąć różne rzeczy z półek sklepowych. Oprócz jedzenia także np. zabawki, które z pewnością później będą wykorzystywane jako prezenty. To w pewien sposób pokazuje dramaturgię sytuacji, bo skoro konsumenci zaczynają kraść tego typu asortyment, to muszą być w naprawdę trudnej sytuacji.
Oglądam robione co miesiąc badania UCE RESEARCH i Wyższej Szkoły Bankowej: w listopadzie artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 25,8 proc. rok do roku. W październiku wzrost wyniósł 26,1 proc. rok do roku.
Masło rok temu kosztowało 6 zł. Teraz 7,62 zł. Banany - niespełna 4 zł za kilogram, teraz już prawie 6 zł. Butelka oleju kosztowała niespełna 8 zł, teraz prawie 11 zł. Opakowanie jajek: było 7 zł, jest 9 zł.
– Nie miejmy złudzeń co do kwestii wyhamowania dynamiki wzrostu cen. To nie jest jeszcze ten moment. Brakuje bowiem realnych symptomów, aby mówić o takiej tendencji w obecnej chwili. Stanie się to możliwe dopiero wtedy, gdy wzrosty cen w relacji rocznej przez kilka miesięcy z rzędu będą spadały. Póki co rozkręcona spirala inflacyjna coraz bardziej przyspiesza – komentuje dr Robert Orpych z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. Każde kolejne zakupy w najbliższych dniach i tygodniach będą więc coraz droższe.
Metody złodziei od lat są takie same. Jak się kradnie?
Forum internetowe: „Macie jakieś sposoby, jak kraść w sklepach niezauważalnie, żeby nikt się nie połapał?"
Odpowiedzi.
1."Nie ma różnicy, czy robisz to w sklepie z kamerami czy bez. W większości marketów kamer jest kilkadziesiąt, a przy monitorze siedzi jeden facet, więc prawdopodobieństwo, że obserwuje akurat ciebie, jest prawie zerowe.
Cenne rady:
- Co jakiś czas włóż jakąś rzecz do koszyka, aby nie wzbudzać podejrzeń.
- Nie rozglądaj się zbyt często, czy nikt nie patrzy, i nie stój w jednym miejscu.
Przydatne zaopatrzenie:
- Kurtka z wieloma kieszeniami".
2. "Zawsze jak mnie rodzice wysyłają, to chowam do kieszeni. Po prostu mam taki płaszczyk i niedawno dziura mi się zrobiła, myślałam, że go wywalę, ale wręcz przeciwnie. Chodzę w nim do sklepu i bez problemu mieszczą mi się tam jakieś 3 czekolady, maks. 6. Chodzę po sklepie, wrzucam jakieś produkty, a na koniec idę do działu ze słodyczami, biorę do koszyka jakieś 2 batony, 2 czekolady, idę tam, gdzie nic nie widać, i chowam. Proste".

Sklepowwi złodzieje dzielą się na dwa rodzaje - Amatorzy. Duży wózek. Pełen zakupów. Klient na taśmę grzecznie wyciąga prawie wszystkie produkty. Prawie.
Jeden - szczególnie drogi jest przykryty jego torbami na zakupy. Jeśli kasjerka to zauważy, klient mówi: o przepraszam, nie zauważyłem, nie zauważyłam.
Oraz zawodowcy. Złodziei jest dwóch. Jeden zgarnia do torby towar. Drugi przychodzi z identyczną torbą pełną zakupów z innego sklepu. W środku ma paragon. Mężczyźni podmieniają torby. Jeden wychodzi, zabierając złodziejski łup. Drugiego łapie ochrona. Z niewinną miną prezentuje zakupy oraz paragon.
Jeśli klient trzyma w ręku cytryny za 8,38 zł z kilogram, to również dobrze może na kasie wybić, że są to pomarańcze za 3,49 zł za kilogram.
Zysk? Prawie 5 zł. I ludzie próbują. Często próbują.
Za to grozi odpowiedzialność za oszustwo, które jest przestępstwem z artykułu 286 Kodeksu karnego, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Dla popełnienia tego przestępstwa nie jest istotna wysokość szkody majątkowej. Paradoksalnie lepiej dla złodzieja byłoby, gdyby banany ukradł. Odpowiedzialność byłaby dużo mniejsza.
Wcześniej kradzież w sklepie rzeczy o wartości do 500 zł to było wykroczenie. Powyżej tej kwoty już przestępstwo. Teraz ten próg został podniesiony do 800 zł.
Doprowadzi to tylko do jeszcze większej liczby kradzieży w sklepach. Szczególnie tych kwalifikowanych jako wykroczenie. Nowelizacja tylko bardziej ośmieli złodziei do zwiększonej aktywności. Połączenie tego ze zubożeniem Polaków i kryzysem ekonomicznym może stworzyć naprawdę wybuchową mieszankę. Warto też dodać, że zmiana z pewnością poszerzy w pewien sposób listę kradzionych towarów.
Sieci handlowe nie panują nad tym procederem. Szacuje się, że na gorącym uczynku daje się złapać tylko ok. 10-15 proc. złodziei.

wyborcza.b(*)58832387#S.TD-K.C-B.2-L.2.duzy
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Sklepowwi złodzieje dzielą się na dwa rodzaje - Amatorzy. Duży wózek. Pełen zakupów. Klient na taśmę grzecznie wyciąga prawie wszystkie produkty. Prawie.
>Jeden - szczególnie drogi jest przykryty jego torbami na zakupy. Jeśli kasjerka to zauważy, klient mówi: o przepraszam, nie zauważyłem, nie zauważyłam.
>Oraz zawodowcy. Złodziei jest dwóch. Jeden zgarnia do torby towar. Drugi przychodzi z identyczną torbą pełną zakupów z innego sklepu. W środku ma paragon. Mężczyźni podmieniają torby.
Jak amatorzy, to mogą być i kobiety, a jak zawodowcy, to koniecznie mężczyźni, Ty dyskryminujesz kobiety!

>oszustwo [...] Dla popełnienia tego przestępstwa nie jest istotna wysokość szkody majątkowej. Paradoksalnie lepiej dla złodzieja byłoby, gdyby banany ukradł
Oszukać jest łatwiej, więc kradnącym należą się fory.


cr
14-12-2022 15:54 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>Jak amatorzy, to mogą być i kobiety, a jak zawodowcy, to koniecznie mężczyźni, Ty dyskryminujesz kobiety!
Za każdym razem w takich wypadkach mam ten dylemat, czy powinienem wymienić całą menażerię - on, ona, a w tym wypadku jeszcze ono? Nie jestem upośledzonym mizoginistą. Androcentryzm też przeze mnie nie przemawia... No może trochę przez lenistwo.

>Oszukać jest łatwiej, więc kradnącym należą się fory.
Jakie słodkie (żeby nie było, że jestem męskim szowinistą)
maurice_ (747 punktów)

Z codziennych obserwacji wnioskuję, że w supermarketach kradną głównie kobiety.
DyktaFon (9281 punktów)
>Z codziennych obserwacji wnioskuję, że w supermarketach kradną głównie kobiety.

A ta wypowiedź to nie dyskryminacja? Faceci też chcą być docenieni...
maurice_ (747 punktów)

>A ta wypowiedź to nie dyskryminacja? Faceci też chcą być docenieni...

Cytat z Internetu: "Panie zostawiają w koszach swoje majtki, a ze sklepu wychodzą z nowym kompletem"

Oprócz kobiet dostanie się jeszcze emerytom i rencistom.
15-12-2022 13:50 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Z codziennych obserwacji wnioskuję, że w supermarketach kradną głównie kobiety.
Bo pewnie mężczyzn obserwujesz (a i to w najlepszym razie) od święta.


cr
maurice_ (747 punktów)
15-12-2022 20:04 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Bo pewnie mężczyzn obserwujesz (a i to w najlepszym razie) od święta.
>Nie tylko ja obserwuję kobiety.
>http:
Czyli tak.

cr
Berzerac (5671 punktów)

>Metody złodziei od lat są takie same. Jak się kradnie?
>Forum internetowe: "Macie jakieś sposoby, jak kraść w sklepach niezauważalnie, żeby nikt się
>nie połapał?"
>Odpowiedzi.
>1."Nie ma różnicy, czy robisz to w sklepie z kamerami czy bez. W większości marketów kamer jest
>kilkadziesiąt, a przy monitorze siedzi jeden facet, więc prawdopodobieństwo, że obserwuje akurat
>ciebie, jest prawie zerowe.
>Cenne rady:
>- Co jakiś czas włóż jakąś rzecz do koszyka, aby nie wzbudzać podejrzeń.
>- Nie rozglądaj się zbyt często, czy nikt nie patrzy, i nie stój w jednym miejscu.
>Przydatne zaopatrzenie:
>- Kurtka z wieloma kieszeniami".
>2. "Zawsze jak mnie rodzice wysyłają, to chowam do kieszeni. Po prostu mam taki płaszczyk i niedawno
>dziura mi się zrobiła, myślałam, że go wywalę, ale wręcz przeciwnie. Chodzę w nim do sklepu i bez
>problemu mieszczą mi się tam jakieś 3 czekolady, maks. 6. Chodzę po sklepie, wrzucam jakieś
>produkty, a na koniec idę do działu ze słodyczami, biorę do koszyka jakieś 2 batony, 2 czekolady,
>idę tam, gdzie nic nie widać, i chowam. Proste".
>Sklepowwi złodzieje dzielą się na dwa rodzaje - Amatorzy. Duży wózek. Pełen zakupów. Klient na taśmę
>grzecznie wyciąga prawie wszystkie produkty. Prawie.
>Jeden - szczególnie drogi jest przykryty jego torbami na zakupy. Jeśli kasjerka to zauważy, klient
>mówi: o przepraszam, nie zauważyłem, nie zauważyłam.
>Oraz zawodowcy. Złodziei jest dwóch. Jeden zgarnia do torby towar. Drugi przychodzi z identyczną
>torbą pełną zakupów z innego sklepu. W środku ma paragon. Mężczyźni podmieniają torby. Jeden
>wychodzi, zabierając złodziejski łup. Drugiego łapie ochrona. Z niewinną miną prezentuje zakupy oraz
>paragon.
>Jeśli klient trzyma w ręku cytryny za 8,38 zł z kilogram, to również dobrze może na kasie wybić, że
>są to pomarańcze za 3,49 zł za kilogram.
>Zysk? Prawie 5 zł. I ludzie próbują. Często próbują.
>Za to grozi odpowiedzialność za oszustwo, które jest przestępstwem z artykułu 286 Kodeksu karnego,
>zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Dla popełnienia tego przestępstwa
>nie jest istotna wysokość szkody majątkowej. Paradoksalnie lepiej dla złodzieja byłoby, gdyby banany
>ukradł. Odpowiedzialność byłaby dużo mniejsza.
>Wcześniej kradzież w sklepie rzeczy o wartości do 500 zł to było wykroczenie. Powyżej tej kwoty już
>przestępstwo. Teraz ten próg został podniesiony do 800 zł.
>Doprowadzi to tylko do jeszcze większej liczby kradzieży w sklepach. Szczególnie tych
>kwalifikowanych jako wykroczenie. Nowelizacja tylko bardziej ośmieli złodziei do zwiększonej
>aktywności. Połączenie tego ze zubożeniem Polaków i kryzysem ekonomicznym może stworzyć naprawdę
>wybuchową mieszankę. Warto też dodać, że zmiana z pewnością poszerzy w pewien sposób listę
>kradzionych towarów.

Świetny instruktaż dla przyszłych złodziei
maurice_ (747 punktów)

To gwóźdź do trumny handlu wielkopowierzchniowego, Czeka nas powrót do sklepów z towarami za ladami.
14-12-2022 19:41 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)
>To gwóźdź do trumny handlu wielkopowierzchniowego, Czeka nas powrót do sklepów z towarami za ladami.
>
Nie bój nic. Przy takich obrotach, te "straty" wkalkulują w inne koszty. Kradzieże sklepowe zawsze były, są i będą. W większej bądź w mniejszej skali. Jak do tej pory nie doprowadziły one do bankructwa żadnego hipermarketu.
maurice_ (747 punktów)

>Nie bój nic. Przy takich obrotach, te "straty" wkalkulują w inne koszty. Kradzieże sklepowe zawsze były, są i będą. W większej bądź w mniejszej skali. Jak do tej pory nie doprowadziły one do bankructwa żadnego hipermarketu.

I przerzucą koszty na uczciwszych klientów. Moim zdaniem obroty to nie wszystko, żeby utrzymać rentowność biznesu. Kradną nie tylko klienci. Supermarkety są okradane także przez pracowników, takich jak kasjerzy czy magazynierzy. Straty z takich kradzieży sięgają setek tysięcy złotych. Żaden sklep nie podoła takim stratom.
14-12-2022 22:26 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>I przerzucą koszty na uczciwszych klientów. Moim zdaniem obroty to nie wszystko, żeby utrzymać rentowność biznesu. Kradną nie tylko klienci. Supermarkety są okradane także przez pracowników, takich jak kasjerzy czy magazynierzy. Straty z takich kradzieży sięgają setek tysięcy złotych. Żaden sklep nie podoła takim stratom.
>
Podoła. Ale masz rację, że obroty to nie wszystko. W Polsce jest jeszcze coś, co sprawia, że podołają. Wielkie sieci marketów w Polsce należą do firm zagranicznych, które w Polsce nie odprowadzają podatków w należnej wysokości, tak jak chociażby w innych krajach Europy.
biznes.wpr(*)d-dodatkowo-je-faworyzuje.html
15-12-2022 16:55 
 Ocena 1 na 1
maurice_ (747 punktów)

>Podoła. Ale masz rację, że obroty to nie wszystko. W Polsce jest jeszcze coś, co sprawia, że podołają. Wielkie sieci marketów w Polsce należą do firm zagranicznych, które w Polsce nie odprowadzają podatków w należnej wysokości, tak jak chociażby w innych krajach Europy.

Mimo wszystko, żadna "wielka sieć" (jak łatwo się mówi) nie wytrzyma takiego złodziejstwa, jakie jest opisywane w tytule wątku. Rynek jest bardzo konkurencyjny. Brytyjska sieć marketów już musiała ograniczyć działalność. Skala kradzieży na pewno nie poprawia sytuacji niektórych sklepów.

www.wiadom(*)su-i-upadku-brytyjskiej-sieci#
15-12-2022 20:32 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>Mimo wszystko, żadna "wielka sieć" (jak łatwo się mówi) nie wytrzyma takiego złodziejstwa, jakie jest opisywane w tytule wątku. Rynek jest bardzo konkurencyjny. Brytyjska sieć marketów już musiała ograniczyć działalność. Skala kradzieży na pewno nie poprawia sytuacji niektórych sklepów.

Czy ja wiem, czy dzieje im się taka wielka krzywda. Powiem Ci, mój znajomy pracował kiedyś w ochronie w jednej z takich sieciówek. Złapał raz złodzieja, który chciał wynieść towar za kilkadziesiąt złotych. Wezwał pod kasę kierowniczkę sklepu, ta z kolei policję, która odebrała towar i wypisała mandat po czym puścili gościa. Po całym zdarzeniu kierowniczka poprosiła tego ochroniarza i powiedziała mu, że jak nie złapie typa na kradzieży towaru za kilkaset złotych, ma jej nie zawracać dupy mniejszymi kradzieżami. Znajomy krótko po tym się zwolnił. Ja myślę po prostu, że tego typu sklepu partycypują w koszty takie kradzieże i tyle.

>www.wiadom(*)su-i-upadku-brytyjskiej-sieci#

W przypadku brytyjskiego TESCO podejrzewam, że była inna historia. Markety ty zaczęły upadać z chwilą Brexitu WB z Unii Europejskiej. Skończyły się ulgi z tego tytułu. U mnie był wielki market TESCO, od tego czasu hula tam wiatr.
Thoter (6650 punktów)

>Mimo wszystko, żadna "wielka sieć" (jak łatwo się mówi) nie wytrzyma takiego złodziejstwa, jakie >jest opisywane w tytule wątku. Rynek jest bardzo konkurencyjny. Brytyjska sieć marketów już >musiała ograniczyć działalność. Skala kradzieży na pewno nie poprawia sytuacji niektórych >sklepów.
>

Bzdurzenie laików o złodziejstwie w sklepach i wpływie tego na polską "gospodarkę" świadczy o braku zrozumienia tego co jest dla nas najgroźniejsze.
"Polski" demokratcyzny rząd pozbawił taniej energii obce firmy produkcyjne, które do nas po to przyszły.
Nie mamy i nie będziemy mieć taniej energii by ściągnąć do nas produkcję a te firmy, które już zainwestowały zwiną interes. Nie mamy technologii i tylko napływ obcej pozwoli nam być w ogonie Europy, potem jest tzw. trzeci świat. Oferowanie zagranicznym firmom marnej jakości roboli, którzy będą zmuszeni do robienia za miskę puree niczego nie zmieni. Nie mamy i nie będziemy mieć taniej energii.

www.causeur.fr/la-france-tiers-mondisee-245902

"Niedobory żywności i leków, degradacja usług publicznych, degradacja miast, dezintegracja przemysłowa i polityczna, eksplozja przemocy i nielegalna imigracja... Jak zauważa Elisabeth Lévy, Francja wykazuje wyraźne oznaki galopującego trzeciego świata".

Nawet taka Francja, która ma najwięcej elektrowni atomowych popadła w ruinę i destrukcję społeczeństwa. Mądrzy w Europie to ci co mają elity zdolne bronić swoich narodów czynami a nie populistycznymi hasłami. Europa powróciła do wewnętrznej walki pomiędzy Francją, Niemcami a Brytyjczykami co się wcześniej zakonczyło światowymi wojnami i skolonizowaniem Europy przez Amerykanów.
Chińczycy od czasu amerykańskiego zamachu stanu na Ukrainie, 2014 r., stopniowo wysprzedają amerykanskie obligacje. W momencie gdy zostaną zbrojnie napadnieci, Amerykanie zrobią reset swoich bezwartościowych papierów. Chiny i Azja przechodzą na juana i rubla. Bronią się przed monopolem dolara, amerykańską polityką rozstrzgania sporów za pomocą wojen i zuchwałych kradzieży.
Z Polski amerykańska agentura wyprowadziła do firm zbrojeniowych, za oceanem, równowartość dziesięciu elektrowni atomowych. W zamian dostaliśmy film o naszej "wolności" i "demokracji".
Jak w tym amerykańskim demokratycznym kinie zaświecą światło i wyjdziemy na zewnątrz to będziemy w szoku. Wszyscy w koło będą ponosić koszty amerykańskiej agresji na Rosję a my będziemy stawiać kolejne płoty.
Niemcy liczą, że jak będą odbudowywać Ukrainę to ją skolonizują i poprzez Czechy i Węgry, zbudują tranzyt rosyjskich surowców. Co już im kilka razy w historii zniszczyli Brytyjczycy. Niemcy mądrze wspierają Chiny, które już przejęły na siebie agresywne i kosztowne plany wojen Amerykanów. Dzisiaj to Niemcy utworzyli drugi front przeciw Anglosasom.
Czy reżim amerykański pokona Azję walcząc na dwóch frontach??
Victoria Nudelman jak Halifax, największy zbrodniarz, uwija się z rozbijaniem sojuszy i robieniem zamachów stanu, kolorowymi rewolucjami.
Nasze być albo nie być zależy od taniej energii i to w nadmiarze, tak, żebyśmy mogli ściągnąć po nią technologicznych CYWILNYCH gigantów.
bredzenie o kradzieżach w sklepach i niskich podatkach tylko świadczy o ułomności.
maurice_ (747 punktów)

Wzrasta też liczba włamań do mieszkań. www.wnp.pl(*)wlaman-do-mieszkan,657663.html

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365