Racjonalista - Strona głównaDo treści
lewica to dziwka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
27-12-2022 10:03okragly (21676 punktów) lewica to dziwka
Ocena 1 na 1
lewica (SLD) to k***y, sprzedały się kapitałowi. w 2001 roku, za rządu SLD, płaca minimalna wynosiła 197 euro, była niższa od tureckiej (224 E), dwukrotnie niższa od portugalskiej (390 E) i 5 X od francuskiej (1100 E). Lewica nie była chętna do jej podnoszenia; w 2004 roku płaca minimalna uległa jeszcze zmniejszeniu do 175 euro. Za taką płacę na Zachodzie można było kupić markowe buty.

rząd PIS to gwałtowny wzrost pensji minimalnej. W połowie 2022 roku polska płaca minimalna sięgnęła 642 E, 2 X większa od tureckiej i równa portugalskiej
Polska wciąż jest jednym z najtańszych krajów UE, ale po przeliczeniu na naszą siłę nabywczą płaca minimalna robi lepsze wrażenie, wynosi 1,1 tys. euro, a więc znacznie wyższa od greckiej, portugalskiej, czeskiej, a nawet... amerykańskiej. We wszystkich tych państwach minimalne wynagrodzenie było realnie warte mniej niż tysiąc euro. Według parytetu siły nabywczej traciliśmy już tylko 150 E do Hiszpanii i 400E do Francji.

W przyszłym roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 23 zł, za naszego ulubieńca, geniusza Tuska 3zł/godz, to dowód, że my są libki niedorozwojki
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
>lewica (SLD) to k***y, sprzedały się kapitałowi. w 2001 roku, za rządu SLD, płaca minimalna
>wynosiła 197 euro, była niższa od tureckiej (224 E), dwukrotnie niższa od portugalskiej (390 E) i 5
>X od francuskiej (1100 E). Lewica nie była chętna do jej podnoszenia; w 2004 roku płaca minimalna
>uległa jeszcze zmniejszeniu do 175 euro. Za taką płacę na Zachodzie można było kupić markowe buty.
> rząd PIS to gwałtowny wzrost pensji minimalnej. W połowie 2022 roku polska płaca minimalna sięgnęła
>642 E, 2 X większa od tureckiej i równa portugalskiej
>Polska wciąż jest jednym z najtańszych krajów UE, ale po przeliczeniu na naszą siłę nabywczą płaca
>minimalna robi lepsze wrażenie, wynosi 1,1 tys. euro, a więc znacznie wyższa od greckiej,
>portugalskiej, czeskiej, a nawet... amerykańskiej. We wszystkich tych państwach minimalne
>wynagrodzenie było realnie warte mniej niż tysiąc euro. Według parytetu siły nabywczej traciliśmy
>już tylko 150 E do Hiszpanii i 400E do Francji.
>W przyszłym roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 23 zł, za naszego ulubieńca, geniusza Tuska
>3zł/godz, to dowód, że my są libki niedorozwojki

Nareszcie nasza kochana inflacja zrobi swoje i będziemy zarabiać krocie. Proponuję od razu z grubej rury: jakby tak ustalić minimalną pensję na 10000... ale euro? Co na to autor wątku. Przy takiej pensji to nawet by nie trzeba chodzić do pracy, bo niby po co? Na zwolnieniu mielibyśmy wystarczające dochody... Żyć nie umierać
28-12-2022 07:45 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>lewica (SLD) to k***y, sprzedały się kapitałowi.
>Nareszcie nasza kochana inflacja zrobi swoje i będziemy zarabiać krocie.
dlatego że tzw pracodawcom sypneli miliardy, wzrost sprzedzy aut premium to 7%, gdy zwykłych aut spadł o 10%

>Proponuję od razu z grubej rury: jakby tak ustalić minimalną pensję na 10000... ale euro?
proponuje każdemu "pracodawcy" wyplacic 2 mln zł
pracodawca-ławskawca daje prace, z tego tytułu, z naszych podatków, dajmy mu min 2 mln, np na na 5 dom/ mieszkanie

>Co na to autor wątku. Przy takiej pensji to nawet by nie trzeba chodzić do pracy, bo niby po co? Na zwolnieniu mielibyśmy wystarczające dochody... Żyć nie umierać
przymus pracy to niewolnictwo
DyktaFon (9281 punktów)
>>>lewica (SLD) to k***y, sprzedały się kapitałowi.
>>Nareszcie nasza kochana inflacja zrobi swoje i będziemy zarabiać krocie.
>dlatego że tzw pracodawcom sypneli miliardy, wzrost sprzedzy aut premium to 7%, gdy zwykłych aut spadł o 10%

A to jakaś różnica, gdy rozdaje się świeżo wydrukowane pieniądze różnym grupom społecznym? I napuszcza jednych na drugich? Moim zdaniem żadna.

>>Proponuję od razu z grubej rury: jakby tak ustalić minimalną pensję na 10000... ale euro?
>proponuje każdemu "pracodawcy" wyplacic 2 mln zł
>pracodawca-ławskawca daje prace, z tego tytułu, z naszych podatków, dajmy mu min 2 mln, np na na 5 dom/ mieszkanie

Jak sobie zarobi, to nawet niech setne mieszkanie ma. Nikomu nic do tego, a już szczególnie leniom, co nie chce im się w ogóle pracować, tylko siedzą przed ekranem i klikają w racjonalistę...

>>Co na to autor wątku. Przy takiej pensji to nawet by nie trzeba chodzić do pracy, bo niby po co? Na zwolnieniu mielibyśmy wystarczające dochody... Żyć nie umierać
>przymus pracy to niewolnictwo

No niestety. Tak jest świat zbudowany, że bez pracy nie ma kołaczy. Wiem, nasłucha się człowiek, że jemu "się należy" to i "żąda" swojego. Jeśli takich żądających zbierze się jakaś kupa, to i wymuszą na reszcie jakieś przywileje. I to jest główna wada systemu demokratycznego.
30-12-2022 00:29 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Jak sobie zarobi, to nawet niech setne mieszkanie ma. Nikomu nic do tego, a już szczególnie leniom, co nie chce im się w ogóle pracować, tylko siedzą przed ekranem i klikają w racjonalistę...

Co Ty wypisujesz?
Sądzisz, że mieszkania spadają z nieba jak manna? Uważasz, że stworzenie mieszkania nie kosztuje jego twórców energii życiowej? Nie kosztuje ich czasu, w którym nic nie tworzą dla siebie? Sądzisz, że mieszkania powstają dzięki składaniu bochomazow na kwitach?

Może Tobie nic do tego ale mi do tego wszystko.

Dlatego żądam upublicznia wszelkiej własności w publicznej księdze kapitału pozostającej pod kolektywną kontrolą i demokratycznego opodatkowania własności na rzecz bezpośredniego dochodu gwarantowanego osób bez posiadłości.

Jak mi ktoś powie, że nic mi do dystrybucji dobra w społeczeństwie, to mu zaproponuję żeby puknął się w głowę i sprawdził czy tam nie jest pusto.

youtu.be/5VCiU1osa3w
romaro (25211 punktów)Bieda umysłowa
>lewica (SLD) to k***y, sprzedały się kapitałowi.

Nie dziwię się, że ma żal do świata. Pisze to bieda umysłowa, która sprzedała się pisowskim cwaniakom i komuchom, a i tak gówno z tego ma. Ile by jej nie dał PiS, to i tak nic w porównaniu z życiem jakie wiodły nieroby w komuszym raju. Tęsknota za tamtym rajem musi zżerać na Okrągło.
A tak na marginesie, gdybyś odrobinę mądrzejszy był, nie byłbyś tak żałosny.
28-12-2022 07:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: Bieda umysłowa
>>lewica (SLD) to k***y, sprzedały się kapitałowi.
>Nie dziwię się, że ma żal do świata. Pisze to bieda umysłowa, która sprzedała się pisowskim cwaniakom i komuchom, a i tak gówno z tego ma.
lepiej się żyje bez żebraków, bezdomnych w śmietnikach, czy pracujących po 12 godz/dziennie za kromke chleba, mieszkajacych w piwnicy "pracodawcy" czy innych przyczepach
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>lepiej się żyje bez żebraków, bezdomnych w śmietnikach, czy pracujących po 12 godz/dziennie za kromke chleba, mieszkajacych w piwnicy "pracodawcy" czy innych przyczepach

Nie wszystkim.
Niektórzy lubią ten sport.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>to i tak nic w porównaniu z życiem jakie wiodły nieroby w komuszym raju. Tęsknota za tamtym rajem musi zżerać na Okrągło.

Z drugiej strony ekrany powieszone na każdej ścianie, gdziekolwiek nie odwrocisz wzrok, które wyświetlają na bieżąco wyniki twojej pracy na taśmie, w porównaniu z innymi pracownikami najemnymi, skutecznie niszczą psyche.

Wyjaśnij mi co jest gorsze, brak dóbr wynikający z tego, że każdy udaje że coś robi, czy wielu ludzi ze zniszczoną duszą?

youtu.be/5VCiU1osa3w
30-12-2022 01:44 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Wyjaśnij mi co jest gorsze, brak dóbr wynikający z tego, że każdy udaje że coś robi, czy wielu ludzi ze zniszczoną duszą?
Nie każdy w komunie udawał, że pracował, aczkolwiek był to ustruj w którym obiboków nie brakowało, ale z innego powodu niż złej kontroli. Nowe technologie zmieniły system kontroli i nadzór nad pracownikami, który tak naprawdę istniał od zawsze, mimo że nie było kamer czy innych znanych nam dzisiaj wynalazków. W żadnym systemie nie było i nie ma nic za darmo. Obecny rząd popełnia ten sam błąd jaki popełnili komuniści. Zamiast nauczyć pewne grupy ludzi posługiwać się wędką, podrzucają im marnej jakości ryby. I znowu jak za komuny, państwo stwarza warunki cieplarniane wszelkiej maści obibokom.
Thoter (6650 punktów)
>Obecny rząd popełnia ten sam błąd jaki popełnili komuniści. Zamiast nauczyć pewne grupy ludzi >posługiwać się wędką, podrzucają im marnej jakości ryby. I znowu jak za komuny, państwo stwarza >warunki cieplarniane wszelkiej maści obibokom.







Znowu propagandowe bzdury. Dziękujmy Bogu, że graniczymy z niemieckim śmietnikiem. Bilans z UE jest dla nas na plus i to aż o 11,8 mld €. Jesteśmy w tym na pierwszym miejscu. Druga jest Grecja 4,6 mld €. Natomiast nasze wydatki na imperializm amerykański to 400 mld $.
Po co komuś wędka jak ma na sobie amerykańskie chomąto ?? Dobrze, że mennica pracuje na trzy zmiany i mamy złotówek ile chcemy. Nasze dolary to idą bezpośrednio na finansowanie amerykańskiej fabryki wojen. Mamy, i to poważny problem, stworzony przez "naszą" demokratyczną władzę. Polska biedota, po raz kolejny, zostanie przerobiona na mięso armatnie. A potem, jak poprzednio, będziemy jeszcze płacić odszkodowania Anglosasom. Do tego doliczyć demokratyczne długi i wyjdzie astronomiczna kwota. Ile wędek i ile ryb potrzeba na spłacenie tego ???
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Dziękujmy Bogu, że graniczymy z niemieckim śmietnikiem.

Czyjemu bogu, bo tych bogów jest tyle ile ludzkich interesów?
Gdyby nie niemieckie chomąto być może nauczyłbym się sam wszystko tworzyć, niestety wokół mnie pełno ideologów, którzy przekonują mnie, że Niemcy mają większą wartość ode mnie i że muszę w to wierzyć nawet gdy nie chcę.

>Bilans z UE jest dla nas na plus i to aż o 11,8 mld

W jakim sensie "nas"?
Chyba nie jest tu nowa o przychodach zagranicznych firm w Polsce?

>Natomiast nasze wydatki na imperializm amerykański to 400 mld $.

W życiu tylko raz spotkałem Amerykanów w Peru w Cuzco.

pl.m.wikipedia.org/wiki/Cuzco

Opowiedzieli na o swojej wyprawie na Rainbow Mountain
en.m.wikipedia.org/wiki/Vinicunca

i dali nam tabletki na chorobę wysokościową za frajer

pl.m.wikipedia.org/wiki/Choroba_wysokościowa

nigdy wcześniej i nigdy później nie spotkałem Amerykanów.


youtu.be/5VCiU1osa3w



Przypomniała mi się jeszcze taka historia, że gdy byłem w Peru przez cały czas uważałem na moskity, bo przenoszą choroby
pl.m.wikipedia.org/wiki/Moskity

Tylko raz zapomniałem się posmarować i właśnie w tych górach ukąsiło mnie chyba ze 300.

Nic mi nie było, dopóki nie napiłem się wody z kranu w Limie . Wtedy myślałem, że umrę. Nie polecam wody z wodociągu w Ameryce Pd.
mesjans (4 punktów)Odp: lewica to dziwka
Coś tu nie pasuje z matematyką, 642 euro / 175 euro to wzrost minimalnej o ~366%, potem pada godzinówka 23zł / 3zł to wzrost o 766%. W dodatku pieniądze pieniądzom nie równe, zarabiam ponad 3 razy więcej niż 16 lat temu i pamiętam wtedy cenę chleba w pobliskiej piekarni i znam tą teraz, mogę teraz kupić za swoją pensję mniej niż 2/3 bochnów chleba niż 16 lat temu. Więc mniej więcej tak smakuje ten twój dobrobyt.
28-12-2022 07:15 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>Coś tu nie pasuje z matematyką, 642 euro / 175 euro to wzrost minimalnej o ~366%, potem pada godzinówka 23zł / 3zł to wzrost o 766%. W dodatku pieniądze pieniądzom nie równe,
"pieniądze pieniądzom nie równe" jedne dane są w euro drugie w złotówkach
30-12-2022 00:33 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>zarabiam ponad 3 razy więcej niż 16 lat temu i pamiętam wtedy cenę chleba w pobliskiej piekarni i znam tą teraz, mogę teraz kupić za swoją pensję mniej niż 2/3 bochnów chleba niż 16 lat temu. Więc mniej więcej tak smakuje ten twój dobrobyt.

Może i teraz nie kupisz tyle bochenków chleba co kiedyś ale również obywateli innych państw nie stać już na tyle bochenków wypieczonych przez Polaków co kiedyś, za to Polaków stać na więcej bochenków chleba wypieczonych przez obywateli innych państw.

Różnica jest zauważalna.

youtu.be/5VCiU1osa3w
panTeista (6808 punktów)
>za naszego ulubieńca, geniusza Tuska

Nie znoszę Tuska bo nie dotrzymuje obietnic wyborczych. Nie walczy o elektorat programem, tylko próbuje coś ugrać awanturami.
27-12-2022 21:28 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)
>>za naszego ulubieńca, geniusza Tuska
>Nie znoszę Tuska bo nie dotrzymuje obietnic wyborczych. Nie walczy o elektorat programem, tylko >próbuje coś ugrać awanturami.
>

Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to najgorsze co nas non stop spotyka.
28-12-2022 12:45 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to...
A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?

cr
28-12-2022 13:35 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to...
>A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?
może zapowiadając pot, łzy i krew?

ja bym obiecał raj, a co Ty cr?
DyktaFon (9281 punktów)
>>>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to...
>>A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?
>może zapowiadając pot, łzy i krew?
>ja bym obiecał raj, a co Ty cr?

Raj to już politycy obiecują, jak tylko sięgnę pamięcią. I pewnie szybko się to nie zmieni. Okrągły na polityka! Będzie między swoimi... Tam jego miejsce, a nie tu się marnuje...
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to...
>>A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?
>może zapowiadając pot, łzy i krew?
>ja bym obiecał raj, a co Ty cr?
Ja nie kandyduję.


cr
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Ja nie kandyduję.

A ja nie wybieram ludzi, którzy będą za mnie decydować. Nie potrzebuję ich i też nie uwierzę, że są mi potrzebni.

Tym bardziej nie robię tego w tajemnicy przed innymi. To byłoby niemoralne.

youtu.be/5VCiU1osa3w
28-12-2022 14:16 
 Ocena-2 na 4
Thoter (6650 punktów)
>>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to...
>A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?
>

Procent mądrych jest tak nikły, że nie ma sensu się nim zajmować w wyreżyserowanej demokratycznej walce idiotów. Mądrzy tylko się przyglądają tej demokratycznej farsie stworzonej przez amerykańską agenturę. Najtrudniej jest przekonać idiotę, że został oszukany. Mamy na szczęście Korwina w sejmie, który ten zainstalowany tam demokratycznie motłoch, od czasu do czasu, pobudza do dyskusji. Jak ta dyskusja wygląda?? Motłoch nie jest w stanie zrozumieć problemu i zbudować logicznego zdania. Jakby w tym sejmowym szambie znalazł się jakimś cudem ktoś mądry, to by ten motłoch przegłosowywał wszystko na przekór mądrym.
Demokracja to jest sposób zarządzania prymitywnymi narodami za pomocą wprowadzania ich w stan nienawiści, a potem upuszczania z nich furii, poprzez podsuwanie im ustaw do uchwalenia.
Co wśród tego otumanionego bydła miałby robić człowiek ??? Temu bydłu trzeba jak najszybciej zejść z drogi.
28-12-2022 20:15 
 Ocena 3 na 3
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów, to...
>>A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?
>Procent mądrych jest tak nikły, że nie ma sensu się nim zajmować
Ale wyodrębniając idiotów, zająłeś się mądrymi, a w takim razie tamta Twoja wypowiedź była bez sensu.

>Motłoch nie jest w stanie zrozumieć problemu i zbudować logicznego zdania.
Logiczne zdania nie gwarantują logiki wypowiedzi; u Ciebie się to potwierdza.

cr
Thoter (6650 punktów)

>Logiczne zdania nie gwarantują logiki wypowiedzi; u Ciebie się to potwierdza.
>

Najpierw trzeba zrozumieć moją logikę wypowiedzi, a nie powyciągać z niej odrębne zdania i mi imputować coś, czego nie ma w mojej logice.
28-12-2022 22:38 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Logiczne zdania nie gwarantują logiki wypowiedzi; u Ciebie się to potwierdza.
>Najpierw trzeba zrozumieć moją logikę wypowiedzi, a nie powyciągać z niej odrębne zdania i mi imputować coś, czego nie ma w mojej logice.
Tak właśnie postąpiłam, a zabrnięcie w bezsens wytknęłam Ci stwierdzeniem, że "wyodrębniając idiotów, zająłeś się mądrymi, a w takim razie tamta Twoja wypowiedź była bez sensu".

cr
28-12-2022 21:56 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Co wśród tego otumanionego bydła miałby robić człowiek ??? Temu bydłu trzeba jak najszybciej zejść z drogi.
Mantopy, raz już za ten faszystowski język zostałeś zbanowany i miejmy nadzieję, że znowu będziesz musiał szukać nowego nicka. Ludzie takim bydlakom jak ty dla świętego spokoju schodzą z drogi. Popełniają błąd. Znowu należy twoje faszystowskie zwroty cytować pod twoim ściekiem, by inni dowiedzieli się, z kim mają do czynienia.
Dorównujesz intelektualnie Okragłemu, i że on cię lajkuje, to tez i o jego charakterze wiele mówi.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Co wśród tego otumanionego bydła miałby robić człowiek ??? Temu bydłu trzeba jak najszybciej zejść z drogi.
>Mantopy, raz już za ten faszystowski język zostałeś zbanowany i miejmy nadzieję, że znowu będziesz musiał szukać nowego nicka. Ludzie takim bydlakom jak ty dla świętego spokoju schodzą z drogi. Popełniają błąd. Znowu należy twoje faszystowskie zwroty cytować pod twoim ściekiem, by inni dowiedzieli się, z kim mają do czynienia.
>Dorównujesz intelektualnie Okragłemu, i że on cię lajkuje, to tez i o jego charakterze wiele mówi.

W tej wypowiedzi widać dokładnie, że w polityce chodzi o walkę wynikającą z pragnienia jej.

To coś jak MMA
pl.m.wikipedia.org/wiki/Mieszane_sztuki_walki

Ludzie spotykają się, żeby stoczyć ze sobą walkę.

youtu.be/5VCiU1osa3w
29-12-2022 15:59 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>Obietnice wyborcze są dla idiotów. Prześciganie się w populistycznych obiecankach by przyciągnąć do siebie idiotów
>>A jakim wyborczym działaniem przyciąga się mądrych?
>Procent mądrych jest tak nikły, że nie ma sensu się nim zajmować
to wynika z boskiego prawa, krzywej Gaussa

>Mądrzy tylko się przyglądają tej demokratycznej farsie
ci o IQ>150 wcale nie są tacy mądrzy. Czesto jest, że najwieksze sukcesy w życiu odnoszą trójkowicze szkolni. Dla mnie geniuszem politycznym był A Lepper, chłop bez wykształcenia (na jego przemówienie przyszły wszystkie sprzątaczki w sejmie, to jedyny taki przypadek) a najgłupszym prof Balcerowicz

>Najtrudniej jest przekonać idiotę, że został oszukany.
każdy człowiek indywidualnie jest głupi (a religią panująca jest liberalizm- INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ- to ona ogłupia

>Mamy na szczęście Korwina w sejmie,
najwiekszy szkodnik, pierwszy libek niedorozwojek RP

>Jak ta dyskusja wygląda?? Motłoch nie jest w stanie zrozumieć problemu i zbudować logicznego zdania.
patoelity specjalnie komplikują życie społeczne by osoba która pracuje 10 godz dziennie nic nie zrozumiala

>Jakby w tym sejmowym szambie znalazł się jakimś cudem ktoś mądry, to by ten motłoch przegłosowywał wszystko na przekór mądrym.
mądry jest głupi

>Demokracja to jest sposób zarządzania prymitywnymi narodami za pomocą wprowadzania ich w stan nienawiści, a potem upuszczania z nich furii, poprzez podsuwanie im ustaw do uchwalenia.
>Co wśród tego otumanionego bydła miałby robić człowiek ??? Temu bydłu trzeba jak najszybciej zejść z drogi.
demokracje wymysliły patoelity, mądrzy są na ich usługach, żeby zniewolić resztę (np patoelity w 1 i 2RP nie pozwalaly uczyc dzieci czytać, obowiązkowe chodzenie do kościoła
Thoter (6650 punktów)

>demokracje wymysliły patoelity, mądrzy są na ich usługach, żeby zniewolić resztę (np patoelity w >1 i 2RP nie pozwalaly uczyc dzieci czytać, obowiązkowe chodzenie do kościoła
>

pl.wikipedia.org/wiki/Solon

"Solon (gr.kl. Σόλων Sólōn; ok. 635 - ok. 560 p.n.e.) - ateński mąż stanu, poeta i prawodawca, który przyczynił się w znaczący sposób do rozwoju ustroju demokratycznego.
Wywodził się z królewskiego rodu
Po objęciu stanowiska (a piastować je mógł tylko jeden rok) Solon natychmiast przystąpił do reformowania państwa. W krótkim czasie zdołał wprowadzić zmiany gospodarcze i prawne torując drogę demokracji ateńskiej.
Pierwszym krokiem było przeprowadzenie ustawy amnestyjnej zabraniającej stosowania restrykcyjnego prawa Drakona, które dawało wierzycielowi możliwość sprzedania w niewolę dłużnika wraz z rodziną tak na miejscu.(...)
Solon oddał pierwszeństwo interesom państwa nad interesami stronnictw.
Wprowadził sejschateję (σεισάχθεια czyli "strząśnięcie ciężarów", uwolnienie od długów drobnych rolników, których nazwano chreokopidai (χρεωκοπίδαι, "obcinającymi długi". Na znak tego usunął z ich ziemi słupy (ὅροι, lp. ὅρος, zabronił też na przyszłość pożyczek pod zastaw osoby i na koszt państwa wykupił niewypłacalnych dłużników sprzedanych za granicę.
Krokiem drugim było przekształcenie polityki gospodarczej Aten z czysto rolniczej w handlową.(...)
Rozwój handlu miał - zgodnie z przewidywaniami Solona - pomóc w powrocie do godziwego życia orgeonom, a nade wszystko wzmocnić Ateny w skali międzynarodowej. W roku 592/591 zaczął nakłaniać Ateńczyków by podejmowali się rzemiosła, a co więcej zapraszać do Aten cudzoziemców, którzy byliby skłonni osiedlić się w Attyce i zajmować handlem, rzemiosłem lub usługami. Było to śmiałe posunięcie, dzięki któremu do Aten przybyło wielu rzemieślników z Eginy i Koryntu, gdzie zamknięty system dorycki odmawiał im praw obywatelskich".

Żeby się handel mógł rozwijać ludzie muszą mieć czym handlować i umieć to robić tak, by osiągać zyski.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365