Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy abstrakcja jest wewnętrznym obrazem fizyczności osoby?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
12-01-2023 00:10Hamerlik Konopka (19903 punktów)Czy abstrakcja jest wewnętrznym obrazem fizyczności osoby?
Ocena -1 na 1
Czy abstrakcja, czy strumień naszej świadomości jest drugą i wewnętrzną postacią naszej fizyczności?

Czy ten wewnętrzny monolog jaki odbywa się w naszych umysłach złożony z czasowników, rzeczowników i pozostałych części naszej wewnętrznej mowy inne osoby rozpoznają jaki ciało i jego czynność?

Czy jest możliwe, że wszystkim określonym i ograniczonym osobliwościom w ruchu i materii towarzyszy wewnętrzny strumień świadomości?

Mam taką koncepcję, wszystko co należy do jednej osoby / fizycznej osobliwości, jej samej jawi się jako abstrakcja a co poza nią, co obce, wykluczone z niej, przynależne innym osobom / osobliwościom jawi się jej już jako fizyczność.

Nasza świadomość to wewnętrzny wyraz przemiany osobliwości w ruchu i materii, przez które postrzegamy inne osoby i całe nasze otoczenie.

W moim umyśle przepływają abstrakty, które eksponuje Wam jako fizyczność monitora, na który patrzycie. Widzicie szczególnie usystematyzowane, ukształtowane ruch i materię, które w oddziaływaniu fizycznym z waszym mózgiem i jego falowaniem otwiera w waszym umyśle nowy strumień abstraktów.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2908 punktów)
>Czy abstrakcja, czy strumień naszej świadomości jest drugą i wewnętrzną postacią naszej
>fizyczności?
>Czy ten wewnętrzny monolog jaki odbywa się w naszych umysłach złożony z czasowników, rzeczowników i
>pozostałych części naszej wewnętrznej mowy inne osoby rozpoznają jaki ciało i jego czynność?
>Czy jest możliwe, że wszystkim określonym i ograniczonym osobliwościom w ruchu i materii towarzyszy
>wewnętrzny strumień świadomości?

'Strumień świadomości' (ang. stream of consciousness) - termin literacki, oznaczający rodzaj monologu wewnętrznego.
Jak zwał tak zwał ale równie dobrze można mówić o myśleniu powiązanym z percepcją. - a więc zależy od fizycznego ciała.

>Mam taką koncepcję, wszystko co należy do jednej osoby / fizycznej osobliwości, jej samej jawi się
>jako abstrakcja a co poza nią, co obce, wykluczone z niej, przynależne innym osobom / osobliwościom
>jawi się jej już jako fizyczność.
>Nasza świadomość to wewnętrzny wyraz przemiany osobliwości w ruchu i materii, przez które
>postrzegamy inne osoby i całe nasze otoczenie.
>W moim umyśle przepływają abstrakty, które eksponuje Wam jako fizyczność monitora, na który
>patrzycie. Widzicie szczególnie usystematyzowane, ukształtowane ruch i materię, które w
>oddziaływaniu fizycznym z waszym mózgiem i jego falowaniem otwiera w waszym umyśle nowy strumień
>abstraktów.

Fizyczny monitor jest tylko narzędziem komunikacji (nawiasem mówiąc ułomnym).
Komunikacja gatunku homo sapiens pomimo, że znamy język-mowę i pismo obejmuje również inne zmysły które składają się na ludzką percepcję.
Dodam nieśmiało, że aby wszystkie zmysły które posiada człowiek funkcjonowały bezbłędnie osobnik powinien mieć trzeźwy umysł.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Dodam nieśmiało, że aby wszystkie zmysły które posiada człowiek funkcjonowały bezbłędnie osobnik powinien mieć trzeźwy umysł.

A ja śmiało, że każda percepcja, bez względu na rodzaj zmysłu ma charakter oddziaływań fizycznych.

Czy to wzrok, czy słuch, czy dotyk, czy uczucie ciepła albo nawet ciśnienia to wszystko odbywa się w oddziaływaniach fizycznych obiektów.

Do tego można zauważyć jeszcze, że złożoność tych oddziaływań jest związana że złożonością budowy organu zmysłu, a zatem pojemność systemu komunikacji ma związek ze złożonością układu materii.

Wg mnie abstrakcja jest wewnętrznym obrazem złożonych oddziaływań fizycznych ludzi rozumianych jaki obiekty fizyczne takie jak Ziemia i Księżyc.

youtu.be/5VCiU1osa3w
haish (2908 punktów)

>Wg mnie abstrakcja jest wewnętrznym obrazem złożonych oddziaływań fizycznych ludzi rozumianych jaki obiekty fizyczne takie jak Ziemia i Księżyc.
>
youtu.be/5VCiU1osa3w


Z definicji 'strumień świadomości' = pojęcie literackie.
Literacko rzecz ujmując każdy osobnik homo sapiens jest 'osobnym wszechświatem'.

Z innych literackich porównań - Arabowie mają takie porównanie - księżyc wydaje się większy od słońca, a ponadto nie jest on źródłem światła. Symbolem świata Islamu jest duży 'sierp' księżyca z maleńką gwiazdą. Księżyc w tym zestawieniu symbolizuje człowieka, zaś gwiazda słońce(Boga). Umysł człowieka przedstawiają kolejne fazy księżyca, - od nowiu do pełni. Stan pełni(w odniesieiu do ludzkiego umysłu) osiągają nieliczni osobnicy(wymaga to nieustannej edukacji i samodoskonalenia). Człowiek z racji posiadania takiej a nie innej percepcji powiązanej z umysłem może tylko tyle, ile jest mu dane, - nic ponad to.

Innym twierdzeniem popularnym wśród gnostyków jest stwierdzenie 'że to co na dole to i na górze' - w takim rozumowaniu jest błąd poznawczy. Błąd ten nie uwzględnia ograniczoności ludzkiej percepcji - tak kończy się filozofowanie gdy czci się jako idola boga-człowieka(Jezusa).
Ateiści negują istnienie BOGA, ale swoje racje opierają na koncepcji Chrześcijaństwa, innych koncepcji i definicji Boga nie dopuszczają do swoich rozważań i polemik. Po prostu ignorują rzeczy których nie rozumieją.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Literacko rzecz ujmując każdy osobnik homo sapiens jest 'osobnym wszechświatem'.

Ja użyłbym tego w znaczeniu dosłownym a nie metaforycznym.

Wg mnie każda określona, ograniczona i skończona osobliwość w ruchu i materii jest odrębnym światem, już bez wszech.

Stąd też wynika właśnie dylatacja czasu i przestrzeni z przechodzenia z jednego świata do drugiego świata.

Którykolwiek człowiek przemieści się między różnymi planetami ten znajdzie się nie tylko w nowym świecie ale też w alternatywnej rzeczywistości.

youtu.be/5VCiU1osa3w

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365