Racjonalista - Strona głównaDo treści
potrzebuję grafika 3d

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-02-2023 17:33alsor (3283 punktów)potrzebuję grafika 3d
Chcę wyrzeźbić maszynowo - na ploterze ten motyw:



ale tak bardziej gładko: czerń ma być wklęsła, a biel wypukła.

znaczy punkty biegu freza na CNC, czyli taka seria punktów po której ma to rzeźbić:

G1 x y z
...

i tak z 5 tysi razy, np. co 1mm wystarczy.

Wymiary z 5 do 10 cm, i grubość 1 do 5 cm.
...

Ewentualnie dobry program - aplikacja na Windows,
która pozwala produkować te g-cody wprost z grafiki 3D.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
Nie wiem na ile jesteś zaawansowany w temacie. Sam również nie jestem biegły w grafice 3d
Syn jest grafikiem komputerowym, zajmuje się metodami kartograficznymi rozmieszczenia na mapie różnych zjawisk i obiektów, naturalnych i antropogenicznych, ale dał mi linki które poniżej zamieszczam

Na początek poleca to
techtutor.(*)d-wszystko-co-musisz-wiedziec/
10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących
3d.edu.pl/(*)lowania-3d-dla-poczatkujacych/
Płatne kombajny są drogie.
alsor (3283 punktów)
>Nie wiem na ile jesteś zaawansowany w temacie. Sam również nie jestem biegły w grafice 3d
> Syn jest grafikiem komputerowym, zajmuje się metodami kartograficznymi rozmieszczenia na mapie różnych zjawisk i obiektów, naturalnych i antropogenicznych, ale dał mi linki które poniżej zamieszczam
>Na początek poleca to
>techtutor.(*)d-wszystko-co-musisz-wiedziec/
>10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących
>3d.edu.pl/(*)lowania-3d-dla-poczatkujacych/
>Płatne kombajny są drogie.

ale moja robota nie jest drukowaniem 3D, lecz zwyczajną obróbką materiału - frezowaniem.

Drukowanie 3D polega na dokładaniu kolejnych warstw, np co 0.1mm,
co finalnie zrobi dowolną bryłę o grubości np. 10x10x10 cm.

Natomiast frezowanie jest odwrotne:
to polega na zdzieraniu a nie na nakładaniu:

na początku mamy kawał materiału, np. sześcian z plastiku o wymiarach 10x10x10 cm,
no i teraz obcinamy to jakoś wgłąb, i dookoła, i finalnie otrzymujemy np. kulkę o promieniu 5cm,
albo jakąś inną... powierzchnię!, nie dowolną bryłę,
bo ta metoda nie może np. wyprodukować dziury w środku kostki,
bo frez nie wlezie do środka materiału, bez robienia w mim dziury... co jest chyba oczywiste.

Jaki z tego wniosek?
Drukowanie 3D jest prostsze od frezowania w zasadzie, co jest w istocie tworzeniem tzw. 2.5D, a nie full 3D.

Drukowanie 3D to faktycznie coś jak to tradycyjne drukowanie,
tyle że zwyczajne drukarki (2D z natury) nakładają tylko cienkie warstwy: farby, czy toneru,
a te 3D nakładają dowolnie grube warstwy, bo z metali, czy z innych materiałów, co robi ten 3 wymiar finalnie.
04-02-2023 17:25 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Drukowanie 3D jest prostsze od frezowania w zasadzie, co jest w istocie tworzeniem tzw. 2.5D, a nie full 3D.
Bez przesady. Urządzenia łączące funkcje drukowania trójwymiarowego i frezowania są często już wykorzystywane nawet przez średniozaawansowanych użytkowników, że o profesjonalistach nie wspomnę.
Grawerowanie jest niczym innym jak cięciem laserowym dość proste; Sterowana komputerowo maszyna kieruje wiązkę laserową na materiał i porusza się w pożądanym kształcie. Grawerowanie laserowe działa w ten sam sposób, ale z mniejszą mocą, aby nie przechodzić przez materiał. I tyle w temacie.
Ale gdy już mowa o kombajnach, to nie wiem czy wiesz, że ZMorph VX potężna, wszechstronna desktopowa drukarka 3D zaprojektowana przez ZMorph, producenta z siedzibą w Polsce. Dzięki wymiennym głowicom narzędziowym ZMorph VX pozwala użytkownikom szybko przełączać się między frezowaniem CNC, grawerowaniem / cięciem laserowym, skanowaniem 3D i wytłaczaniem. VX jest dostarczany z oprogramowaniem Voxelizer 2.
alsor (3283 punktów)
>>Drukowanie 3D jest prostsze od frezowania w zasadzie, co jest w istocie tworzeniem tzw. 2.5D, a nie full 3D.
>Bez przesady. Urządzenia łączące funkcje drukowania trójwymiarowego i frezowania są często już wykorzystywane nawet przez średniozaawansowanych użytkowników, że o profesjonalistach nie wspomnę.
>Grawerowanie jest niczym innym jak cięciem laserowym dość proste; Sterowana komputerowo maszyna kieruje wiązkę laserową na materiał i porusza się w pożądanym kształcie. Grawerowanie laserowe działa w ten sam sposób, ale z mniejszą mocą, aby nie przechodzić przez materiał. I tyle w temacie.
>Ale gdy już mowa o kombajnach, to nie wiem czy wiesz, że ZMorph VX potężna, wszechstronna desktopowa drukarka 3D zaprojektowana przez ZMorph, producenta z siedzibą w Polsce. Dzięki wymiennym głowicom narzędziowym ZMorph VX pozwala użytkownikom szybko przełączać się między frezowaniem CNC, grawerowaniem / cięciem laserowym, skanowaniem 3D i wytłaczaniem. VX jest dostarczany z oprogramowaniem Voxelizer 2. I to w tworzeniu oprogramowania jest pies pogrzebany.

Oj, nie wiem... chyba nie widziałeś nigdy jak pracują te 3D.

To jest prostackie - banał, od strony programistycznej,
bo każdy przedmiot w tym świecie można podzielić na płaskie cienkie warstwy,
no i ... wydrukować te warstwy - po kolei.

Problem w tym że te warstwy muszą się scalać - coś jak podczas spawania.
.................

Natomiast obróbka frezarkami robi tylko 2.5D,
bo to jest zwyczajne wycinanie - rżnięcie kawałka żelaza, plastiku, czy innego obrabialnego surowca (bo np. piachu, czy wody raczej nie damy rady wyrzeźbić

a wtedt ten frez - to co tnie, musi latać nie po łaskich powierzchniach,
lecz tych które tworzymy - a one są powyginane;
np. wyfrezowanie kuli wymaga aby fraz latał po... powierzchni tej kuli,
czyli to jest funkcja typu:

z(x,y) = ...

co jest zdecydowanie trudniejsze programistycznie od prozaicznego nakładania płaskich warstw!

no i ... tyle wym filozofii.
04-02-2023 17:52 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
Naprawdę chcesz dyskutować ze mną w temacie nowych technologii i szukać pomocy, czy się wymądrzać?
>Oj, nie wiem... chyba nie widziałeś nigdy jak pracują te 3D.
Oj wyobraź sobie, że nawet miałem okazję bawić się tym w domu.
snapmaker.com/snapmaker-2
alsor (3283 punktów)
>Naprawdę chcesz dyskutować ze mną w temacie nowych technologii i szukać pomocy, czy się wymądrzać?
>>Oj, nie wiem... chyba nie widziałeś nigdy jak pracują te 3D.
>Oj wyobraź sobie, że nawet miałem okazję bawić się tym w domu.
>snapmaker.com/snapmaker-2

Nie zawracaj dupy gadaniem o niczym i dookoła.

zadaniem było wypisanie trajektorii freza, który wyrzeźbi powierzchnię, którą widać na obrazku.

Np. aby wyrzeźbić półkulę jedziesz po spirali od brzegu do środka, co daje coś typu:

x=1 y=0 z=0
x=0.99 y=0.1 // sin i cos
... i tak ze 100 razy

... to był pierwszy kontur - kółeczko o promieniu 1, na poziomie z=0
i dalej:

z=0.95 y=0 z=0.1
... drugi o promieniu 0.95 ale lekko wyżej: z = 0.1

itd.

finalnie po 100 takich kółeczkach kończymy w x=0 y=0 z=1

powierzchnia gotowa - tak to działa.

razem to kosztuje:
100^2/2 = 5000 punktów/odcinków - tyle dla utworzenia półkuli z dokładnością do 0.01 chyba.
04-02-2023 18:59 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>finalnie po 100 takich kółeczkach kończymy w x=0 y=0 z=1
>powierzchnia gotowa - tak to działa.
Absolutnie tak to nie działa.
Finalnie, to kompletnie nie masz zielonego pojęcia na temat programowania w 3d, ale nie tylko jak zauważyłem. Wiedza matematyczna na poziomie wiejskiego proboszcza to jednak za mało, żeby zrealizować jakikolwiek projekt graficzny w 3d.
Ale przecież czy mi się wydawało, czy nie pytałeś o program? Chcesz konkurować? Proszę bardzo:
Nie przez przypadek już na początku wspomniałem o naszym oprogramowaniu Voxelizer. Zapoznaj się i wypróbuj "na papierze" jak on smakuje i jakich sztućcy używać przy degustacji. Może dożyjesz czasu kiedy tego typu drukarki będą tak popularne jak niegdyś kombo drukarki/skanery 2d.
centrumdru(*)mowienie-podstawowych-funkcji/
alsor (3283 punktów)
>>finalnie po 100 takich kółeczkach kończymy w x=0 y=0 z=1
>>powierzchnia gotowa - tak to działa.
>Absolutnie tak to nie działa.

a ciul mnie to obchodzi... zapewne kolejna amatorszczyzna reklamiarska.

masz tu kawałek realnego kodu do frezowania (też z szmaciarskiego softu, no ale działa chociaż :

G1Y1.763Z2.650
G1Y2.234Z2.509
G1Y2.547Z2.416
G1X-98.406Y2.939Z2.149
G1X-98.354Y3.018Z2.095
G1X-98.021Y3.351Z1.818
G1X-97.883Y3.489Z1.708
G1X-97.876Y3.959Z1.567
G1X-97.869Y4.430Z1.423
G1X-97.862Y4.900Z1.277
G1X-97.855Y5.371Z1.127
G1X-97.848Y5.842Z0.975
G1X-97.841Y6.312Z0.822
G1X-97.834Y6.783Z0.664
G1X-97.827Y7.253Z0.504
G1X-97.820Y7.724Z0.344
G1X-97.813Y8.195Z0.181
G1X-97.806Y8.665Z0.019
G1X-97.799Y9.136Z0.000
G1X-97.778Y10.547
G1X-97.771Y11.018
G1X-97.742Y12.900
G1X-97.735Y13.371
G1X-97.726Y13.998
G1X-97.255Y14.155
G1X-96.785Y14.249
G1X-96.471Y14.312
G1X-91.765Y15.097
G1X-91.295Y15.191
G1X-90.981Y15.253
G1X-87.216Y15.881
G1X-86.746Y15.975
G1X-86.432Y16.038
G1X-81.726Y16.822
G1X-81.255Y16.916
G1X-80.942Y16.979
G1X-77.177Y17.606
G1X-76.706Y17.700
G1X-76.393Y17.763
G1X-71.687Y18.547
G1X-71.216Y18.642
G1X-70.903Y18.704
G1X-67.138Y19.332
G1X-66.667Y19.426
G1X-66.354Y19.489
G1X-62.589Y20.116
G1X-62.118Y20.210
G1X-61.804Y20.273
G1X-57.099Y21.057
G1X-56.628Y21.151
G1X-56.314Y21.214
G1X-54.432Y21.528
G1X-54.275
G1Y18.704
G1Y18.234Z0.003
G1X-54.296Y17.763Z0.055
G1X-54.318Y17.293Z0.101
G1X-54.339Y16.822Z0.145
G1X-54.361Y16.351Z0.191
G1X-54.382Y15.881Z0.240
G1X-54.403Y15.410Z0.294
G1X-54.425Y14.940Z0.355
G1X-54.432Y14.783Z0.376
G1X-54.452Y14.312Z0.445
G1X-54.473Y13.842Z0.520
G1X-54.493Y13.371Z0.605
G1X-54.514Y12.900Z0.693
G1X-54.534Y12.430Z0.793
G1X-54.555Y11.959Z0.894
G1X-54.575Y11.489Z1.006
G1X-54.589Y11.175Z1.084
G1X-54.603Y10.704Z1.203
G1X-54.616Y10.234Z1.337
G1X-54.630Y9.763Z1.470
G1X-54.644Y9.293Z1.604
G1X-54.658Y8.822Z1.749
G1X-54.672Y8.351Z1.901
G1X-54.686Y7.881Z2.057
G1X-54.700Y7.410Z2.219
G1X-54.713Y6.940Z2.384
G1X-54.727Y6.469Z2.555
G1X-54.741Y5.998Z2.728
G1X-54.755Y5.528Z2.907
G1X-54.769Y5.057Z3.086
G1X-54.783Y4.587Z3.269
G1X-54.796Y4.116Z3.452
G1X-54.810Y3.646Z3.638
G1X-54.838Y2.704Z4.010
G1X-54.852Y2.234Z4.196
G1X-54.866Y1.763Z4.382
G1X-54.879Y1.293Z4.567
G1X-54.893Y0.822Z4.750
G1X-54.903Y0.508Z4.873
G1Y0.038Z5.068
G1Y-0.433Z5.261
G1Y-0.903Z5.452
G1Y-1.374Z5.646
G1Y-1.845Z5.836
G1Y-2.315Z6.024
G1Y-2.786Z6.208
G1Y-3.256Z6.397
G1Y-3.727Z6.582
G1Y-4.198Z6.763
G1Y-4.668Z6.943
G1Y-5.139Z7.118
G1Y-5.609Z7.290
G1Y-6.080Z7.459
G1Y-6.551Z7.623
G1Y-7.021Z7.784
G1Y-7.492Z7.942
G1Y-7.962Z8.096
G1Y-8.433Z8.246
G1Y-8.903Z8.398
G1Y-9.374Z8.546
G1Y-9.845Z8.691
G1Y-10.315Z8.832
G1Y-10.786Z8.969
G1Y-11.256Z9.101
G1Y-11.727Z9.232
G1X-54.887Y-12.198Z9.375
G1X-54.872Y-12.668Z9.515
G1X-54.857Y-13.139Z9.652
G1X-54.842Y-13.609Z9.784
G1X-54.827Y-14.080Z9.912
G1X-54.811Y-14.551Z10.037
G1X-54.796Y-15.021Z10.157
G1X-54.781Y-15.492Z10.273
G1X-54.766Y-15.962Z10.388
G1X-54.751Y-16.433Z10.497
G1X-54.736Y-16.903Z10.602
G1X-54.720Y-17.374Z10.704
G1X-54.705Y-17.845Z10.801
G1X-54.690Y-18.315Z10.895
G1X-54.675Y-18.786Z10.985
G1X-54.660Y-19.256Z11.071
G1X-54.644Y-19.727Z11.154
G1X-54.629Y-20.198Z11.233
G1X-54.614Y-20.668Z11.307
G1X-54.599Y-21.139Z11.378
G1X-54.589Y-21.453Z11.423
G1X-54.563Y-21.923Z11.501
G1X-54.537Y-22.394Z11.577
G1X-54.510Y-22.864Z11.647
G1X-54.484Y-23.335Z11.715
G1X-54.458Y-23.805Z11.780
G1X-54.432Y-24.276Z11.840
G1X-54.401Y-24.747Z11.905
G1X-54.369Y-25.217Z11.966
G1X-54.338Y-25.688Z12.021
G1X-54.306Y-26.158Z12.074
G1X-54.275Y-26.629Z12.121
G1X-54.239Y-27.100Z12.174
G1X-54.203Y-27.570Z12.223
G1X-54.166Y-28.041Z12.265
G1X-54.130Y-28.511Z12.303
G1X-54.118Y-28.668Z12.314
G1X-54.079Y-29.139Z12.353
G1X-54.040Y-29.609Z12.385
G1X-54.001Y-30.080Z12.413
G1X-53.961Y-30.551Z12.437
G1X-53.914Y-31.021Z12.470
G1X-53.867Y-31.492Z12.499
G1X-53.820Y-31.962Z12.526
G1X-53.804Y-32.119Z12.535
G1X-53.762Y-32.590Z12.558
G1X-53.719Y-33.060Z12.579
G1X-53.676Y-33.531Z12.601
G1X-53.648Y-33.845Z12.617
G1X-53.595Y-34.315Z12.655
G1X-53.543Y-34.786Z12.692
G1X-53.491Y-35.256Z12.729
G1X-53.438Y-35.727Z12.768
G1X-53.386Y-36.198Z12.803
G1X-53.334Y-36.668Z12.835
G1X-53.267Y-37.139Z12.882
G1X-53.199Y-37.609Z12.925
G1X-53.177Y-37.766Z12.939
G1X-53.118Y-38.237Z12.966
G1X-53.059Y-38.707Z12.991
G1X-53.001Y-39.178Z13.011
G1X-52.942Y-39.649Z13.028
G1X-52.883Y-40.119Z13.042
G1X-52.863Y-40.276Z13.045
G1X-52.827Y-40.747Z13.027
G1X-52.791Y-41.217Z13.005
G1X-52.755Y-41.688Z12.978
G1X-52.719Y-42.158Z12.950
G1X-52.706Y-42.315Z12.940
G1Y-42.786Z12.864
G1X-52.736Y-43.256Z12.747
G1X-52.765Y-43.727Z12.628
G1X-52.795Y-44.198Z12.506
G1X-52.824Y-44.668Z12.381
G1X-52.854Y-45.139Z12.252
G1X-52.863Y-45.296Z12.209
G1X-52.897Y-45.766Z12.072
G1X-52.931Y-46.237Z11.932
G1X-52.964Y-46.707Z11.788
G1X-52.998Y-47.178Z11.640
G1X-53.020Y-47.492Z11.540
G1X-53.059Y-47.962Z11.381
G1X-53.099Y-48.433Z11.219
G1X-53.138Y-48.903Z11.054
G1X-53.177Y-49.374Z10.886
G1X-53.216Y-49.845Z10.717
G1X-53.255Y-50.315Z10.547
G1X-53.295Y-50.786Z10.376
G1X-53.334Y-51.256Z10.205
G1X-53.370Y-51.727Z10.036
G1X-53.406Y-52.198Z9.866
G1X-53.443Y-52.668Z9.695
G1X-53.479Y-53.139Z9.523
G1X-53.515Y-53.609Z9.349
G1X-53.587Y-54.551Z9.001
G1X-53.623Y-55.021Z8.827
G1X-53.648Y-55.335Z8.709
G1X-53.679Y-55.805Z8.541
G1X-53.710Y-56.276Z8.373
G1X-53.742Y-56.747Z8.207
G1X-53.773Y-57.217Z8.044
G1X-53.804Y-57.688Z7.881
G1X-53.820Y-58.158Z7.735
G1X-53.835Y-58.629Z7.591
G1X-53.850Y-59.100Z7.448
G1X-53.865Y-59.570Z7.307
G1X-53.880Y-60.041Z7.167
G1X-53.896Y-60.511Z7.032
G1X-53.911Y-60.982Z6.898
G1X-53.926Y-61.453Z6.767

04-02-2023 19:17 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>>finalnie po 100 takich kółeczkach kończymy w x=0 y=0 z=1
>>>powierzchnia gotowa - tak to działa.
>>Absolutnie tak to nie działa.
>a ciul mnie to obchodzi... zapewne kolejna amatorszczyzna reklamiarska.

Jesteś zwykłym kretynem, czy patentowym? Czy może chciałeś swoją wiedzę wiejskiego proboszcza zademonstrować w ten sposób?
Strasznie infantylny jesteś. To na pewno.
alsor (3283 punktów)
>>>>finalnie po 100 takich kółeczkach kończymy w x=0 y=0 z=1
>>>>powierzchnia gotowa - tak to działa.
>>>Absolutnie tak to nie działa.
>>a ciul mnie to obchodzi... zapewne kolejna amatorszczyzna reklamiarska.
>Jesteś zwykłym kretynem, czy patentowym? Czy może chciałeś swoją wiedzę wiejskiego proboszcza zademonstrować w ten sposób?
>Strasznie infantylny jesteś. To na pewno.

Twoje rewelacje, zwłaszcza programistyczne, są dla mnie śmieszne - i tradycyjnie, bo teraz dzieci programują - nie wiedziałeś o tym?

grafika dla ubogich frajerów zawsze była dla mnie zabawna.
Bo niby jak można cokolwiek sensownie zaprogramować w grafice bez znajomości podstaw geometrii?

myślałem że ktoś przerobi tę powierzchnię na punkty,
no ale... ciul z tego wyszedł -
wy tu za leniwi jesteście aby cokolwiek użytecznego wyprodukować...
jedynie gadać, gadać, bełkotać dookoła o niczym i bez sensu.

ok. wypad.
04-02-2023 19:53 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>wy tu za leniwi jesteście aby cokolwiek użytecznego wyprodukować...
I to pisze ktoś kto w swoim wątku prosi o:
>Ewentualnie dobry program - aplikacja na Windows, która pozwala produkować te g-cody wprost z grafiki 3D.
>Twoje rewelacje, zwłaszcza programistyczne, są dla mnie śmieszne - i tradycyjnie, bo teraz dzieci programują - nie wiedziałeś o tym?
Powiem ci, że moi dwaj synowie pisali własne programy do Bajtka już w latach 90, będąc jeszcze uczniami szkoły podstawowej. Powiem tak (z osobistego doświadczenia), w latach dziewięćdziesiątych proporcjonalnie więcej dzieci parało się programowaniem (przez duże P) niż ma to miejsce obecnie. Podobna sytuacja była na Ukrainie.
Dzisiaj najwięcej programistów w Europie wywodzi się z krajów Europy Środkowej. Programiści z obu tych krajów (Polski i Ukrainy) są cenieni przez światowych potentatów tego rynku.
Do niedawna również Rosjanie byli cenionymi programistami. Wojna jednak zmieniła trochę ten rynek.


Gdybyś nie wiedział czym był Bajtek

pl.wikipedia.org/wiki/Bajtek
alsor (3283 punktów)
>Powiem ci, że moi dwaj synowie pisali własne programy do Bajtka już w latach 90, będąc jeszcze uczniami szkoły podstawowej. Powiem tak (z osobistego doświadczenia), w latach dziewięćdziesiątych proporcjonalnie więcej dzieci parało się programowaniem (przez duże P) niż ma to miejsce obecnie. Podobna sytuacja była na Ukrainie.
>Dzisiaj najwięcej programistów w Europie wywodzi się z krajów Europy Środkowej. Programiści z obu tych krajów (Polski i Ukrainy) są cenieni przez światowych potentatów tego rynku.

ot ci rewelacja - oni są po prostu... biedni, więc dużo tańsi, np. od niemców, amarykańców, czy kitajców.

>Do niedawna również Rosjanie byli cenionymi programistami. Wojna jednak zmieniła trochę ten rynek.
>
Gdybyś nie wiedział czym był Bajtek

>pl.wikipedia.org/wiki/Bajtek

coś tam pamiętam za mgłą, ale to chyba jakieś czasy Atari 800 i ZX spektrum;

wtedy nie było komputerów domowych w ogóle - jak dzisiaj, a jedynie te zabawki do gierek ładowanych z taśmy magnetofonowej: 64kbajty ramu, 8 bitowe procesory, itd.
romaro (25211 punktów)
>ot ci rewelacja - oni są po prostu... biedni, więc dużo tańsi, np. od niemców, amarykańców, czy kitajców.
Chciałbyś być takim "biedakiem".
Ale to widać jakie masz pojęcie. Masz dokładnie takie same, jak nie przymierzając, nasi idioci w rządzie, którzy mają naród za ciemną masę. Inna sprawa, że jest w Polsce ciemnota twojego pokroju, która na nich głosuje.

>wtedy nie było komputerów domowych w ogóle - jak dzisiaj, a jedynie te zabawki do gierek ładowanych z taśmy magnetofonowej: 64kbajty ramu, 8 bitowe procesory, itd.
No cóż i tu podobnie oblatany w temacie: takie masz pojęcie o naukach ścisłych jak o informatyce - domowe. Nawet nośniki pamięci znasz tylko te "domowe".
Gdy ty co najwyżej mogłeś słyszeć o Atari ja tworzylem pierwsze programy na Texas Instruments, a niedługo później na IBMie złożonym przeze mnie z części zakupionych w Stanach.
Kiedyś nie było kół w pojazdach podobnych do dzisiejszych to prawda, ale koła z wozów drabiniastych doskonale się sprawdzały w dawnych czasach. Nie od razu Warszawę zbudowano.
Z jednej strony negujesz dzisiejsze dokonania naukowe, ale gdy przychodzi co do czego... Mentalność wiejskiego proboszcza wychodzi z ciebie w każdym twoim temacie.
alsor (3283 punktów)
>>ot ci rewelacja - oni są po prostu... biedni, więc dużo tańsi, np. od niemców, amarykańców, czy kitajców.
>Chciałbyś być takim "biedakiem".
>Ale to widać jakie masz pojęcie. Masz dokładnie takie same, jak nie przymierzając, nasi idioci w rządzie, którzy mają naród za ciemną masę. Inna sprawa, że jest w Polsce ciemnota twojego pokroju, która na nich głosuje.

zapomniałem o hindusach, czyli indianach poprawniej,
których mnóstwo pracuje w usa... za 4 centy, oczywiście.

>>wtedy nie było komputerów domowych w ogóle - jak dzisiaj, a jedynie te zabawki do gierek ładowanych z taśmy magnetofonowej: 64kbajty ramu, 8 bitowe procesory, itd.
>No cóż i tu podobnie oblatany w temacie: takie masz pojęcie o naukach ścisłych jak o informatyce - domowe. Nawet nośniki pamięci znasz tylko te "domowe".
>Gdy ty co najwyżej mogłeś słyszeć o Atari ja tworzylem pierwsze programy na Texas Instruments, a niedługo później na IBMie złożonym przeze mnie z części zakupionych w Stanach.
>Kiedyś nie było kół w pojazdach podobnych do dzisiejszych to prawda, ale koła z wozów drabiniastych doskonale się sprawdzały w dawnych czasach. Nie od razu Warszawę zbudowano.
>Z jednej strony negujesz dzisiejsze dokonania naukowe, ale gdy przychodzi co do czego... Mentalność wiejskiego proboszcza wychodzi z ciebie w każdym twoim temacie.

Nie słyszałem o epoce bez kół - zapewne to zawsze było.

Są takie durnowate hipotezy, że koło wynaleziono... hehe!

Nie sądzę aby tu było cokolwiek do wynajdywania -
10000 lat temu ludzie byli tak samo głupi jak dziś, nie głupsi.

I ja niczego nie neguję w sprawach tych komputerków.
Po prostu wiem że to jest.. badziew.

Sama ta 'wielka' technologia współczesna - 4, 8, 17 rdzeni w jednym,
nie ma w praktyce większego znaczenia, bo ram i reszta jest nadal do dupy.

zdechli na 4GHz z 15 lat temu, więc teraz kombinują bokami - bo lepiej już nie potrafią.
romaro (25211 punktów)
>Sama ta 'wielka' technologia współczesna - 4, 8, 17 rdzeni w jednym, nie ma w praktyce większego znaczenia, bo ram i reszta jest nadal do dupy.
Dla procesorów Intela swego czasu stworzono koprocesor o innym taktowaniu niż procesor główny. Właściwie oprogramowany układ dawał kilkudziesięciokrotny przyrost prędkości przy obliczeniach.
Dzisiaj szybkość nowych procesorów polega na tym, że nie cały procesor ma 2-3 GHz taktowania, ale procesor składa się z dwóch lub więcej rdzeni o jednakowym taktowaniu np. 1,4 GHz.
Elektronika oparta o krzem przejdzie do historii. Już teraz przy zaawansowanych produkcjach video trzeba używać szybkich wielordzeniowych procesorów, a ta technologia ma swoje ograniczenia.
Ale żeby nie marudzić,że nic nie idzie do przodu: unikalne rzeźby 3D i hipnotyzujące zapętlone animacje.
twitter.com/i/status/1622267016194187264
alsor (3283 punktów)
>>Sama ta 'wielka' technologia współczesna - 4, 8, 17 rdzeni w jednym, nie ma w praktyce większego znaczenia, bo ram i reszta jest nadal do dupy.
>Dla procesorów Intela swego czasu stworzono koprocesor o innym taktowaniu niż procesor główny. Właściwie oprogramowany układ dawał kilkudziesięciokrotny przyrost prędkości przy obliczeniach.
>Dzisiaj szybkość nowych procesorów polega na tym, że nie cały procesor ma 2-3 GHz taktowania, ale procesor składa się z dwóch lub więcej rdzeni o jednakowym taktowaniu np. 1,4 GHz.
>Elektronika oparta o krzem przejdzie do historii. Już teraz przy zaawansowanych produkcjach video trzeba używać szybkich wielordzeniowych procesorów, a ta technologia ma swoje ograniczenia.
>Ale żeby nie marudzić,że nic nie idzie do przodu: unikalne rzeźby 3D i hipnotyzujące zapętlone animacje.
>twitter.com/i/status/1622267016194187264

co to za efekt...

to już nawet ten mój stary bajer z precesją jest 100 razy lepszy:
www.youtube.com/watch?v=Ya_o0pZcXWg

no, może za dobry - zbyt trudny w percepcji.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365