Racjonalista - Strona głównaDo treści
co to jest interwał z stw?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
24-07-2023 00:27alsor (3283 punktów)co to jest interwał z stw?
Ocena 1 na 1
OK. rozwalmy ten dogmat, bo widzę że znowu macie z tym fantastyczne problemy.

Już o tym mówiłem kiedyś ale nie dotarło jak zwykle...
bo ja jestem leniwy z natury, więc operuję skrótami,
no, wiadomo o co chodzi: Trudno być bogiem.

Zatem musimy to rozłożyć doszczętnie - od zera...
ale w ramach wstępu powtarzam te stare wywody, bo to jest istotne, w zasadzie dokładnie i pełne - konieczne i wystarczające z formalnego p-tu widzenia.


Błąd jednoczesności w STW jest podany we wzorach Lorentza:

t = xv/c^2,
ale poprawnie tak to należy pisać:

dt = dx v/c^2

bo to jest błąd czasu - wyliczony w funkcji odległości.

co z tego wynika?

a np. takie coś:

v = x/t, tak jest dla ruchu jednostajnego, czyli w tzw. układzie inercjalnym;

i podstawiamy

dt = dx x/t /c^2

co daje: c^2tdt = xdx

i całkujemy:

c^2t^2 = x^2 + const

czyli:

x^2 - (ct)^2 = s^2 = inv (niezmiennik = stała)

i to jest ten słynny interwał z STW.

Co to znaczy?

Ano to znaczy tyle że przy konwencji c = const
błąd synchronizacji spełnia taką, a nie inną zależność - hiperboliczną.
====================

Dla porównania podam jak wygląda sprawa z poprawną synchronizacją, czyli bezbłędną:

dt = 0, błąd czasu nie istnieje.

co po scałkowaniu daje:

t = const,

to jest linia prosta, zamiast hiperboli...

a tradycyjnie zapisuje się to, ten... tę niezmienniczość czasu? w taki sposób:

t' = t.

jak widać to nie zależy od miejsca, ani czegokolwiek.
to jest takie nic, dlatego trudno to uchwycić:

t to t, i tyle, coś jak równanie prostej w 1D:

x

równanie płaszczyzny w 2D?

(x,y)

itd.

Wiemy że to są sprawy arcytrudne dla amatorów czyli dla relatywistów zwłaszcza,
no ale niestety - jeśli powiedziało się A to... nie wypada kończyć na B.

................
tyle wstępu, potem wytłumaczę szczegółowo co reprezentują w praktyce te interwały,
czyli np.:

s^2 = -3, czy inne fantastyczne pierdoły nad którymi Minkowski a za nim cała armia psorków od 100 lat łamią sobie swe wielkie... główeczki.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365