Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-09-2023 09:20miskas3 (4 punktów)Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal?
W tym tygodniu przeczytałem raport, w którym stwierdzono, że w moim małym europejskim kraju wyspiarskim jest 30 milionów samochodów. Dodajmy wszystkie samochody na całym świecie i powiedziałbym, że mamy ponad 1 miliard. Następnie produkcja stali i żelaza na budynki, samoloty, pociągi, dosłownie wszystko.

Nasza planeta jest mała. Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal? Jak to możliwe, że mamy wszystko nieograniczone, nawet tak zwane rzadkie metale, takie jak wolfram.

Nie rozumiem, skąd pochodzi cały ten metal, skoro każde miasto ma wiele kopalń i całkowicie zniszczony krajobraz.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Nie rozumiem, skąd pochodzi cały ten metal
Był taki okres w historii, że faceci golili się metalowymi żyletkami, więc pewnie stąd.


cr
okragly (21676 punktów)
>Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal?
bo mamy dużo taniej energii (ropa, węgiel)
do wydobycia, przerobienia rud metali, potrzeba ogrom energii
alsor (3283 punktów)
>W tym tygodniu przeczytałem raport, w którym stwierdzono, że w moim małym europejskim kraju
>wyspiarskim jest 30 milionów samochodów. Dodajmy wszystkie samochody na całym świecie i
>powiedziałbym, że mamy ponad 1 miliard. Następnie produkcja stali i żelaza na budynki, samoloty,
>pociągi, dosłownie wszystko.
>Nasza planeta jest mała. Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal? Jak to możliwe, że
>mamy wszystko nieograniczone, nawet tak zwane rzadkie metale, takie jak wolfram.
>Nie rozumiem, skąd pochodzi cały ten metal, skoro każde miasto ma wiele kopalń i całkowicie
>zniszczony krajobraz.

Ziemia jest ogromna - gigantyczna!,
więc robaczki niewiele mogą tu zdziałać wbrew pozorom.

Te ludzkie konstrukcje: auta, mosty, samolociki... no i widelce - to jest praktycznie nic w porównaniu z Ziemią.

To samo dotyczy zużycia energii:

ourworldindata.org/energy-production-consumption

globalnie ludzkość zużywa:
160000TWh = 1.6e17 * 3600 = 5.7e20 J / rok

porównajmy to z tym co samo Słońce tu ładuje:

E_sun = 1300W/m^2 * pi R_z^2 * 86400s * 365 dni = 5.2e24 J

czyli w porównaniu do tamtej globalnej konsumpcji:
5e20/5e24 =~ 1e-4 = 0.0001, zaledwie!

i przy okazji widać, że to tzw. ocieplenie klimatu, za które rzekomo ludzie odpowiadają,
to tylko kolejny mit... no, chyba że to się kumuluje jakoś od wieków, co jest raczej mało prawdopodobne.
homopitek (1536 punktów)
>Ziemia jest ogromna - gigantyczna!,
>więc robaczki niewiele mogą tu zdziałać wbrew pozorom.
No właśnie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ze skali globu, na którym żyją.

Nie stosuję emoticonów
miskas3 (4 punktów)
>W tym tygodniu przeczytałem raport, w którym stwierdzono, że w moim małym europejskim kraju
>wyspiarskim jest 30 milionów samochodów. Dodajmy wszystkie samochody na całym świecie i
>powiedziałbym, że mamy ponad 1 miliard. Następnie produkcja stali i żelaza na budynki, samoloty, VidMate
>pociągi, dosłownie wszystko.
>Nasza planeta jest mała. Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal? Jak to możliwe, że
>mamy wszystko nieograniczone, nawet tak zwane rzadkie metale, takie jak wolfram.
>Nie rozumiem, skąd pochodzi cały ten metal, skoro każde miasto ma wiele kopalń i całkowicie
>zniszczony krajobraz.

I goT this,...
farmer (22440 punktów)
>W tym tygodniu przeczytałem raport, w którym stwierdzono, że w moim małym europejskim kraju
>wyspiarskim jest 30 milionów samochodów.

Nice. Ale lepsze jest to że nieźle się posługujesz polskim jak na wyspiarski kraj.


>Nie rozumiem, skąd pochodzi cały ten metal, skoro każde miasto ma wiele kopalń i całkowicie zniszczony krajobraz.

chyba ziemniaków i nie miasto a wieś.

Tak swoją drogą ciekawe komu na co takie bzdury generować.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365