Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wahadło Foucaulta się obraca?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
01-12-2023 17:02Henryk.K (2246 punktów)Wahadło Foucaulta się obraca?
Ocena -1 na 1
Kiedy obserwujemy wahania wahadła Foucaulta, to zauważymy iżesz obraca się ono ze wschodu ku zachodowi.
Ziemia zaś obraca się z zachodu na wschód.
Po pierwszym pokazie tego urządzenia zawyrokowano , że potwierdza ono ruch obrotowy Ziemi.
Ogromnie potrzebowano tego eksperymentu na potwierdzenie Teorii Heliocentrycznej.
Zapomniano jednak, że ruch jest względny.
W tym przypadku można również stwierdzić, iż Ziemia pozostaje nieruchoma a wahadło obraca się w przestrzeni.
Tak zadecydowaliby astronomowie przed kopernikańscy.
Czy zna ktoś z Państwa metodę, która racjonalnie potwierdziłaby tą prawdę, bez odwoływania się do jakiejkolwiek teorii astronomicznej?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacholek (5699 punktów)

>jakiejkolwiek teorii astronomicznej?
A niby jakie oddziaływanie miałoby obracać wahadło skoro przyjąc iż Ziemia jest doskonałym układem inercjalnym ?
Henryk.K (2246 punktów)
>>jakiejkolwiek teorii astronomicznej?
>A niby jakie oddziaływanie miałoby obracać wahadło skoro przyjąc iż Ziemia jest doskonałym układem inercjalnym ? >>>>

Przeprowadzić eksperyment , nie odnoszący się do żadnej teorii astronomicznej.
Taki , który da bezstronny wynik.
Przykładowo;
Strzelamy kulą w stronę urządzenia pomiarowego, mierzącego prędkość pocisku.
Oddajemy strzały z kierunku północnego ku południowemu oraz odwrotnie.
Podobnie, z zachodu na wschód również odwrotnie.
Porównujemy prędkości pocisków i wysuwamy wniosek, czy Ziemia się obraca?
A jeżeli tak to w którą stronę?
>>>>




W nieskończonym Wszechświecie wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że ten Wszechświat nie istnieje.
alsor (3283 punktów)
>>>jakiejkolwiek teorii astronomicznej?
>>A niby jakie oddziaływanie miałoby obracać wahadło skoro przyjąc iż Ziemia jest doskonałym układem inercjalnym ? >>>> Przeprowadzić eksperyment , nie odnoszący się do żadnej teorii astronomicznej.
>Taki , który da bezstronny wynik.
> Przykładowo;
>Strzelamy kulą w stronę urządzenia pomiarowego, mierzącego prędkość pocisku.
>Oddajemy strzały z kierunku północnego ku południowemu oraz odwrotnie.
>Podobnie, z zachodu na wschód również odwrotnie.
>Porównujemy prędkości pocisków i wysuwamy wniosek, czy Ziemia się obraca?
>A jeżeli tak to w którą stronę?

Takie coś chyba dawno zmierzono...

np. gdy rzucisz luzem kawał masy - cegła albo kula ołowiana,
z wysokiej wieży, wtedy to wcale nie poleci pionowo, lecz skosem...
co można sobie potem łatwo zmierzyć,
a więc i wyliczyć tę rotację ziemską - nie?

prędkość v = 300 m/s robi swoje - gleba odjedzie zanim to spadnie.
Henryk.K (2246 punktów)
>>>>jakiejkolwiek teorii astronomicznej?
>>>A niby jakie oddziaływanie miałoby obracać wahadło skoro przyjąc iż Ziemia jest doskonałym układem inercjalnym ? >>>> Przeprowadzić eksperyment , nie odnoszący się do żadnej teorii astronomicznej.
>>Taki , który da bezstronny wynik.
>> Przykładowo;
>>Strzelamy kulą w stronę urządzenia pomiarowego, mierzącego prędkość pocisku.
>>Oddajemy strzały z kierunku północnego ku południowemu oraz odwrotnie.
>>Podobnie, z zachodu na wschód również odwrotnie.
>>Porównujemy prędkości pocisków i wysuwamy wniosek, czy Ziemia się obraca?
>>A jeżeli tak to w którą stronę?
>Takie coś chyba dawno zmierzono...
>np. gdy rzucisz luzem kawał masy - cegła albo kula ołowiana,
>z wysokiej wieży, wtedy to wcale nie poleci pionowo, lecz skosem...
>co można sobie potem łatwo zmierzyć,
>a więc i wyliczyć tę rotację ziemską - nie?
>prędkość v = 300 m/s robi swoje - gleba odjedzie zanim to spadnie. >>>>

Nieświadomie Pan wypuścił Pandorę z puszki, jak to kiedyś wypowiedział jeden z wybrańców narodu.
Gdyby tak było to budowane domy i inne pionowe konstrukcje powinny być odchylone od pionu.
W zależności od miejsca, w którym przykładalibyśmy narzędzie pomiarowe zwane pionem murarskim jak i również poziomnica z zainstalowanym pionem.
Pionów żyroskopowych jeszcze nie wymyślili.

W nieskończonym Wszechświecie wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że ten Wszechświat nie istnieje.
alsor (3283 punktów)
>>>>>jakiejkolwiek teorii astronomicznej?
>>>>A niby jakie oddziaływanie miałoby obracać wahadło skoro przyjąc iż Ziemia jest doskonałym układem inercjalnym ? >>>> Przeprowadzić eksperyment , nie odnoszący się do żadnej teorii astronomicznej.
>>>Taki , który da bezstronny wynik.
>>> Przykładowo;
>>>Strzelamy kulą w stronę urządzenia pomiarowego, mierzącego prędkość pocisku.
>>>Oddajemy strzały z kierunku północnego ku południowemu oraz odwrotnie.
>>>Podobnie, z zachodu na wschód również odwrotnie.
>>>Porównujemy prędkości pocisków i wysuwamy wniosek, czy Ziemia się obraca?
>>>A jeżeli tak to w którą stronę?
>>Takie coś chyba dawno zmierzono...
>>np. gdy rzucisz luzem kawał masy - cegła albo kula ołowiana,
>>z wysokiej wieży, wtedy to wcale nie poleci pionowo, lecz skosem...
>>co można sobie potem łatwo zmierzyć,
>>a więc i wyliczyć tę rotację ziemską - nie?
>>prędkość v = 300 m/s robi swoje - gleba odjedzie zanim to spadnie. >>>> Nieświadomie Pan wypuścił Pandorę z puszki, jak to kiedyś wypowiedział jeden z wybrańców narodu.
>Gdyby tak było to budowane domy i inne pionowe konstrukcje powinny być odchylone od pionu.
>W zależności od miejsca, w którym przykładalibyśmy narzędzie pomiarowe zwane pionem murarskim jak i również poziomnica z zainstalowanym pionem.
>Pionów żyroskopowych jeszcze nie wymyślili.
>
W nieskończonym Wszechświecie wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że ten Wszechświat nie istnieje.


wniosek z tego masz oczywisty:
my wcale nie budujemy pionowych wieżowców, lecz tylko takie skośne - pochylone zapewne.

A i sprawdź to praktycznie:
czy wiszący pion - taki ciężarek na długiej nici faktycznie wisi pionowo czy też skosem to stoi?
Henryk.K (2246 punktów)

Pragnę poinformować , że dnia 3 grudnia Anno Domini 2023 , odkryłem w jaki prosty sposób można ustalić prawdę o obrotach sfer niebieskich jak i naszej Ziemi.
Zastanawiam się jeszcze , czy przeprowadzić samemu ten eksperyment, czy opublikować tylko jego ideę?


W nieskończonym Wszechświecie wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że ten Wszechświat nie istnieje.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365