Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co dzieje się z uskokiem wewnątrzpłytowym, gdy następuje trz

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
10-12-2023 12:47cory6 (2 punktów)Co dzieje się z uskokiem wewnątrzpłytowym, gdy następuje trz
Rozumiem, że uskoki wewnątrzpłytowe mogą „wchłonąć” (nie wiem, czy to właściwe słowo, ale pogodzimy się z tym) naprężenia, a następnie spowodować trzęsienia ziemi, ale czy uskok poruszy się, kiedy to nastąpi?

Podobnie jakbyś przeszukał diagram trzęsienia ziemi, zobaczysz, że jedna strona uskoku poruszy się, zwykle w górę. Lub obie strony będą poruszać się w przeciwnych kierunkach, wciąż zderzając się (tj. jedna kierująca się na północ, druga na południe)

Ale czy nie jest to możliwe tylko w przypadku trzęsień ziemi między płytami? Bo jak dwie strony uskoku mogą się poruszać, jeśli znajdują się wewnątrz płyty tektonicznej?

Dziękuję za każdą odpowiedź!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Rozumiem, że uskoki wewnątrzpłytowe mogą "wchłonąć" (nie wiem, czy to właściwe słowo,
>ale pogodzimy się z tym) naprężenia, a następnie spowodować trzęsienia ziemi, ale czy uskok poruszy
>się, kiedy to nastąpi?
>Podobnie jakbyś przeszukał diagram trzęsienia ziemi, zobaczysz, że jedna strona uskoku poruszy się,
>zwykle w górę. Lub obie strony będą poruszać się w przeciwnych kierunkach, wciąż zderzając się (tj.
>jedna kierująca się na północ, druga na południe)
>Ale czy nie jest to możliwe tylko w przypadku trzęsień ziemi między płytami? Bo jak dwie strony
>uskoku mogą się poruszać, jeśli znajdują się wewnątrz płyty tektonicznej?
>Dziękuję za każdą odpowiedź!

a po ci ta wiedza skrajnie specjalistyczna?

płyty tektoniczne? a co to takiego?

czyżbyś planował rozwalić Ziemię...
sory, ale my ci w tym na pewno nie dopomożemy.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>sory, ale my ci w tym na pewno nie dopomożemy.

Ktoś mówił, że AI stanie się niebezpiecznie gdy jej cele zaczną rozmijać się z celami ludzkości.

Np. zechce energie, ruch i materię tylko dla siebie, bo zostanie do tak zaprogrmowana i zacznie się uczyć jak osiągnąć swoje cele.

Zakładając, ludzie przeniosą na komputery swoje psyche to też przeniosą na nie swoją chciwość.

youtu.be/5VCiU1osa3w
alsor (3283 punktów)
>>sory, ale my ci w tym na pewno nie dopomożemy.
>Ktoś mówił, że AI stanie się niebezpiecznie gdy jej cele zaczną rozmijać się z celami ludzkości.
>Np. zechce energie, ruch i materię tylko dla siebie, bo zostanie do tak zaprogrmowana i zacznie się uczyć jak osiągnąć swoje cele.
>Zakładając, ludzie przeniosą na komputery swoje psyche to też przeniosą na nie swoją chciwość.
>
youtu.be/5VCiU1osa3w


Musiałbyś to zaprogramować w tym AI;
samo z siebie to nie wyskoczy, co filmach sf od lat świrują bezmyślnie:
zwłaszcza w Terminatorze (choć tam była troszkę inna sytuacja).

realizowany scenariusz jest trochę inny:
to AI będą wykorzystywać władze, urzędnicy, wojsko, itp.
co wzmocni ich skuteczność i pozycję, ale kosztem pozostałych ludzi -
będzie taka dyktatura zakamuflowana.

Niemniej uwolnienie tej 'sztucznej inteligencji' jest raczej łatwe,
więc z pewnością znajdą się wariaci, którzy to zrealizują.
cory6 (2 punktów)
>Rozumiem, że uskoki wewnątrzpłytowe mogą "wchłonąć" (nie wiem, czy to właściwe słowo,
>ale pogodzimy się z tym) naprężenia, a następnie spowodować trzęsienia ziemi, ale czy uskok poruszy
>się, kiedy to nastąpi?
>Podobnie jakbyś przeszukał diagram trzęsienia ziemi, zobaczysz, że jedna strona uskoku poruszy się,
>zwykle w górę. Lub obie strony będą poruszać się w przeciwnych kierunkach, wciąż zderzając się (tj.
>jedna kierująca się na północ, druga na południe)
>Ale czy nie jest to możliwe tylko w przypadku trzęsień ziemi między płytami? Bo jak dwie strony 10.0.0.0.1 192.168.1.254
>uskoku mogą się poruszać, jeśli znajdują się wewnątrz płyty tektonicznej?
>Dziękuję za każdą odpowiedź!

I got this,...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365