> Od 22 listopada do 23 kwietnia w Minnesocie wystąpiły rekordowe opady śniegu (prawdopodobnie w> innych miejscach, ale nie śledzę opadów śniegu w innych miejscach)> Zbliżamy się teraz do 23 listopada do 24 lutego z tylko jedną rzeczą, którą moim zdaniem można uznać> za burzę śnieżną, która spadła o około 2 cale.> Czy to tylko regresja do średniej? Całkowicie przypadkowa szansa? A może istnieje większa szansa na> lekkie opady śniegu rok po zimie z obfitymi opadami śniegu?W czystej statystyce nie ma reguły tego typu, bo to znaczyłoby, że podczas rzutu monetą po serii rewersów szansa awersu rośnie, a to jest zawsze 1/2, niezależnie od historii. W przypadku pogody pewnie podobnie jest: może być np. 5 słabych zim z rzędu, a potem... szósta jeszcze słabsza.  Jedynie w długich okresach jakaś ta średnia wychodzi zawsze. Serie Bernoullego... losowa seria zawiera zawsze serie sukcesów, co można nawet stosować w roli kryterium losowości. np. w serii 500 rzutów monetą zawsze powinna wystąpić seria typu 111111111, z dużym prawdopodobieństwem. w końcu seria typu: 1010101010101010... nie jest wcale losowa, co każdy widzi.
|