Racjonalista - Strona głównaDo treści
energia spalania vs jedzenie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
10-03-2024 13:11alsor (3283 punktów)energia spalania vs jedzenie
Zapotrzebowanie człowieka wynosi około 2000 kcal/dobę,
tak w spoczynku, bo podczas pracy jest większe, oczywiście.

jaka jest energia żywności?

1 kotlet zawiera chyba około 250 kcal, znaczy 10 dkg mięsa, czyli 2500 kcal / kg

tłuszcze mają najwięcej: słonina i olej mają z 800 kcal/100g, czyli 8000 kcal /kg.

a jajko ma chyba z 80 .

OK.

Zatem mamy tę energię popularnej żywności w okolicach 5000 kcal/kg.

i teraz porównajmy to z typowymi paliwami: benzyna, gaz ziemny, czy wodór,
to wszystko ma podobne energie - około 30 MJ/kg.

a ponieważ 1 kcal = 4.2 kJ, więc trzeba to podzielić przez 4200:

30 mln / 4200 = 7100 kcal

jak widać energia żywności jest w zasadzie identyczna
z tymi popularnymi paliwami stosowanymi w maszynach.

no to chyba tyle na ten temat.

i kto jest lepszy - sprawniejszy?:
dobry silnik spalinowy, czy... byle zwierz - pies?

oczywiście że pies, bo on zeżre byle co i zrobi to samo, co silnik zasilany drogimi paliwami.

A co na to ekonomia?

ekonomiści tak samo to policzyli - pewnie zupełnie nieświadomie:

1kg mięsa, czyli tak zwany żywiec kosztuje z 7zł,
czyli tyle samo co 1kg benzyny.

sprawa cen zakupu żywności w sklepach?

tu jest z 10 razy większa cena od kosztów tego surowca (przynajmniej w Europie),
zatem to jest grubo zawyżone -
skrajnie wysoki narzut, zapewne korupcja tu dominuje!
robota monopoli - te markety... i inne instytucje mafijne.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

endymion (638 punktów)
>Zapotrzebowanie człowieka wynosi około 2000 kcal/dobę,
>tak w spoczynku, bo podczas pracy jest większe, oczywiście.
>jaka jest energia żywności?
>1 kotlet zawiera chyba około 250 kcal, znaczy 10 dkg mięsa, czyli 2500 kcal / kg
>tłuszcze mają najwięcej: słonina i olej mają z 800 kcal/100g, czyli 8000 kcal /kg.

Tak, tylko zauważ, że trawienie tłuszczów również odbywa się kosztem energii. Tłuszcz rozkładany jest do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Glicerol dopiero w wątrobie jest przekształcany do glukozy. Glukoza może jest o połowę mniej kaloryczna, ale daje szybsze efekty i nie obciąża organizmu procesem trawienia.
alsor (3283 punktów)
>>Zapotrzebowanie człowieka wynosi około 2000 kcal/dobę,
>>tak w spoczynku, bo podczas pracy jest większe, oczywiście.
>>jaka jest energia żywności?
>>1 kotlet zawiera chyba około 250 kcal, znaczy 10 dkg mięsa, czyli 2500 kcal / kg
>>tłuszcze mają najwięcej: słonina i olej mają z 800 kcal/100g, czyli 8000 kcal /kg.
>Tak, tylko zauważ, że trawienie tłuszczów również odbywa się kosztem energii. Tłuszcz rozkładany jest do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Glicerol dopiero w wątrobie jest przekształcany do glukozy. Glukoza może jest o połowę mniej kaloryczna, ale daje szybsze efekty i nie obciąża organizmu procesem trawienia.

to jest wszystko to samo...

czysty węgiel jak paliwo?

ależ oczywiście, co to za problem:

jest możliwe spalanie węgla w węglu?

ależ oczywiście!

Energia wiązania diamentu wynosi ponoć około 3.26 eV / wiązanie,
zatem biorąc 4 takie wiązania mamy: 4x tyle,
no ale to jest parami więc finalnie będzie: 2 x 3.26 eV ~ 6.5eV/ atom.

No i teraz sprawdźmy ile tu uzyskamy z 1kg węgla:
- masa atomu C = 12
- gęstość diamentu wynosi: ro = 3500 kg / m3
- liczba atomów w 1kg:
masa jednego: m = 12 x 1.67e-27 kg,
zatem w 1kg mamy: 1/m =

czyli: n = 3500 / 12 1.67e-27 = 5e25 sztuk / kg

- energia na 1kg:
5e25 * 6.5 eV = 51896207 J =~ 50 MJ/kg

czyli w zasadzie tyle samo co benzyna, propan/butan... i kotlet.

a lepiej nawet!
biorąc CO2, i spalając go do postaci C8.. = diament
otrzymamy z tego dokładnie połowę zapewne, bo energia CO2 wynosi z 50%,
co trzeba rozerwać, czyli finalnie pozostałoby z 30MJ, i + masa wolnego tlenu O2...

przy okazji rozwiązujemy problem.. cieplarniany - i z zyskiem 1000 krotnym, bo diamenty są raczej dość cennym surowcem.
endymion (638 punktów)
>to jest wszystko to samo...

no nie to samo, bo mgławica to nie człowiek - żeby jedno z drugiego powstało potrzeba czasu i energii... ale dobra, nvm
alsor (3283 punktów)
>Zapotrzebowanie człowieka wynosi około 2000 kcal/dobę,
>tak w spoczynku, bo podczas pracy jest większe, oczywiście.

i sprawdźmy dlaczego akurat tyle człowiek potrzebuje, a nie mniej!

temperatura ciała z 30 stopni chyba - tak przez lekkie ubranie
i w domku o temp. otoczenia z 20C.

czyli w kelwinach z 300 i 290,

emisja energii: P = sig T^4 x S,
i biorąc S = 1m^2, jako powierzchnia ciała...

zatem tu mamy: sig x [300^4 - 290^4] = 60W, taka jest emisja - straty.

60W x doba = 60 x 86400s = 5MJ

5 MJ / 4200 = 1234 kcal.

czyli w zasadzie ok...
tyle wymaga poziom skrajnej wegetacji - aby trwać tylko tak bezmyślnie...
np. oglądanie telewizji zwiększa to zapotrzebowanie, bo wiadomo: to jest już aktywność.

.....
życie na golasa kosztuje około 100W, czyli teraz mamy: 2000 kcal
i dlatego dietetycy takie coś zalecają... z uwagi na problemy z otyłością. .

......

i mam jeszcze coś ekstra na temat... poruszonego zagadnienia:
www.cda.pl/video/700290481

zapraszam do lektury.
okragly (21676 punktów)
>energia spalania vs jedzenie
co piszesz jest skomplikowane, znaczy musiałbym sobie przypomnieć fizykę ze szkoły, ale
koń zamienia trawę na konie pociągowe
benzyna zamienia na konie mechaniczne
1 kg benzyny odpowiada pracy 10 ludzi przez 10 dni po 10 godzin (wymyślam, bo nie pamietam, ale jest to ogrom)
współczesne auta mają po 150 koni (to ile to ludzi?)
to paliwa kopalne (węgiel, ropa) stworzyła współczesną cywilizację
a 1 kg uranu?


fizyka jest boginią, matką wszystkich bogów... chemia jej pierworodną córką.. a biologia, duchem świętym
św trójca racjonalistów wg okraglego

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365