Racjonalista - Strona głównaDo treści
W jaki sposób fentanyl zabija?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
08-07-2024 10:48trenda (-2 punktów)W jaki sposób fentanyl zabija?
Zastanawiam się, jaki jest mechanizm zabijania kogoś przez fentanyl lub karfentanyl, w jaki sposób jest on tak skoncentrowany, dlaczego jest atrakcyjny jako narkotyk rekreacyjny i czy jest coś bardziej zabójczego?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

endymion (638 punktów)
>Zastanawiam się, jaki jest mechanizm zabijania kogoś przez fentanyl lub karfentanyl, w jaki sposób
>jest on tak skoncentrowany, dlaczego jest atrakcyjny jako narkotyk rekreacyjny i czy jest coś
>bardziej zabójczego?

Jako agonista receptorów zmniejsza stężenie cAMP (następuje pobudzenie receptorów opioidowych, co powoduje wymianę GTP na GDP w białkach G, a to obniża poziom cyklazy adenylowej), co z kolei skutkuje zmniejszeniem napływu jonów wapniowych do wnętrza komórki. Wskutek tego następuje hiperpolaryzacja błony komórkowej, która hamuje przesyłanie impulsów nerwowych. Stąd wynika efekt przeciwbólowy, który wywołuje fentanyl. Lek hamuje wydzielanie m.in. substancji P, GABA, dopaminy, acetylocholiny, noradrenaliny, wazopresyny, somatostatyny, insuliny i glukagonu. Metabolizm fentanylu odbywa się za pośrednictwem CYP450 (dokładniej: CYP3A4). Substancja ta wpływa również na nerw błędny.

Fentanyl jest niezwykle niebezpiecznym narkotykiem ze względu na trudność precyzyjnego dawkowania. W większych dawkach powoduje senność nie do pokonania oraz wymioty. Przedawkowanie powoduje depresję oddechową, co może prowadzić do śmierci.
endymion (638 punktów)
Dlaczego jest atrakcyjny? Bo jak zażywasz to "zło znika ze świata", a groźniejsza może być dezmorfina.

Dezomorfina - organiczny związek chemiczny, pochodna morfiny, różniąca się od niej brakiem grupy hydroksylowej i wiązania podwójnego. Ma działanie uspokajające i przeciwbólowe, jest ok. 8-10 razy silniejsza od morfiny. Tradycyjnie syntetyzowana z kodeiny.

Dezomorfina została opisana i opatentowana w 1932 roku w Stanach Zjednoczonych[8]. Stała się popularna w Rosji w 2010 roku, gdzie jest otrzymywana domowymi sposobami z mieszaniny m.in. kodeiny, jodu i fosforu. Uzyskany w ten sposób narkotyk, tzw. krokodyl (ros. крокодил, ze względu na zanieczyszczenia i toksyczne związki powstałe w procesie produkcji, nieodwracalnie uszkadza organizm zażywającego, na skórze którego pojawiają się zielonkawe plamy spowodowane gniciem ciała. Po pewnym czasie występują również niegojące się rany, w które często wdaje się gangrena, doprowadzając do śmierci albo do konieczności amputacji mięśnia (o ile nie został on wcześniej dostatecznie zniszczony, aby nastąpiło samoistne oderwanie się od ścięgien i kości)

trenda (-2 punktów)
>Zastanawiam się, jaki jest mechanizm zabijania kogoś przez fentanyl lub karfentanyl, w jaki sposób
>jest on tak skoncentrowany, dlaczego jest atrakcyjny jako narkotyk rekreacyjny i czy jest coś 19216811.cam/ 1921681001.id/
>bardziej zabójczego?

I got this,...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365