Tak więc ukończyłem odpowiednik programu nauczania pierwszego roku z logiki - logikę zdań i logikę predykatów pierwszego rzędu (składnia, semantyka i metody dowodowe).
Właściwie, jak przydatne jest to w filozofii? Jak często jest używany?
To znaczy, oczywiście, ważne jest, czy argument jest ważny. Filozofia skupia się wyłącznie na argumentach, a w wielu kontekstach słuszność argumentu jest warunkiem koniecznym, aby argument odniósł sukces. Ale FOL po prostu nie wydaje się wystarczająco „ekspresyjny”, aby faktycznie wykonać jakąkolwiek prawdziwą pracę. Argumenty, które można przedstawić symbolicznie w FOL (lub przynajmniej te, na które natknąłem się w podręcznikach), zwykle można po prostu zobaczyć na pierwszy rzut oka jako ważne, a jeśli nie, to wydają się wymyślone i specjalnie sformułowane, aby ilustrują zasadę logiki. A bardziej skomplikowane argumenty, w tym te, z którymi spotykam się w bardziej swobodnych kontekstach, po prostu nie są łatwo przetłumaczone na FOL. |