Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak użyteczna jest logika pierwszego rzędu w filozofii?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
11-07-2024 21:31k1aska (4 punktów)Jak użyteczna jest logika pierwszego rzędu w filozofii?
Tak więc ukończyłem odpowiednik programu nauczania pierwszego roku z logiki - logikę zdań i logikę predykatów pierwszego rzędu (składnia, semantyka i metody dowodowe).

Właściwie, jak przydatne jest to w filozofii? Jak często jest używany?

To znaczy, oczywiście, ważne jest, czy argument jest ważny. Filozofia skupia się wyłącznie na argumentach, a w wielu kontekstach słuszność argumentu jest warunkiem koniecznym, aby argument odniósł sukces. Ale FOL po prostu nie wydaje się wystarczająco „ekspresyjny”, aby faktycznie wykonać jakąkolwiek prawdziwą pracę. Argumenty, które można przedstawić symbolicznie w FOL (lub przynajmniej te, na które natknąłem się w podręcznikach), zwykle można po prostu zobaczyć na pierwszy rzut oka jako ważne, a jeśli nie, to wydają się wymyślone i specjalnie sformułowane, aby ilustrują zasadę logiki. A bardziej skomplikowane argumenty, w tym te, z którymi spotykam się w bardziej swobodnych kontekstach, po prostu nie są łatwo przetłumaczone na FOL.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
A jaka logika np. drugiego rzędu?

Podejrzewam że to jest zawsze redukowalne do pierwszego, więc nie sensu się tym bawić.
k1aska (4 punktów)
>Tak więc ukończyłem odpowiednik programu nauczania pierwszego roku z logiki - logikę zdań i logikę
>predykatów pierwszego rzędu (składnia, semantyka i metody dowodowe).
>Właściwie, jak przydatne jest to w filozofii? Jak często jest używany?
>To znaczy, oczywiście, ważne jest, czy argument jest ważny. Filozofia skupia się wyłącznie na
>argumentach, a w wielu kontekstach słuszność argumentu jest warunkiem koniecznym, aby argument
>odniósł sukces. Ale FOL po prostu nie wydaje się wystarczająco "ekspresyjny", aby
>faktycznie wykonać jakąkolwiek prawdziwą pracę. Argumenty, które można przedstawić symbolicznie w
>FOL (lub przynajmniej te, na które natknąłem się w podręcznikach), zwykle można po prostu zobaczyć
>na pierwszy rzut oka jako ważne, a jeśli nie, to wydają się wymyślone i specjalnie sformułowane, aby
>ilustrują zasadę logiki. A bardziej skomplikowane argumenty, w tym te, z którymi spotykam się w
>bardziej swobodnych kontekstach, po prostu nie są łatwo przetłumaczone na FOL.

i got this... mobdro.bio/

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365