 |
Co to czas i co to przestrzeń? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-08-2024 21:16 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Co to czas i co to przestrzeń? | Wiele złożonych teorii próbuje wyjaśnić te pojęcia a ja spróbuję przybliżyć się do ich rozumienia używając dość prostych opisów.
Przestrzeń jest miarą energii wynikającą z ograniczonych, skończonych i policzalnych porcji materii, objawiających się pod postacią cząsteczek materii o różnej długości.
Czas jest miarą energii wynikającą z ograniczonych, skończonych i policzalnych porcji ruchu, objawiających się pod postacią fal ruchu o różnej częstotliwości.
To jest koniec opisu ale dodaje do tego jeszcze moje różne dywagacje.
Ten mój opis czasu i przestrzeni jest zakorzeniony w dualnej energii w postaciach ruchu i materii jak również w sporcjowanej naturze energii obu postaci.
Wg mnie porcje ruchu i porcje materii oprócz tego, że tworzą wymiary czasu i przestrzeni to jeszcze wzajemnie transformują, wymieniając porcję ruchu na porcję materii i na odwrót.
Każdej dylatacji czasu musi towarzyszyć dylatacja przestrzeni. Dokładnemu określeniu wielkości przestrzeni musi towarzyszyć nieokreśloność wielkości czasu i określeniu wielkości czasu, nieokreśloność wielkości przestrzeni.
Wg mnie jednym z najbardziej spektakularnych obrazów transformacji ruchu i materii jest powiązanie softwareu z hardwarem. Tym spektaklem jest działający komputer. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Gmatwasz to co jest proste. Istnieje trójwymiar w którym żyjemy; długość, szerokość i wysokość. Tu nie ma żadnych dalszych zależności. Przestrzeń bez materii pozbawiona jest czasu, a ten jest jedynie miarą stopniowej zmiany postaci materii od wysokiego stopnia złożoności do uproszczonego i odwrotnie. -Co tu ma komputer do tego ? Równie dobrze mógłbyś za przykład podać najprostszy zegarek elektroniczny, który również działa według zaprogramowanego algorytmu. -Czas może przyspieszyć bądź zwolnić i nie ma to ŻADNEGO wpływu na przestrzeń w której taka zmiana zachodzi. Tzw; "paradoks bliźniąt" doskonale to obrazuje. Wiadomo że prędkość poruszania się w przestrzeni zmienia upływ czasu pilota takiego pojazdu, obojętnie czy na ziemnego czy kosmicznego. Im szybciej obiekt się porusza tym wolniej upływa w nim czas ale na przestrzeń w nim jak i wokół niego nie ma to żadnego wpływu. -Możemy w wielką precyzją określić zarówno czas i rozmiar przestrzeni w dowolnym miejscu i nic się przez to nie zmienia. Nie ma czegoś takiego jak "porcje ruchu". Ruch jest zmianą położenia (współrzędnych) materii w przestrzeni. -Twierdząc że ruch i materia tworzą przestrzeń, dowodzisz jedynie skończoności wszechświata, który powstał w wyniku ekspansji materii z jednego centralnego punktu "W.W" i istnienia jakichś jego zewnętrznych granic o których jednak nic nie wiemy.
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Gmatwasz to co jest proste.> Istnieje trójwymiar w którym żyjemy; długość, szerokość i wysokość. Tu nie ma żadnych dalszych zależności.> Przestrzeń bez materii pozbawiona jest czasu, a ten jest jedynie miarą stopniowej zmiany postaci materii od wysokiego stopnia złożoności do uproszczonego i odwrotnie.No bardzo proste i chyba dla wszystkich zrozumiałe.  Nie przestrzeń to jeden wymiar a nie 3 wymiary. Drugiem wymiarem jest czas i odpowiada dualizmowi energii w postaciach materii i ruchu. > -Co tu ma komputer do tego ? Równie dobrze mógłbyś za przykład podać najprostszy zegarek elektroniczny, który również działa według zaprogramowanego algorytmu.W komputerach mamy wyraźny, widoczny i zrozumiały podział na hardware - materię i na software - ruch. Akurat w tym obiekcie ten podział dobrze widać. > -Czas może przyspieszyć bądź zwolnić i nie ma to ŻADNEGO wpływu na przestrzeń w której taka zmiana zachodzi.To z całą pewnością jest twierdzenie fałszywe. To przeczy zasadzie zachowania energii. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >Nie przestrzeń to jeden wymiar a nie 3 wymiary. A ile musisz podać współrzędnych dla określenia swojej pozycji w przestrzeni ? >W komputerach mamy wyraźny, widoczny i zrozumiały podział na hardware - materię i na software - ruch. Tu nie ma żadnego ruchu.. przemieszczają się tylko elektrony jak wszędzie nawet w żarówce. Program (kod programowy) który możesz zobaczyć na ekranie to tylko opis działań matematycznych, które komputer ma wykonać, ale sama maszyna działa na zasadzie; włącz /wyłącz.. co obrazowo symbolizują liczby "0" i "1". Komputer to tylko zbiór b.szybko działających przekaźników wzajemnie ze sobą połączonych. I od tego jaką drogę pokonuje prąd w danej chwili, zależy otrzymany wynik na ekranie. -A ekran to też tylko zbiór zestawionych ze sobą "kart perforowanych" - włącz/wyłącz. Ty naciskasz klawisz z literką "k" a maszyna "widzi" (przykładowo): 01100110 >To z całą pewnością jest twierdzenie fałszywe. Nie podałeś kontrargumentu na jego obalenie. Powiedz jak upływa czas i "komu" w doskonałej próżni. Masz pustą przestrzeń bez materii, czy tam istnieje czas ? W doskonałej próżni trwa wieczność, czyli "czas nieokreślony", czy to zmienia którykolwiek z wymiarów przestrzennych pojemnika z taką próżnią ? >To przeczy zasadzie zachowania energii. Czas nie jest energią lecz miarą tak jak matematyka. Skąd byś wiedział, że jakiś czas upłynął nie mając punktu odniesienia ? A tym jedynym punktem jest Twoja pamięć, bez niej myślałbyś (i słusznie) że trwasz w jednej tylko nieustannej chwili.
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > A ile musisz podać współrzędnych dla określenia swojej pozycji w przestrzeni ?Do ustalenia długości potrzeba wskazać jedną cząstkę materii, która ją określi. Analogicznie do ustalenia okresu potrzeba wskazać jedną falę, która go określi. > >W komputerach mamy wyraźny, widoczny i zrozumiały podział na hardware - materię i na software - ruch.> Tu nie ma żadnego ruchu.. przemieszczają się tylko elektrony jak wszędzie nawet w żarówce.o my God > Komputer to tylko zbiór b.szybko działających przekaźników wzajemnie ze sobą połączonych. I od tego jaką drogę pokonuje prąd w danej chwili, zależy otrzymany wynik na ekranie.Komputer to ruch i materia, osobliwość dualnej energii, w której następuje wzajemna transformacja cząstek materii i fal ruchu. Ta transformacja zachodzi przy każdej zmianie fizycznej ale w komputerach jest doskonale policzalna. > w doskonałej próżniKażdy wycinek przestani jest polem wiązań, mikro i makro cząsteczek materii. Nie wiem co masz na myśli mówiąc "doskonała próżnia" ale nie opisujesz chyba niczego co znamy. Doskonała próżnia to zapewne coś wolnego od grawitacji, w tym również grawitacji galaktyk, trudno mi sobie coś takiego wyobrazić. > >To przeczy zasadzie zachowania energii.> Czas nie jest energią lecz miarą tak jak matematyka.Zgadza się czas nie jest w energią lecz wymiarem wynikającym z naturalnych porcji ruchu, z naturalnych porcji energii pod postacią ruchu - nazwanych przez nas falami. Analogicznie przestrzeń nie jest energią lecz wymiarem wynikającym z naturalnych porcji materii - nazywanych przez nas cząsteczkami. Źródłem czasu i przestrzeni jest ruch i materia, dwie postaci energii. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Nie ma czegoś takiego jak "porcje ruchu".Oczyście, że są! I nazywamy je "falami". Adekwatne porcje materii nazywamy "cząsteczkami". Świetnie to widać na przykładzie komputerów. Bity to porcje ruchu. Bramki logiczne to porcje materii. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Tobie chyba za bardzo neurony falują i stąd te koncepcje. Jakie fale, na wodzie ? Materia jest namacalna ale to co nazywamy falami e.m to zmiany natężeń pól siłowych; elektrycznego i magnetycznego. Jak idziesz gdzieś albo biegniesz to przemieszczasz się w określonym kierunku ale nie dlatego, że najadłeś się "porcji ruchu" albo "fal", bo tu nic nie faluje - poza oponą na brzuchu. Bit - najmniejsza ilość informacji, stan "1" (włączony), bądź "0" (wyłączony). Tranzystor też nazwiesz "porcją materii" ? Wiesz chociaż jak działa ? automatyka(*)nika/tranzystor/tranzystor.htmElektronika jest b.podobna do hydrauliki i rządzi się podobnymi prawami ale i tu i tam poruszają się jedynie cząsteczki materii, elektrony bądź woda a nie jakieś "porcje ruchu" albo fale. Czas jest tylko miarą zmian, a przestrzeń zawsze jest niezmienna o ile nie działa na nią grawitacja, która ją zakrzywia a czas spowalnia.
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Materia jest namacalnaTak doznajemy materii, w konkretnie jej porcji atomów, molekuł, ciał, planet, układów gwiezdnych. > ale to co nazywamy falami e.m to zmiany natężeń pól siłowych; elektrycznego i magnetycznego.Doznajemy również drugiej postaci energii, tj. ruchu a konkretnie jego porcji, które określamy falami. Fale jawią się nam jako postępujące zaburzenia wiązań materii. Fala jest orbitowanie elektronu, planety, ich obroty również fala em jest porcją ruchu, w tym wypadku wiązań globalnych międzygwiezdnych i międzyplanetarnych. > Jak idziesz gdzieś albo biegniesz to przemieszczasz się w określonym kierunkuTak, również ruch postępowy jest ruchem falowym, przy czym wiele porcji ruchu jest tak złożona, że nie jesteśmy zdolni ich pojąć naszym małym mózgiem. Transformacja falowego ruchu tłoków silnika do ruchu postępowego samochodu jest transformacją pomiędzy dwiema falami. Również postęp samochódu czy postęp człowieka jest falowy, co przekracza zdolności ludzkiego pojęcia. Wszelki ruch jest falowy i analogicznie materia cząsteczkowa. Z tej sporcjowanej natury dwóch postaci energii wynikają dwa wymiary czas i przestrzeń. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | |  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >[...] przy czym wiele porcji ruchu jest tak złożona[...] Zacząłbyś najpierw od czytelnego wysławiania się bo np. w tej części zdania to nie wiem co chciałeś powiedzieć ? Nie może być tak że trzeba się domyślać czytając coś po kilka razy. -Wiadomo że ruch idealnie liniowy rzadko występuje w przyrodzie ale co to ma do tego tematu ? Twoja interpretacja ruchu jako "fal" jest tak naciągana, że nie ma sensu tego rozpatrywać. Akurat napęd w samochodzie choć wytwarzany impulsowo "falowo" to daje na wyjściu ruch liniowy, posuwisty, więc nie ma tu transformacji jednej "fali" w drugą. Elektryczny napęd niczego nie "transformuje", silnik kręci się równiutko tak jak koła wozu. >Wszelki ruch jest falowy[...] To nie sam ruch jest "falowy" lecz dający się podzielić na podstawowe cząstki energii czyli kwanty, które odpowiadają jakiejś częstotliwości energii. -Dla przykładu elektron może orbitować jedynie na z góry wyznaczonych orbitach, gdyż te są tak małe, że podzielone (ich obwód) przez długość fali świetlnej odpowiadającej energii elektronu w danej chwili, dają liczbę całkowitą i dlatego mówimy o "przeskakiwaniu" elektronów między orbitami a nie ich płynnym przejściu, bo elektron ani inna cząstka elementarna nie może przyjąc np. 3 i 5/8 kwanta energii - zawsze są to wartości całkowite. Natomiast wszystkie inne większe obiekty nie podlegają już temu rygorowi, ze wzgledu na skalę między nimi a energią podstawową kwantu. -Wytłumacz jak niby ruch ślimaka ma być "falowy" ?
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > -Wiadomo że ruch idealnie liniowy rzadko występuje w przyrodzie ale co to ma do tego tematu ?A konkretnie nigdy. To twoje "liniowy" znaczy tyle co: ciągły, nieograniczony, nieskończony, niepoliczalny. O takim ruchu mówimy gdy ten wykracza poza nasz horyzont obserwacji i pojęcia ale potem po zmianie perspektywy zawsze okazuje się ograniczony. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | | |  | | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >A konkretnie nigdy. Jak to nigdy ? Ryba płynie w spokojnej wodzie ruchem ciągłym, ptak leci szybując. Liniowy czyli nie skokowo a w sposób jednostajny.
|
|
| | | | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > >A konkretnie nigdy.> Jak to nigdy ?> Ryba płynie w spokojnej wodzie ruchem ciągłym, ptak leci szybując.> Liniowy czyli nie skokowo a w sposób jednostajny.Nie. Nawet w skali wielkich cząstek materii i niskich częstotliwości fal ruchu nie ma ciągłości. Nawet gdyby ptak leciał jednostajnie przez 100 lat nie trzepocząc skrzydłami a nawet 1000 lat. Wszelki ruch jest falowy, fala może być niezmiernie złożona, ulegać milionom transformacji jej częstość wynosić milion lat ale żaden obserwowany ruch w granicy naszego horyzontu i zarazem pojęcia nie może być ciągły, nieograniczony, nieskończony i niepoliczalny. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > bo tu nic nie faluje - poza oponą na brzuchu.Cokolwiek się porusza to faluje. Każdy rzeczywisty ruch jest falowy. > Bit - najmniejsza ilość informacji, stan "1" (włączony), bądź "0" (wyłączony).Bit to porcja ruchu. Dlatego też komputerem czy raczej maszyną liczącą może być absolutnie wszystko. Każdy rzeczywisty obiekt jest komputerem i co najwyżej nie jesteśmy w stanie pojąć jego bitów i algorytmu, który realizuje, bo mamy za małe mózgi i to wykracza poza ich zdolności. > Tranzystor też nazwiesz "porcją materii" ?Oczywiście. Również nazwę nią całą jednostkę komputerową czy klaster komputerów. To są porcje materii różnej skali o poziomu złożoności. Złożone cząsteczki materii nazywamy ukladami a złożone fale ruchu systemami. Intel to porcja energii w postaci cząsteczki materii. Windows to porcja energii w postaci fali ruchu. > Elektronika jest b.podobna do hydrauliki i rządzi się podobnymi prawami ale i tu i tam poruszają się jedynie cząsteczki materii, elektrony bądź woda a nie jakieś "porcje ruchu" albo fale.Zgadza się poruszają się zawsze jakieś tam porcje materii w porcjach ruchu w przy każdej zmianie fizycznej następuje transformacją pomiędzy tymi dwiema postaciami porcji energii. Porcje materii transformują do porcji ruchu i porcje ruchu transformują do porcji materii. Tym trudniej to zauważyć, że dzieje się to w różnej skali porcji i na różnym poziomie ich złożoności. Proste cząstki materii transformują do porcji bardzo złożonych systemów ruchu i odwrotnie proste fale transformują do bardzo złożonych układów materii. My mamy zdolność rozumienia tylko prostych transformacji zachodzących w zbliżonej skali i na podobnym poziomie złożoności. Nie widzimy zależności pomiędzy mikro i makro światami. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | |  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >Bit to porcja ruchu. W sklepie też możesz kupić "bity" np. do wkrętarki. Ale w informatyce to podstawowa ilość informacji. W fizyce funkcjonuje "kwant". >Każdy rzeczywisty obiekt jest komputerem Pudełko zapałek też nim jest ? - komputer to maszyna licząca a w naturze za takie można uznać jedynie mózgi zwierzęce. >Intel to porcja energii w postaci cząsteczki materii. >Windows to porcja energii w postaci fali ruchu. Stosujesz tak daleko idące uproszczenia i skojarzenia, że nie dziwne iż pozostajesz niezrozumiany. "Intel" to firma a nie "porcja energii", ale nawet procesor czy dowolny inny układ nią nie jest, elektronika to materia. Oprogramowanie nie jest żadną "falą ruchu", to tylko spis kroków do wykonania. Kiedyś pierwsze komputery programowano za pomocą kart dziurkowanych - je też nazwałbyś "falami ruchu" ? >Porcje materii transformują do porcji ruchu i porcje ruchu transformują do porcji materii. Gdybyś używał języka nauki, byłoby prościej i łatwiej dojść do porozumienia. -"Porcją materii" jest cząstka elementarna a "porcją energii" kwant. >Proste cząstki materii transformują do porcji bardzo złożonych systemów ruchu i odwrotnie proste fale transformują do bardzo złożonych układów materii. One nie "transformują" bo transformacja to zmiana postaci fizycznej, lecz poddają się organizacji, złożoności dokładnie tak jak w biologii gdzie proste pojedyncze komórki łączą się by stworzyć większy organizm. Transformacja zachodzi np. w transformatorze, gdzie zmienne pole magnetyczne indukuje prąd elektryczny (ale nie transformuje się weń), tu transformacja dotyczy jedynie wartości napięć i prądów. Pole magnetyczne przesuwa jedynie elektrony w uzwojeniu wtórnym, wytwarzając tzw; różnicę potencjału. >Nie widzimy zależności pomiędzy mikro i makro światami. Bo rządzą się innymi prawami. I nie powinieneś łączyć tych "dwóch światów" gdyż inne prawa fizyki dotyczą cząstek elementarnych a zupełnie inne nas i przedmiotów z otoczenia. -Elektron ma wybór; orbita "A" lub "B" (oddalone od siebie) a Ty możesz zająć dowolną. W świecie mikro panuje zasada nieoznaczoności (jest tylko prawdopodobieństwo), w macro jej nie ma, wszystko daje się tu precyzyjnie opisać. -Tobą nie żądzą prawa korpuskularno-falowe.. cząstkami tak.
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Kiedyś pierwsze komputery programowano za pomocą kart dziurkowanych - je też nazwałbyś "falami ruchu" ?Wzbudzano usystematyzowaną falę elektronów w procesorze za pomocą oddziaływań czytnika z przewijaną ustrukturyzowana taśmą. To doskonały przykład transformacji układu cząstek materii na taśmie do systemu fal ruchu elektronów w procesorze. > -"Porcją materii" jest cząstka elementarna a "porcją energii" kwant.Kwant oznacza zarówno cząstkę materii jak i falę ruchu. To uogólnienia procja dualnej energii. > One nie "transformują" bo transformacja to zmiana postaci fizycznejTo właśnie ma miejsce. Cząsteczki materii transformują do postaci fal ruchu i na odwrót fale ruchu transformują do cząstek materii. To można wyjaśnić w taki sposób. Z promieniowania słonecznego można stworzyć bryłę materii posiadającą długość i masę. > >Nie widzimy zależności pomiędzy mikro i makro światami.> Bo rządzą się innymi prawami. I nie powinieneś łączyć tych "dwóch światów" gdyż inne prawa fizyki dotyczą cząstek elementarnych a zupełnie inne nas i przedmiotów z otoczenia.Te światy są połączone i transformacje pomiędzy ruchem i materia zachodzą właśnie na połączeniu tych światów. > W świecie mikro panuje zasada nieoznaczonościZasada nieoznaczoności występuje we światach każdej skali i na wszystkich poziomach złożoności. Ta zasada ma swoje źródło w dualizmie energii objawiającej się pod dwiema postaciami w ruchu i w materii. Ta zasada oznacza, że nie można w jednej obserwacji określić wielkości ruchu i wielkości materii. Przekładając na świat naszej skali nie możesz określić w jednej obserwacji prędkości samochodu i długości przebytej drogi. To będzie możliwe wyłącznie w dwóch obserwacjach. Co więcej obserwacją prędkości samochodu doprowadzisz do zmiany długości drogi jaką przejedzie. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > -Tobą nie żądzą prawa korpuskularno-falowe.. cząstkami tak.Żądza. Mogę wyjaśnić dlaczego obiekty mikroświata zachowują się miejscami jak cząsteczki materii i chwilami jak fale ruchu. Dlatego, że te obiekty transformują pomiędzy postaciami cząstek materii i fal ruchu. One tak się zachowują bo są naprzemiennie cząstkami materii i falami ruchu. Zmieniają swoje postaci. Transformują. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Czas jest tylko miarą zmian,Zgadza się czas jest miarą wynikającą z falowej natury ruchu, z tego że ruch jako jedna z postaci energii objawia się porcjami - falami. > a przestrzeń zawsze jest niezmienna o ile nie działa na nią grawitacja, która ją zakrzywia a czas spowalnia.Dylatacji czasu towarzyszy dylatacja przestrzeni. To wynika z wzajemnych transformacji ruchu i materii. Każdej zmianie częstości czynności towarzyszy zmiana długości ciał. Każdej zmianie częstotliwości fal towarzyszy zmiana długości cząsteczek. Tego z pewnością można dowieść eksperymentalnie i to jest z całą pewnością prawda a nie żadna hipoteza, bowiem transformację ruchu i materii widać dosłownie wszędzie, w każdej obserwowanej zmianie fizycznej. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|