Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy stosunkowo mała gwiazda może być częścią Układu Słoneczn

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
08-09-2024 12:38regaru (-2 punktów)Czy stosunkowo mała gwiazda może być częścią Układu Słoneczn
Mam na myśli to, że powiedzmy, że gigantyczna gwiazda tworzy układ słoneczny zawierający planety. Czy mniejsza gwiazda może być częścią tego samego układu i krążyć wokół większej gwiazdy tak, jak inne planety?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Mam na myśli to, że powiedzmy, że gigantyczna gwiazda tworzy układ słoneczny zawierający planety.
>Czy mniejsza gwiazda może być częścią tego samego układu i krążyć wokół większej gwiazdy tak, jak
>inne planety?

Nawet 3 albo i 7 gwiazd może stanowić jeden układ - co to za problem?

Np. Syriusz ma tam drugą gwiazdę do pary, zwaną Syriusz B,
a planet też tam jest zapewne kilka... być może więcej niż u nas.

Poza tym nie ma tu krążenia dookoła gwiazdy,
lecz to jest wzajemne - Słońce też krąży.

Układ binarny, czyli typu 2 gwiazdy blisko siebie, bez problemu można traktować jako jeden obiekt,
dookoła którego latają kolejne - planety, czy gwiazdy.

a dookoła trzech mogą krążyć kolejne... itd.
08-09-2024 14:54 
 Ocena 1 na 1
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>Poza tym nie ma tu krążenia dookoła gwiazdy,
A wokół czego ? Ogniska biwakowego ?
>lecz to jest wzajemne - Słońce też krąży.
Tak krąży jak i ziemia "krąży" bo ją księżyc okrąża.
Jedyne o czym mógłbyś wspomnieć to odchylenia pływowe słońca bądź innej gwiazdy od statycznego położenia wywołane przyciąganiem orbitujących wokół niej obiektów.
Ale teraz już za późno.. wygłupiłeś się i poszszłłłooo.
>układ binarny[...]bez problemu można traktować jako jeden obiekt
No tak, jak się jest ślepcem.
Gdyby tu były dwa słońca to nie traktowałbyś ich jak jedno.
To że z dalekiej perspektywy może to tak wyglądać nie znaczy, że tak to funkcjonuje.
-Orbitowanie planet wokół np. układu podwójnego na pewno nie wygląda tak jak tu u nas..
Krążące wokół siebie gwiazdy wytwarzają fale grawitacyjne (przy szybszej rotacji) a poza tym siły ich przyciągania raz się sumują będąc w jednej linii z jakimś obiektem, a "chwilę" potem działają równolegle na ten sam obiekt, więc jego orbita będzie bardzo nieregularna.

Na tym przykładzie widać jak zmieniałoby się przyciąganie układu podwójnego wpływając na krążące dalej planety.
www.urania(*)domosci/bialy-karzel-syriusz-b
A z artykułu dowiesz się, że Syriusz B ma gęstość ok. 100.000 razy większą niż żelazo przy rozmiarze zbliżonym do naszej Ziemi, więc ma b.silną grawitację.
15-09-2024 14:16 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
zawsze jest równowaga, nie ma krążenia dookoła czegoś tam... jest tylko wspólne.

Słońce nie stoi wcale, ono lata też dookoła bo zależnie od planet.

Głównie Jowisz ciągnie Słońce, więc to krąży z grubsza na orbicie z 1000 razy mniejszej od Jowisza:
a_sun =~ 5.2au / 1000 = 0.0052au = 0.78 mln km.

promień Słońca = około 0.7 mln km, zatem ta orbita Słońca wychodzi dalej.

uwzględniając pozostałe planety - Saturn itd. finalnie Sońce lata po krzywej w promieniu 1.5 a nawet 2x swojego promienia.

co dawno ludziki sobie narysowali:
15-09-2024 14:22 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
A to że Syriusz ma swoje planety od dawna wiadomo, bo to widać - po jego nieregularnych skokach w bok... jak naszego Słońca i dokładnie.
homopitek (1536 punktów)
>A to że Syriusz ma swoje planety od dawna wiadomo, bo to widać - po jego nieregularnych skokach w bok... jak naszego Słońca i dokładnie.

Chyba najprościej to ująć mówiąc, że cały układ krąży wokół wspólnego środka masy, który może się znajdować poza gwiazdą centralną.


Nie stosuję emoticonów
regaru (-2 punktów)
>Mam na myśli to, że powiedzmy, że gigantyczna gwiazda tworzy układ słoneczny zawierający planety.
>Czy mniejsza gwiazda może być częścią tego samego układu i krążyć wokół większej gwiazdy tak, jak 9apps.ooo/
>inne planety?

I got this,...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365