> Poza tym nie ma tu krążenia dookoła gwiazdy,A wokół czego ? Ogniska biwakowego ? > lecz to jest wzajemne - Słońce też krąży.Tak krąży jak i ziemia "krąży" bo ją księżyc okrąża. Jedyne o czym mógłbyś wspomnieć to odchylenia pływowe słońca bądź innej gwiazdy od statycznego położenia wywołane przyciąganiem orbitujących wokół niej obiektów. Ale teraz już za późno.. wygłupiłeś się i poszszłłłooo. > układ binarny[...]bez problemu można traktować jako jeden obiektNo tak, jak się jest ślepcem. Gdyby tu były dwa słońca to nie traktowałbyś ich jak jedno. To że z dalekiej perspektywy może to tak wyglądać nie znaczy, że tak to funkcjonuje. -Orbitowanie planet wokół np. układu podwójnego na pewno nie wygląda tak jak tu u nas.. Krążące wokół siebie gwiazdy wytwarzają fale grawitacyjne (przy szybszej rotacji) a poza tym siły ich przyciągania raz się sumują będąc w jednej linii z jakimś obiektem, a "chwilę" potem działają równolegle na ten sam obiekt, więc jego orbita będzie bardzo nieregularna.  Na tym przykładzie widać jak zmieniałoby się przyciąganie układu podwójnego wpływając na krążące dalej planety. www.urania(*)domosci/bialy-karzel-syriusz-bA z artykułu dowiesz się, że Syriusz B ma gęstość ok. 100.000 razy większą niż żelazo przy rozmiarze zbliżonym do naszej Ziemi, więc ma b.silną grawitację.
|