Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zagłada dinozaurów 2.0

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-10-2024 20:36homopitek (1536 punktów)Zagłada dinozaurów 2.0
"Nature" publikuje raport z badań, który wskazuje, że w okresie przełomu er, kiedy doszło do wielkiego wymierania miało miejsce jeszcze drugie uderzenie małej planetoidy, którego skutki też były katastrofalne.
www.nature.com/articles/s43247-024-01700-4
I link do info uczelni:
www.hw.ac.(*)quisite-detail-by-seismic-data
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>"Nature" publikuje raport z badań, który wskazuje, że w okresie przełomu er, kiedy doszło do
>wielkiego wymierania miało miejsce jeszcze drugie uderzenie małej planetoidy, którego skutki też
>były katastrofalne.
>www.nature.com/articles/s43247-024-01700-4
>I link do info uczelni:
>www.hw.ac.(*)quisite-detail-by-seismic-data

Może stąd ten Potop:

potężne uderzenie, ale nie centralne, zmieniło raptownie rotację Ziemi,
co spowodowało wylanie się wód oceanów na lądy.. a wysokość tych fal wynosiła kilka kilometrów!

... i tak było zapewne.

Łatwo można sobie taki impakt zasymulować numerycznie, a więc do roboty roboty!
czekam na wyniki.
16-10-2024 00:46 
 Ocena 1 na 1
homopitek (1536 punktów)
>Może stąd ten Potop:
>potężne uderzenie, ale nie centralne, zmieniło raptownie rotację Ziemi,
>co spowodowało wylanie się wód oceanów na lądy.. a wysokość tych fal wynosiła kilka kilometrów!
>... i tak było zapewne.
>Łatwo można sobie taki impakt zasymulować numerycznie, a więc do roboty roboty!
>czekam na wyniki.
W którymś z tekstów chyba wspomina się, że oszacowali wysokość fali na 800 metrów.
Ciekawi mnie tylko, czy sprawdzili, że to rzeczywiście było uderzenie w morze. Miejsce upadku jest blisko końca szelfu, a głębokość ok. 300 m to trochę za mało, żeby mieć pewność, ponieważ zmiany poziomu mórz bywały w przeszłości duże.

A co do Potopu (tego biblijnego) to lepszym kandydatem jest lokalne europejskie wydarzenie (też tsunami), które przelało się przez Dardanele i Bosfor do ówczesnej niecki słodkowodnego jeziora leżącego na miejscu dzisiejszego Morza Czernego.
Jakieś 5000 lat p.n.e. urwał się do morza duży kawał Etny i to prawdopodobnie było przyczyną tego tsunami.


Nie stosuję emoticonów

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365