Racjonalista - Strona głównaDo treści
powód czerwonej i zielonej zorzy?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
13-10-2024 17:02owall (5 punktów)powód czerwonej i zielonej zorzy?
Wszystko, co mogę znaleźć, mówi, że czerwona zorza jest spowodowana niskim stężeniem tlenu na większych wysokościach, podczas gdy zielona zorza jest spowodowana wyższym stężeniem na niższych wysokościach. To jednak dość niezadowalające wyjaśnienie.

Jaki dokładnie jest mechanizm wzbudzania różnych długości fal na różnych wysokościach?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Smuggler (45 punktów)
(zablokowany)
>Wszystko, co mogę znaleźć, mówi, że czerwona zorza jest spowodowana niskim stężeniem tlenu na
>większych wysokościach, podczas gdy zielona zorza jest spowodowana wyższym stężeniem na niższych
>wysokościach. To jednak dość niezadowalające wyjaśnienie.
>Jaki dokładnie jest mechanizm wzbudzania różnych długości fal na różnych wysokościach?

Zmiany hipertrofia.
owall (5 punktów)
>Wszystko, co mogę znaleźć, mówi, że czerwona zorza jest spowodowana niskim stężeniem tlenu na
>większych wysokościach, podczas gdy zielona zorza jest spowodowana wyższym stężeniem na niższych
>wysokościach. To jednak dość niezadowalające wyjaśnienie. 9apps.ooo/
>Jaki dokładnie jest mechanizm wzbudzania różnych długości fal na różnych wysokościach?

I got this,....
alsor (3283 punktów)
>Wszystko, co mogę znaleźć, mówi, że czerwona zorza jest spowodowana niskim stężeniem tlenu na
>większych wysokościach, podczas gdy zielona zorza jest spowodowana wyższym stężeniem na niższych
>wysokościach. To jednak dość niezadowalające wyjaśnienie.
>Jaki dokładnie jest mechanizm wzbudzania różnych długości fal na różnych wysokościach?

Pewnie ta teoria z emisją atomów jest trochę naciągana,
wiadomo o co chodzi: fizyka kwantowa jest w modzie od 100 lat.

Ja bym to załatwił trochę inaczej:

1. zorze mają planety z polem magnetycznym - magnetosfera

2. a pole magnetyczne powoduje ten spiralny bieg elektronów

3. i mamy promieniowanie cyklotronowe, dobrze udokumentowane

zatem moim zdaniem te kolory zorzy wynikają ze zmian pola magnetycznego,
które jak wiadomo maleje w górę, czyli niżej jest silniejsze,
i stąd to czerwone wyżej, a potem żółte i zielone niżej.

Najniżej pewnie jest błękit i UV, no ale tego jest już niewiele,
bo nisko jest już gęsta atmosfera, więc te elektrony zwalniają tu drastycznie.


........

Numery.

Prędkość wiatru słonecznego wynosi 800-400 km/s,
pole mag. ziemi 1 gaus chyba... its.

zatem można sobie z tego łatwo wyliczyć co i jak... z tymi elektronami się dzieje - jak one krążą, itd.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365