>
Wszystko, co mogę znaleźć, mówi, że czerwona zorza jest spowodowana niskim stężeniem tlenu na>
większych wysokościach, podczas gdy zielona zorza jest spowodowana wyższym stężeniem na niższych>
wysokościach. To jednak dość niezadowalające wyjaśnienie.>
Jaki dokładnie jest mechanizm wzbudzania różnych długości fal na różnych wysokościach?Pewnie ta teoria z emisją atomów jest trochę naciągana,
wiadomo o co chodzi: fizyka kwantowa jest w modzie od 100 lat.
Ja bym to załatwił trochę inaczej:
1. zorze mają planety z polem magnetycznym - magnetosfera
2. a pole magnetyczne powoduje ten spiralny bieg elektronów
3. i mamy promieniowanie cyklotronowe, dobrze udokumentowane
zatem moim zdaniem te kolory zorzy wynikają ze zmian pola magnetycznego,
które jak wiadomo maleje w górę, czyli niżej jest silniejsze,
i stąd to czerwone wyżej, a potem żółte i zielone niżej.
Najniżej pewnie jest błękit i UV, no ale tego jest już niewiele,
bo nisko jest już gęsta atmosfera, więc te elektrony zwalniają tu drastycznie.

........
Numery.
Prędkość wiatru słonecznego wynosi 800-400 km/s,
pole mag. ziemi 1 gaus chyba... its.
zatem można sobie z tego łatwo wyliczyć co i jak... z tymi elektronami się dzieje - jak one krążą, itd.