Racjonalista - Strona głównaDo treści
pewne błędy w nauce - hydrodynamika i te sprawy!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-11-2024 21:14alsor (3283 punktów)pewne błędy w nauce - hydrodynamika i te sprawy!
Jest takie fajne prawo w fizyce, zwane od Bernulliego:
pl.wikipedia.org/wiki/Równanie_Bernoulliego

i to jest ok, ale tylko na polskiej wersji, bo gdy wejdziemy na ang. wtedy mamy tam mnóstwo błędnych improwizacji, lekko mówiąc!

en.wikipedia.org/wiki/Bernoulli's_principle

i tam na początku jest to samo - ok,
ale co dalej wypisują no to już total fikcja pseudonaukowa!

mianowicie w sekcji Applications mamy takie zdanie:

Bernoulli's principle can be used to calculate the lift force on an airfoil, if the behaviour of the fluid flow in the vicinity of the foil is known. For example, if the air flowing past the top surface of an aircraft wing is moving faster than the air flowing past the bottom surface, then Bernoulli's principle implies that the pressure on the surfaces of the wing will be lower above than below. This pressure difference results in an upwards lifting force.[d][23] Whenever the distribution of speed past the top and bottom surfaces of a wing is known, the lift forces can be calculated (to a good approximation) using Bernoulli's equations,[24] which were established by Bernoulli over a century before the first man-made wings were used for the purpose of flight.

nie będę tego bełkotu tłumaczył, bo nie pracuję w... korporacji.

jedynie streszczę ekstremalnie:
ci durnie twierdzą że samoloty latają dzięki prawu Bernoulliego... i serwują tam inne fantastyczne farmazony!

OK. Tłumaczę z lekka:
samoloty latają z powodu prozaicznego Newtona a nie żadnego Bernolussa... niestety.

...
Bernoulli to banał jest ale mi to akurat super pasuje!

O co chodzi?
O to że ciśnienie wcale nie spada przy wzroście prędkości,
bo faktycznie... tak to wygląda, ale nie jest tak.

A. Istnieje coś takiego jak temperatura - zgadza się?
A co to jest temperatura?

W wersji mikro to jest energia kinetyczna cząstek - tak?

B. a ciśnie czym jest?
ciśnienie jest pędem cząstek!

C. zatem finalnie cóż z tego wynika?

ano to że ciśnienie nie jest skalarem, lecz wektorem - bo pęd jest wektorem przecież!

Finalizując i formalniej: ciśnienie nie istnieje fizycznie - to nie jest dobre pojęcie, jedynie taki pomocniczy skecz - dobry dla frajerów.

notabene: sytuacja, znaczy niekompetencja 'fachowców' jest tu taka sama jak w przypadku tej ostatniej wielkiej famy medialnej pt. SI, czy AI = sztuczna inteligencja po polsku.

przecież ci durnie od AI nie wiedzą nawet czym jest I = inteligencja...
zatem o czym mowa - co oni tworzą?
sztuczna to może być... np. kiełbasa - i co z tego?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365