Racjonalista - Strona głównaDo treści
Skąd astronomowie wiedzą, co znajduje się wewnątrz planety?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
11-11-2024 12:56kazank (4 punktów)Skąd astronomowie wiedzą, co znajduje się wewnątrz planety?
Rozumiem, że naukowcy mogą stosować metody takie jak spektroskopia, aby dowiedzieć się, co znajduje się w atmosferze planety lub na jej powierzchni. Ale pewnego dnia widziałem diagram wewnętrznego jądra Merkurego, który wydał mi się całkiem fascynujący. Skąd astronomowie w ogóle wiedzą coś takiego?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Rozumiem, że naukowcy mogą stosować metody takie jak spektroskopia, aby dowiedzieć się, co znajduje
>się w atmosferze planety lub na jej powierzchni. Ale pewnego dnia widziałem diagram wewnętrznego
>jądra Merkurego, który wydał mi się całkiem fascynujący. Skąd astronomowie w ogóle wiedzą coś
>takiego?

Ludzie nie mają bladego pojęcia co jest wewnątrz planet a tym bardziej Słońca - gwiazd ogólniej.

Dlatego ja dawno pokazywałem formalnie że planety są puste w środku,
a gwiazdy są już niemal kompletnie... wydmuszkami - sama skorupka.

A dowody są prozaiczne, bo to widać na zewnątrz.

Przykładowo: jest tak zwane spłaszczenie z powodu rotacji planet,
i Ziemia ma to spłaszczenie około 1/300, znaczy promień równikowy jest większy około tyle od biegunowego.

1/300 x 6300km = 21 km - tak jest, co dawno zmierzono.
........

OK. Zatem na czym polega problem?

A na tym, że z tego spłaszczenia można już z grubsza określić co jest w środku Ziemi:
gęsto czy rzadziej?

i takie spłaszczenie daje numer 1/2 około dla Ziemi, dla Jowisza 0.6 prawie,
a dla Słońca 0.66...

co te numery oznaczają?

Moment bezwładności bryły można zawsze zapisać w postaci:
I = k * M R^2.

en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia

kula jednorodna ma: k = 2/5 = 0.4, natomiast cienka sfera 2/3 = 0.666...

poniżej mamy 1/3 i mniej - to jest odwrotna sytuacja: duża gęstość w środku.

I teraz już wiemy co jest w środku Ziemi:
k = 1/2 = 0.5, czyli tam jest mniejsza gęstość, bo jednorodna ma 0.4,
a im większy ten współczynnik, tym mniej masy w środku.

A przypadku Słońca mamy : k=0.66 aż,
czyli to jest już praktycznie cienka bańka, wbrew złudzeniom i powszechnym opiniom.

No, niestety: cała współczesna 'teoria' struktury planet jest błędna...

co bardzo ładnie widać - nie?
kazank (4 punktów)
>Rozumiem, że naukowcy mogą stosować metody takie jak spektroskopia, aby dowiedzieć się, co znajduje
>się w atmosferze planety lub na jej powierzchni. Ale pewnego dnia widziałem diagram wewnętrznego
>jądra Merkurego, który wydał mi się całkiem fascynujący. Skąd astronomowie w ogóle wiedzą coś
>takiego?

i got this.. vshare.onl/

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365