Racjonalista - Strona głównaDo treści
Winda kosmiczna i grawitacja?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
17-12-2024 07:09kpinn (2 punktów)Winda kosmiczna i grawitacja?
Cześć wszystkim. Mam pytanie dotyczące działania grawitacji na osobę podróżującą windą kosmiczną, przy założeniu, że problemy inżynieryjne zostały rozwiązane i nie wynaleziono sztucznej grawitacji.

Czy powoli staniesz się nieważki? A może działanie odśrodkowe odegrałoby jakąś rolę i czy oznaczałoby to, że podczas podróży w górę nadejdzie punkt, w którym będziesz musiał stanąć na suficie? A może coś innego poza moim ograniczonym zrozumieniem?

Z góry dziękuję.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Cześć wszystkim. Mam pytanie dotyczące działania grawitacji na osobę podróżującą windą kosmiczną,
>przy założeniu, że problemy inżynieryjne zostały rozwiązane i nie wynaleziono sztucznej grawitacji.
>Czy powoli staniesz się nieważki? A może działanie odśrodkowe odegrałoby jakąś rolę i czy
>oznaczałoby to, że podczas podróży w górę nadejdzie punkt, w którym będziesz musiał stanąć na
>suficie? A może coś innego poza moim ograniczonym zrozumieniem?
>Z góry dziękuję.

sumujesz przyspieszenia i tyle.

a_real = g - a_windy - a_od ...

gdzie: g = GM/r^2, natomiast a_od= w^2r jako to odśrodkowe.
Edward Robak* (2152 punktów)
>Cześć wszystkim. Mam pytanie dotyczące działania grawitacji na osobę podróżującą windą kosmiczną,

Niech osoba podróżująca windą kosmiczną stoi nieruchomo na wadze, a winda z jednostajną prędkością oddala się radialnie od powierzchni Ziemi.
Jakie będzie wskazanie wagi przy założeniu, że osoba ma ciężar 100kg w warunkach stacjonarnych?
Na zdrowy rozum (domyślnie) w pierwszej fazie waga będzie pokazywać więcej niż 100kg, ale jej wskazanie będzie się zmniejszać aż do ZERA. Po osiągnięciu nieważkości nic się nie będzie zmieniać, bo winda nie jest przyśpieszana (ma stałą prędkość) a osoba ma pęd = constans.
alsor (3283 punktów)
Głupoty opowiadasz.

normalnie będzie, znaczy zgodnie z tym co napisałem:

a(r) = g(r) - w^2r,

i biorąc: w = rotacja ziemi, czyli 2pi / 24 godziny = ...

otrzymamy zero (nieważkość) w punkcie:
GM/r^2 = w^2 r, zatem: r^3 = GM/w^2 =~ 42 tys km [od środka Ziemi]

to jest tak zwana:
pl.wikipedia.org/wiki/Orbita_geostacjonarna

czyli na wysokości 42 tysięcy km byłoby zero = nieważkość,
no a dalej pójdzie to w drugą stronę - na minusy po prostu,
czyli aby to zmierzyć, należy wagę ustawić na suficie.
Edward Robak* (2152 punktów)
>>...winda z jednostajną prędkością oddala się radialnie od powierzchni Ziemi.

>Głupoty opowiadasz.

Nie rozumiem co dla pana jest głupotą.
Wyobraź pan sobie szyb windy tak długi, że sięga nieważkości.
W szybie jest kabina Wyciągana liną.
W kabinie jest stu kilogramowa osoba, która oddala się od powierzchni Ziemi, a więc jej CIĘŻAR maleje.
Ta osoba o tym nie wie, że winda się porusza - widzi tylko, że wskazanie wagi maleje.
Po osiągnięciu nieważkości (na skutek bezwładności) ciało lewitującej osoby przemieści się w kierunku ściany.

>no a dalej pójdzie to w drugą stronę - na minusy po prostu,

A co by to miało popychać tę osobę na oddalający się sufit windy? Przecież winda non-stop jest ściągana liną, a osoba nie jest do tej liny zaczepiona.
Da się z panem rozmawiać poważnie?
alsor (3283 punktów)
>>>...winda z jednostajną prędkością oddala się radialnie od powierzchni Ziemi.
>>Głupoty opowiadasz.
>Nie rozumiem co dla pana jest głupotą.
>Wyobraź pan sobie szyb windy tak długi, że sięga nieważkości.
>W szybie jest kabina Wyciągana liną.
>W kabinie jest stu kilogramowa osoba, która oddala się od powierzchni Ziemi, a więc jej CIĘŻAR maleje.
>Ta osoba o tym nie wie, że winda się porusza - widzi tylko, że wskazanie wagi maleje.
>Po osiągnięciu nieważkości (na skutek bezwładności) ciało lewitującej osoby przemieści się w kierunku ściany.
>>no a dalej pójdzie to w drugą stronę - na minusy po prostu,
>A co by to miało popychać tę osobę na oddalający się sufit windy? Przecież winda non-stop jest ściągana liną, a osoba nie jest do tej liny zaczepiona.
>Da się z panem rozmawiać poważnie?

pytasz co miałoby odpychać?

a to: w^2r, powyżej 42000 km to przekracza g, więc stoisz na suficie - jasne?

To jest tak zwana sztuczna grawitacja, czy raczej ciążenie,
którą można sobie wytworzyć za pomocą wirowania:

siedzisz w wirującej stacji kosmicznej, więc masz tę odśrodkową, która wciska cię w ścianę zwyczajnie, no i możesz sobie tam chodzić normalnie jak po ziemi teraz.

g = +w^2r,

zatem dla rury o promieniu r = 25m powiedzmy, wystarczy to rozkręcić i masz.. grawitację.

w^2 = g/r = 10 / 25 = 0.4 => w = 0.63 /s
co daje obroty: n = w / 2pi = 0.1 obrotu /s, czyli niewiele.
alsor (3283 punktów)
pytasz co miałoby odpychać?

a to: w^2r, powyżej 42000 km to przekracza g, więc stoisz na suficie - jasne?

To jest tak zwana sztuczna grawitacja, czy raczej ciążenie,
którą można sobie wytworzyć za pomocą wirowania:

siedzisz w wirującej stacji kosmicznej, więc masz tę odśrodkową, która wciska cię w ścianę zwyczajnie, no i możesz sobie tam chodzić normalnie jak po ziemi teraz.

g = +w^2r,

zatem dla rury o promieniu r = 25m powiedzmy, wystarczy to rozkręcić i masz.. grawitację.

w^2 = g/r = 10 / 25 = 0.4 => w = 0.63 /s
co daje obroty: n = w / 2pi = 0.1 obrotu /s, czyli niewiele.
alsor (3283 punktów)
pytasz co miałoby odpychać?

a to: w^2r, powyżej 42000 km to przekracza g, więc stoisz na suficie - jasne?

To jest tak zwana sztuczna grawitacja, czy raczej ciążenie,
którą można sobie wytworzyć za pomocą wirowania:

siedzisz w wirującej stacji kosmicznej, więc masz tę odśrodkową, która wciska cię w ścianę zwyczajnie, no i możesz sobie tam chodzić normalnie jak po ziemi teraz.

g = +w^2r,

zatem dla rury o promieniu r = 25m powiedzmy, wystarczy to rozkręcić i masz.. grawitację.

w^2 = g/r = 10 / 25 = 0.4 => w = 0.63 /s
co daje obroty: n = w / 2pi = 0.1 obrotu /s, czyli niewiele.
alsor (3283 punktów)
pytasz co miałoby odpychać?

a to: w^2r, powyżej 42000 km to przekracza g, więc stoisz na suficie - jasne?

To jest tak zwana sztuczna grawitacja, czy raczej ciążenie,
którą można sobie wytworzyć za pomocą wirowania:

siedzisz w wirującej stacji kosmicznej, więc masz tę odśrodkową, która wciska cię w ścianę zwyczajnie, no i możesz sobie tam chodzić normalnie jak po ziemi teraz.

g = +w^2r,

zatem dla rury o promieniu r = 25m powiedzmy, wystarczy to rozkręcić i masz.. grawitację.

w^2 = g/r = 10 / 25 = 0.4 => w = 0.63 /s
co daje obroty: n = w / 2pi = 0.1 obrotu /s, czyli niewiele.
alsor (3283 punktów)
a idz d dupy, gamoniu.
Edward Robak* (2152 punktów)
>a idz d dupy, gamoniu.

Czy bierze pan pod uwagę, że ciało osoby ma pęd radialny, a winda porusza się w przestrzeni spiralnie?
PS. Niepotrzebnie pan się denerwuje, bo obrażanie mnie nie ułatwi panu zrozumienia czym jest bezwładność, siły Coriolisa, względność i bezwzględność.
alsor (3283 punktów)
>>a idz d dupy, gamoniu.
>Czy bierze pan pod uwagę, że ciało osoby ma pęd radialny, a winda porusza się w przestrzeni spiralnie?
>PS. Niepotrzebnie pan się denerwuje, bo obrażanie mnie nie ułatwi panu zrozumienia czym jest bezwładność, siły Coriolisa, względność i bezwzględność.

że co Coriolisa?

wiadomo: żeby coś leciało w bok, czyli prosto na wirówce, trzeba to skręcać tak czy siak... samo nie skręcie, i stąd tam ta siła konieczna;
którą zapewne 'odkrył' towarzysz Coriolis z 5000 lat temu.
Edward Robak* (2152 punktów)
>>PS. Niepotrzebnie pan się denerwuje, bo obrażanie mnie nie ułatwi panu zrozumienia czym jest bezwładność, siły Coriolisa, względność i bezwzględność.

>że co Coriolisa?
>wiadomo: żeby coś leciało w bok, czyli prosto na wirówce, trzeba to skręcać tak czy siak... samo nie skręcie, i stąd tam ta siła konieczna;
>którą zapewne 'odkrył' towarzysz Coriolis z 5000 lat temu.

Poprawił mi pan humor przy Wigilii, więc jednak nie gadałem do obrazu. Da się? Da się.
Wesołych Świąt.
kpinn (2 punktów)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365