Racjonalista - Strona głównaDo treści
sen - co to jest. do czego jest potrzebny?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
01-03-2025 22:08alsor (3283 punktów)sen - co to jest. do czego jest potrzebny?
pl.wikipedia.org/wiki/Sen

...świadomość jest zablokowana, wstrzymana itd.


są różne mrzonki o wyższości ludzi nad innymi żywymi istotami,
no ale jednak sen ludzki czy dowolnej istoty oznacza świadomość.

Komputery nie muszą spać - a dlaczego?
Bo te nasze komputery nie dysponują świadomością... jeszcze. są nadal prostymi automatami.

...........

Przy okazji zagadka:
gdy zostaną kiedyś tam skonstruowane świadome maszyny, czy wtedy one będą musiały spać?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>no ale jednak sen ludzki czy dowolnej istoty oznacza świadomość.

Komputery też się restartuje, bo mają różne zwiechy albo updaty.
W komputerach też dzieją się różne testy, nie zawsze to jest działanie operacyjne, z wykorzystaniem pamięci.

Chmura komputerów połączona przez system jest już bardzo daleko od prostego automatu, bardzo.

Działanie jednego układu, w jednym komputerze jest już bardzo złożone a co dopiero czynność całej chmury komputerów.

Czekać tylko aż proste automaty przerosną zdolnościami człowieka.

Te proste automaty to potomni człowieka, zbudowani, urodzeni na jego wzór i podobieństwo.

youtu.be/5VCiU1osa3w
farmer (22440 punktów)
..........
>Przy okazji zagadka:
> gdy zostaną kiedyś tam skonstruowane świadome maszyny, czy wtedy one będą musiały spać?

Czy zadając takie pytanie sam nie potrafisz odpowiedzieć na nie ?

Jeśli rozważasz takie zagadnienia siłą rzeczy idziesz dalej w poszukiwaniu odpowiedzi.

Więc ta zagadka ma odpowiedz czy nie? Bo jestem ciekaw. Chodzi o to czy ty znasz odpowiedź.
Bo wtedy będzie ciekawiej.

Na ten moment każdy może napisać sobie co chce w odpowiedzi.


Andej + Patologia romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
alsor (3283 punktów)
>..........
>>Przy okazji zagadka:
>> gdy zostaną kiedyś tam skonstruowane świadome maszyny, czy wtedy one będą musiały spać?
>Czy zadając takie pytanie sam nie potrafisz odpowiedzieć na nie ?
>Jeśli rozważasz takie zagadnienia siłą rzeczy idziesz dalej w poszukiwaniu odpowiedzi.
>Więc ta zagadka ma odpowiedz czy nie? Bo jestem ciekaw. Chodzi o to czy ty znasz odpowiedź.
>Bo wtedy będzie ciekawiej.

domyślam się dlaczego tak jest.

i sen nie ma nic wspólnego z resetem komputera,
bo taki reset nic nie robi - nie zmienia stanu maszyny - komputera.

natomiast sen trwa, i musi trwać, bo tam coś się nadal dzieje w mózgu, co wymaga czasu.

I jest chyba nawet możliwe życie bez snu, bo są znane takie przypadki,
no ale wtedy taki człowiek jest ciągle zmęczony - przeciążony.

ponadto: starsi potrzebują mniej snu, a młodzi więcej...

i z tych faktów już prawie wiadomo o co tu chodzi.
...

Podejrzewam że istnieje limit szybkości przyswajania - zapamiętywania,
i dlatego istoty świadome muszą się wyłączać aby przeorganizować tę swoją pamięć.

Po prostu zapamiętanie wszystkiego jest fizycznie niemożliwe,
a i nieefektywne, bo dostęp do rosnącej stale - liniowo bazy danych byłby coraz wolniejszy...
więc to jest redukowane odpowiednio - podczas snu.

Natomiast ci którzy nie śpią są stale zamuleni, bo ich mózg robi wtedy równolegle:
taki człowiek jakby w połowie śpi cały czas, znaczy ten proces reorganizacji tam trwa w tle...
zatem na bieżące działanie pozostaje mniej mocy - stąd to zamulenie.
02-03-2025 20:53 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
..
>Podejrzewam że istnieje limit szybkości przyswajania - zapamiętywania,
>i dlatego istoty świadome muszą się wyłączać aby przeorganizować tę swoją pamięć.

Ale to tylko jeden z aspektów. Sen jest skorelowany z nocą i zmęczeniem.

Gdyby zachodziła potrzeba wyłącznie na potrzeby pamięci mogłoby się to dziać kiedykolwiek.

A noc idealnie pasuje żeby nic nie robić tylko spać i nabarać sił.

Dla komputerów pojęcia dnia nocy nie istnieje i nie zaistnieje. Chyba że będą czerpać energię że słońca to wtedy sen im też się przyda.

Andej + Patologia romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
alsor (3283 punktów)
>Ale to tylko jeden z aspektów. Sen jest skorelowany z nocą i zmęczeniem.
>Gdyby zachodziła potrzeba wyłącznie na potrzeby pamięci mogłoby się to dziać kiedykolwiek.

Ależ tak jest: można spać kiedykolwiek, o czym dobrze wiedzą ludzie pracujący latami w nocy.
Spanie nocą to tylko taka tradycja, czyli nawyk.

Znam przypadki ludzi, którzy wiele lat pracowali na nocki...
a potem raptownie przeniesiono ich na normalny tryb, czyli praca w dzień.
I wtedy ci ludzie nie mogli pracować, bo nie potrafili się przestawić na spanie w nocy... niestety.

>A noc idealnie pasuje żeby nic nie robić tylko spać i nabarać sił.

A czy np. na Księżycu też spałbyś tylko w nocy? [tam noc trwa... miesiąc]

>Dla komputerów pojęcia dnia nocy nie istnieje i nie zaistnieje. Chyba że będą czerpać energię że słońca to wtedy sen im też się przyda.

Dla ludzi też nie ma to znaczenia, pomijając sprawy organizacji, stylu, trybu życia...
np. wiadomo że w nocy sklepy, bary i markety są pozamykane, itd.
05-03-2025 14:55 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>Ale to tylko jeden z aspektów. Sen jest skorelowany z nocą i zmęczeniem.
>>Gdyby zachodziła potrzeba wyłącznie na potrzeby pamięci mogłoby się to dziać kiedykolwiek.
>Ależ tak jest: można spać kiedykolwiek, o czym dobrze wiedzą ludzie pracujący latami w nocy.
>Spanie nocą to tylko taka tradycja, czyli nawyk.

Tradycja to choinka na święta. Są tacy co mają nawet nawyk choć nie praktykują. Sen to jednak coś innego.


>Znam przypadki ludzi, którzy wiele lat pracowali na nocki...
>a potem raptownie przeniesiono ich na normalny tryb, czyli praca w dzień.
>I wtedy ci ludzie nie mogli pracować, bo nie potrafili się przestawić na spanie w nocy... niestety.
>>A noc idealnie pasuje żeby nic nie robić tylko spać i nabarać sił.
>A czy np. na Księżycu też spałbyś tylko w nocy? [tam noc trwa... miesiąc]

Ja znam przypadki gdzie ludzie nie jedzą mięsa a mają kły.

Zaniknie to nie odłączony element ewolucji człowieka.
Kość ogonowa na ten przykład.
Być może sen też to czeka. Póki co jest elementem związanym z nocą. ( Nie trzeba lecieć na księżyc są przecież noce polarne)


>>Dla komputerów pojęcia dnia nocy nie istnieje i nie zaistnieje. Chyba że będą czerpać energię że słońca to wtedy sen im też się przyda.
>Dla ludzi też nie ma to znaczenia, pomijając sprawy organizacji, stylu, trybu życia...
>np. wiadomo że w nocy sklepy, bary i markety są pozamykane, itd.

Idąc dalej to...mmowa. komunikatory dobrze zastępują gadanie.

Sztuczne środowisko na pewno zmieni wiele w życiu człowieka.
Tylko czekać na pierwszą symulacje ala Matrix.

Andej + Patologia romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
Romek Nowicki (181 punktów)
>pl.wikipedia.org/wiki/Sen
>...świadomość jest zablokowana, wstrzymana itd.
>są różne mrzonki o wyższości ludzi nad innymi żywymi istotami,
>no ale jednak sen ludzki czy dowolnej istoty oznacza świadomość.
>Komputery nie muszą spać - a dlaczego?
>Bo te nasze komputery nie dysponują świadomością... jeszcze. są nadal prostymi automatami.
>...........
>Przy okazji zagadka:
> gdy zostaną kiedyś tam skonstruowane świadome maszyny, czy wtedy one będą musiały spać?

Do czego potrzebny jest sen? - wystarczy zbadać osoby, które nie spały przez kilka dni.

Halucynacje, paranoja, psychoza - mózg przestaje prawidłowo funkcjonować.

Sen potrzebny jest do regeneracji tkanek mózgu i neuronów.

Maszyny tego nie potrzebują.

Co do świadomości... powstała na drodze ewolucji biologicznej, więc najlepiej zacząć - odpowiadając na pytanie:

Po co nam świadomość, żeby zwiększyć szanse przeżycia?

Tu jest klucz.
alsor (3283 punktów)
>Do czego potrzebny jest sen? - wystarczy zbadać osoby, które nie spały przez kilka dni.
>Halucynacje, paranoja, psychoza - mózg przestaje prawidłowo funkcjonować.

Obecnie tak jest, ale wcale to nie jest konieczne.

redukcja sprawności z braku snu wynika zapewne z limitu mocy obliczeniowej samego mózgu.

znaczy to się ewolucyjnie tak zrobiło:
wygrali ci którzy śpią po prostu,
bo ci którzy nie spali byli mniej sprawni (od tych wyspanych), więc przegrali - wyginęli.

ewentualnie w ogóle nie było bezsennych, bo to jest dalszy etap ewolucji.

Obecnie nie ma potrzeby być full sprawnym non stop, bo i tak człowiek połowę czasu...
leży i udaje że coś robi - żarcie i gadanie o niczym nie wymaga wielkiej sprawności,
jak i wiele innych czynności prostszych: chodzenie, plewienie ogródka, oglądanie obrazków, itp.

>Sen potrzebny jest do regeneracji tkanek mózgu i neuronów.
>Maszyny tego nie potrzebują.
>Co do świadomości... powstała na drodze ewolucji biologicznej, więc najlepiej zacząć - odpowiadając na pytanie:
>Po co nam świadomość, żeby zwiększyć szanse przeżycia?

Pewnie że zwiększa, bo to widać przecież:
małp jest raczej znacznie mniej od ludzi...

roślinność, czy owady i inne robactwo, to inna bajka - to nie ma świadomości,
no ale się mnoży szybko, co jest może alternatywą drogi dominacji,
no tak zawsze z tym było: im prymitywniejsza struktura tym trwalsza, np. skały, czy ogólnie - atomy, tego jest pełno, no ale... nie o taką dominację nam chodzi.
Edward Robak* (2152 punktów)
>Komputery nie muszą spać - a dlaczego?
>Bo te nasze komputery nie dysponują świadomością... jeszcze. są nadal prostymi automatami.

Mój telefon komórkowy jest komputerem posiadającym zdolność wymiany informacji ze swoim zewnętrzem. Skutkiem tego jest zapychanie pamięci różnymi śmieciami typu pliki cookie, czy inne trojany i reklamy. Po jakimś czasie prosta inteligencja podpowiada:
"zbyt mało wolnej pamięci - usuń śmieci bo niektóre programy mogą zostać zakłócone"
RESET jest snem komputera.
Nowsze komórki mogą czyszczenie pamięci operacyjnej realizować automatycznie.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365