Racjonalista - Strona głównaDo treści
Twierdzenie, że "kosmos jest zimny" - czy na pewno?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
17-04-2025 10:14terrence278 (2 punktów)Twierdzenie, że "kosmos jest zimny" - czy na pewno?
Hej, ludzie, którzy znają się na nauce lepiej ode mnie. Słuchałem ostatnio podcastu Economist wcześniej dzisiaj i pojawiło się tam stwierdzenie, że w bardzo niedalekiej przyszłości centra danych w kosmosie mogą mieć sens. Centralnym punktem uzasadnienia było to, że „kosmos jest zimny”, co pomogłoby w radzeniu sobie z ciepłem odpadowym wytwarzanym przez centra danych. Myślałem (w dużej mierze opierając się na przeczytaniu odrobiny science fiction), że pozbycie się ciepła odpadowego w kosmosie jest poważnym problemem, co sprawia, że ​​taka propozycja jest nie do przyjęcia. Czy możesz wyjaśnić, czy czegoś tu nie rozumiem??
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
Chodzi o chłodzenie jak rozumiem.

Pewnie można chłodzić wprost poprzez samo promieniowanie, bo tylko tak można w 'kosmosie'.

ale to jest chyba słabe.

chłodzenie poprzez przepływ ciepła - przewodnictwo, czyli woda, ciekłe gazy itp. jest zapewne znacznie bardziej skuteczne.

Czy kosmos jest zimny?

To nie ma większego znaczenia - zastosowania:

próżnia nie chłodzi... dlaczego? bo to jest nicość, a nicość nic nie robi.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365