Racjonalista - Strona głównaDo treści
filozofia jest bezproduktywna

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
20-08-2025 12:44okragly (21676 punktów)filozofia jest bezproduktywna
Ocena 1 na 1
od początku piszę ze filozofia jest bezproduktywna, znalazłem potwierdzenie „Nie można oczekiwać, że akademicy pracujący w ideologicznych ramach nad z góry narzuconymi im tematami badań, skupiający się na wielokulturowości, oświeceniowego ateizmu i strywializowanego egalitarianizmu, przedstawią dojrzałe polityczne alternatywy dla współczesnych wyzwań. Nie ma co się dziwić, że za sprawą uproszczonego oświeceniowego myślenia liberałowie, a zwłaszcza zawodowi myśliciele akademiccy (filozofowie), zostali z ręką w nocniku po wyborze Trumpa. Uprawiana zawodowo filozofia jest zobowiązana do radykalnej zmiany kierunku, ponieważ brak prawdziwej filozofii do zera zmniejsza szanse na realną polityczną zmianę czy możliwość oporu wobec dyktatury czy neofaszyzmu”.

uprawiana zawodowo filozofia powinna przedstawić konkretny program, ale ona jest głupia, nie daje żadnej wskazówki co do tego, jak taki program miałby wyglądać.
to po co filozofowie?

zawodowi filozofowie powinni oddzielić się od gnijącego trupa libków niedorozwojków i utworzyć nową myśl
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>od początku piszę ze filozofia jest bezproduktywna [...]filozofowie powinni oddzielić się od gnijącego trupa libków niedorozwojków i utworzyć nową myśl
No to się oddziel i utwórz.


"Stop!" stopkowym mundrościom!
20-08-2025 14:47 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>od początku piszę ze filozofia jest bezproduktywna [...]filozofowie powinni oddzielić się od gnijącego trupa libków niedorozwojków i utworzyć nową myśl
>No to się oddziel i utwórz.
tworzę Tu, jest inna niż naszych przewodników, prof dr hab filozofii czy innych liberałów, że niby nastal koniec historii, wszędzie będzie "usażyd"

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>od początku piszę ze filozofia jest bezproduktywna [...]filozofowie powinni oddzielić się od gnijącego trupa libków niedorozwojków i utworzyć nową myśl
>>No to się oddziel i utwórz.
>tworzę Tu, jest inna niż naszych przewodników,
Więc się jednak filozofia na coś przydała?

"Stop!" stopkowym mundrościom!
20-08-2025 22:03 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>od początku piszę ze filozofia jest bezproduktywna [...]filozofowie powinni oddzielić się od gnijącego trupa libków niedorozwojków i utworzyć nową myśl
>>>No to się oddziel i utwórz.
>>tworzę Tu, jest inna niż naszych przewodników,
>Więc się jednak filozofia na coś przydała?
nie
tylko Twoja, pytająca, jest produktywna

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>od początku piszę ze filozofia jest bezproduktywna [...]filozofowie powinni oddzielić się od gnijącego trupa libków niedorozwojków i utworzyć nową myśl
>>>>No to się oddziel i utwórz.
>>>tworzę Tu, jest inna niż naszych przewodników,
>>Więc się jednak filozofia na coś przydała?
>nie
>tylko Twoja, pytająca, jest produktywna
Sokrates pytał, nie wyszło mu na zdrowie.


"Stop!" stopkowym mundrościom!
ala987 (11 punktów)
Filozofia sama w sobie raczej nie daje gotowych programów politycznych, tylko narzędzia do krytycznego myślenia i stawiania pytań. Problem w tym, że wielu akademików zamyka się w ideologicznych bańkach, zamiast szukać nowych rozwiązań. Może właśnie tu jest przestrzeń dla filozofii - nie tyle jako gotowego programu, ale jako źródła inspiracji dla tych, którzy taki program będą tworzyć.
wojnar.pl/
alsor (3283 punktów)
Od zawsze tak jest.

1. filozofia nie jest polityką
2. filozofia nie proponuje żadnych programów do realizacji, ani poglądów, czy religii
3. filozofia to filozofia
23-08-2025 07:56 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>3. filozofia to filozofia
Jak na to wpadłeś?

"Stop!" stopkowym mundrościom!

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365