Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy można ścisnąć wodę i zamienić ją w ciało stałe, jak krys

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
28-08-2025 09:18wataru (4 punktów)Czy można ścisnąć wodę i zamienić ją w ciało stałe, jak krys
Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi, może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie „stała”?

Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie
>możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi,
>może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie "stała"?
>Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej
>niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?

Woda pewnie wybuchnie zamiast się sprasować.

Energia konieczna do kompresji jest większa od tradycyjnych wzorów
z termodynamiki, bo tam zwykle ignoruje się jeden istotny składnik.

p = nkT, tradycyjny wzorek na ciśnienie...

zamiast p = nkT + Entalpia.

co finalnie prowadzi do poprawnego wzoru równowagi hydrodynamicznej:

dp/dr = rho*g + 2p/r

zamiast powszechnie obowiązującej atrapy:
dp/dr = rho g, co ma zastosowanie zaledwie dla słupów pionowych,
czyli o niewielkich rozmiarach w porównaniu z rozmiarem Ziemi, tj.: r << R.

wataru (4 punktów)
>Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie
>możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi,
>może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie "stała"?
>Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej 19216811.cam/ 1921681001.id/
>niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?

I got it,...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365