Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy można ścisnąć wodę i zamienić ją w ciało stałe, jak krys

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
22-09-2025 12:54gugino (4 punktów)
(zablokowany)
Czy można ścisnąć wodę i zamienić ją w ciało stałe, jak krys
Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi, może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie „stała”?

Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie
>możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi,
>może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie "stała"?
>Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej
>niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?



zatem przy około 1GPa woda będzie stała niezależnie od temperatury.

Ziemia:
w oceanach głębokości 10 km mamy ciśnienie około 1000 atm = 100 MPa,
czyli 10 razy za mało aby zestalić wodę; co nastąpi dopiero na 100 km głębokości.
gugino (4 punktów)
(zablokowany)
>Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie
>możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi,
>może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie "stała"?
>Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej omegle.onl/
>niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?

I got it,..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365