Racjonalista - Strona głównaDo treści
Intercity

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
12-10-2025 13:53okragly (21676 punktów)Intercity
Ocena 1 na 1
nie daliśmy się rusyfikacji, germanizacji, ale usazydokacja nas pokonała, skolonizowali nas.
Przykładem, czy nasze pociągi nie mogą mieć nazwy PKP MM (miedzymiastowe), tylko Intercity.
Nie mogą, bo my jesteśmy niewolnikami usazyda
następnym krokiem będzie zamiana PKP na PSR (Polish State Railways)
widac to także po nickach racjonalistów, tez sobie zmienie na round, będę cool
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)Monitoruj okrągły
>nie daliśmy się rusyfikacji, germanizacji, ale usazydokacja nas pokonała, skolonizowali nas.
>Przykładem, czy nasze pociągi nie mogą mieć nazwy PKP MM (miedzymiastowe), tylko Intercity.
"Intercity" oznacza "między miastami". W Polsce zachowuje tę funkcję - odnosząc się do połączeń kolejowych między dużymi miastami. Odkąd pisiory pozamykały wiele linii nazwa Intercity nabrała politycznego znaczenia.

Wiele słów obcego pochodzenia uznaje się dziś za "nasze", ponieważ zostały całkowicie przyswojone przez język polski - zapisujemy je po polsku, odmieniamy, tworzymy od nich nowe wyrazy i nie odczuwamy ich jako obce.
Wiele polskich słów przeniknęło do innych języków jako tzw. polonizmy do języka... francuskiego (chociażby nasz produkt eksportowy - pierogi)
Zapewne nawet nie masz pojęcia jak wiele słów zapożyczyliśmy z języka francuskiego - są to tzw. galicyzmy, które przeniknęły do polszczyzny od XVII wieku, zwłaszcza przez wpływy kultury dworskiej, literatury i sztuki. Szacuje się, że mamy ponad 5800 takich słów.

Wiesz co jest tragiczne okrągły?
To, że człowiek w każdej swojej wypowiedzi ignorujący zasady pisowni języka polskiego, oburzony jest wprowadzaniem nowych słów do naszego słownika.
TyDraniu (6569 punktów)Odp: Intercity
>usazydokacja
>usazyda
>widac
>zmienie
>miedzymiastowe

Pokonały cię znaki diakrytyczne.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>tez sobie zmienie na round, będę cool
Ale 'round' to 'okrągły' nie 'okragly'!

"Stop!" stopkowym mundrościom!

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365