> Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi, że jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad> nami o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa> powietrza, dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?Bloger alsor podaje, że gęstość powietrza rho = 1 kg/m3 Rozumiem to jako stwierdzenie, że 1 metr sześcienny powietrza mógłby ważyć 1 kg. Potrafię sobie wyobrazić komin wysoki na 1000 m o powierzchni podstawy 1m2. W takim kominie zebrane powietrze powinno mieć masę 1000kg i faktycznie to powietrze powinno uciskać przedmioty znajdujące się na dnie komina np. na głowę umieszczonego w kominie obserwatora. Ale czy uciska? Wydaje się, że tematyczny problem wynika z faktu, że każdy atom statycznego ciała stałego czy też cieczy w warunkach grawitacji ciąży w kierunku środka ciężkości źródła grawitacji, tymczasem atomy gazów będąc w ciągłym ruchu mają parcie w różne przypadkowe strony i kierunki dlatego oddziaływanie wypadkowe na daną powierzchnię jest wielokrotnie słabsze bo i ucisk jest po skosie a nawet odwrotnie.
|