Chcialem podzielić się kilkoma refleksjami na temat Wegetarianizmu i weganizmu. Co do wegetarian. Powszechnie uważa się ze wegeterianie nie jedza miesa ze wzgledow etycznych – szacunek dla zycia zwierzat. Osobiście bardzo szanuje wegetarian za takie podejście do swiata oraz zwierzat. Z drugiej strony poznałem kiedyś wegetarianke, z która rozmawiałem na temat wegetarianizmu i ktora stwierdzila ze nie je miesa bo nie odpowiada jej struktura bialka w miesie. Bardzo mnie to zaintrygowalo – niestety nie moglem tego tematu zglebic gdyż mój kontakt z ta dziewczyna był epizodyczny (można by rzec). Sprawa nastepna – szacunek dla zycia zwierzat a spozywanie produktów mlecznych oraz jajek. Swiat w którym obecnie zyjemy odznacza się miedzy innymi bardzo brutalnym traktowaniem zwierzat, również krow mlecznych oraz kur niosek. Z jednej strony chodzi o to, ze zwierzęta te sa dość szybko zabijane gdy ich „wydajność ekonomiczna” spada – gdy krowy zaczynają dawac mniej mleka niż dotychczas a kury znosza mniej jajek. Dzieje się to na etapie około 20% czasu zycia jakie zwierzęta te mogly przezyc na wolności. Co do sposobu traktowania zwierzat hodowlanych w naszych czasach to jest to masakra. Pisałem już o tym na tym forum w watku „PRL, zwierzęta i nie tylko”. Sprawa nastepna to kwestia szacunku dla zycia roślin. Jeśli spozywamy większość produktów roślinnych (na przykład ziemniaki czy produkty maczne) to powstanie tychże produktów wiaze się z zabiciem rosliny. Z drugiej strony rosliny podobnie jak zwierzęta i ludzie maja instynkt zycia. Najlepszym przejawem tego jest powszechnie znany fakt, ze rosliny rosnąć sytuują się tak by mieć jak największy dostep do swiatla słonecznego, które to swiatlo jest jednym z istotnych elementow ich „odżywiania”. Rozmawialem kiedyś z weganinem na te tematy, który stwierdził ze prawdziwy weganin powinien jest tylko owoce i warzywa rosnące na roślinach, które po tym jak dojrzaly same spadly na ziemie (na przykład jabłka czy pomidory).
To wszystkie moje refleksje, którymi chciałem się podzielić.
Zapraszam do dyskusji na poruszone tematy.
S pozdravem Wojownik Stokrotka |