Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy współczesna ambicja jest formą unikania egzystencji?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
04-11-2025 11:13taketo (2 punktów)Czy współczesna ambicja jest formą unikania egzystencji?
Zastanawiam się, czy obsesja na punkcie „celu” i „wpływu” to po prostu zmodernizowana wersja eskapizmu. Nie potrafimy pogodzić się z własną małością, więc gonimy za wielkimi misjami.

Czy uważasz, że wola tworzenia sensu to szlachetny impuls, czy tylko kolejny sposób na odwrócenie uwagi od bezsensu?

(Dodatkowo: czy są jacyś filozofowie lub szkoły myślenia, które zgłębiają to napięcie między działaniem a akceptacją?)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6809 punktów)
Formą unikania egzystencji jest samobójstwo lub ucieczka w uzależnienia od środków odurzających.
Wyznaczanie sobie celów, działanie w obszarze wpływu, dążenie do pozostawienia społeczności lepszą niż zastana, to przejaw ludzkiej dojrzałości.
Osoby które czują się małe stawiają sobie przyziemne cele, poczucie misji świadczy o zaawansowanym rozwoju osobistym.
Poczucie bezsensu wynika z kiepskiej kondycji psychicznej, niekiedy wręcz depresji.
Brak działania to "spoczywanie na laurach" postawa życiowa "jakim mnie Panie Boże stworzyłeś, takim mnie masz".
.
04-11-2025 16:58 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)
>Brak działania to "spoczywanie na laurach" postawa życiowa "jakim mnie Panie Boże stworzyłeś, takim mnie masz".
okragly

DUCH


www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
taketo (2 punktów)
>Zastanawiam się, czy obsesja na punkcie "celu" i "wpływu" to po prostu
>zmodernizowana wersja eskapizmu. Nie potrafimy pogodzić się z własną małością, więc gonimy za
>wielkimi misjami.
>Czy uważasz, że wola tworzenia sensu to szlachetny impuls, czy tylko kolejny sposób na odwrócenie
>uwagi od bezsensu?
>(Dodatkowo: czy są jacyś filozofowie lub szkoły myślenia, które zgłębiają to napięcie między omegle xender
>działaniem a akceptacją?)

I got it,...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365