Racjonalista - Strona głównaDo treści
żółć

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
04-11-2025 12:17okragly (21676 punktów)żółć
Ocena 2 na 2
Jedynym słowem w j polskim, które składa się w całości tylko z liter istniejących wyłącznie w polskim alfabecie, jest słowo ...?
żółć
potocznie "żółć" jest synonimem negatywnych emocji:
Gniew, złość, rozgoryczenie: Mówi się, że ktoś "ma w sobie żółć" lub "tryska żółcią", co oznacza, że jest pełen jadu, goryczy, złośliwości lub chronicznego niezadowolenia.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
Żółć się toczyła po czczości wśród pól,
ćma ją goniła przez łany i ból.
Łąka się śmiała: "Ćwicz język, nie stój,
bo kto nie zna żółci, ten nie zna już słów!"
W cieniu paproci, gdzie cisza się śni,
Usazyd czekał i śmiał się przez łzy.
On żółć przemieniał w spokojny swój ton,
i szeptał: "Nie krzycz - zmień żal w nowy dźwięk, a raj w nowy dom."
Kautilja aka quick (6851 punktów)
>jest pełen jadu, goryczy, złośliwości lub chronicznego niezadowolenia.

Szkoda chłopa.
Myślę, że problem zaczyna się wtedy kiedy ktoś albo nie rozumie samego siebie albo nie akceptuje siebie samego, albo jedno i drugie. Z tego uważam rodzi się żółć.
okragly (21676 punktów)
>>jest pełen jadu, goryczy, złośliwości lub chronicznego niezadowolenia.
> problem zaczyna się wtedy kiedy ktoś albo nie rozumie samego siebie albo nie akceptuje siebie samego, albo jedno i drugie. Z tego uważam rodzi się żółć.
żółć jest z istoty naszego boga, liberalizmu (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOśĆ)

wyścig szczurów

w raju było tak


w raju, przykładowy mamut, to 6 ton miesa, żarcie na kilka miesiecy
ciekawe co w raju robili jak nic nie robili

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Tschosncovaty (211 punktów)
>>>jest pełen jadu, goryczy, złośliwości lub chronicznego niezadowolenia.
>> problem zaczyna się wtedy kiedy ktoś albo nie rozumie samego siebie albo nie akceptuje siebie samego, albo jedno i drugie. Z tego uważam rodzi się żółć.
>żółć jest z istoty naszego boga, liberalizmu (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOśĆ)
>wyścig szczurów
>w raju było tak
>w raju, przykładowy mamut, to 6 ton miesa, żarcie na kilka miesiecy
>ciekawe co w raju robili jak nic nie robili
>
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Chłopcy i dziewczęta, myślcie mózgiem, a nie genitaliami
Tschosncovaty (211 punktów)
>>>>jest pełen jadu, goryczy, złośliwości lub chronicznego niezadowolenia.
>>> problem zaczyna się wtedy kiedy ktoś albo nie rozumie samego siebie albo nie akceptuje siebie samego, albo jedno i drugie. Z tego uważam rodzi się żółć.
>>żółć jest z istoty naszego boga, liberalizmu (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOśĆ)
>>wyścig szczurów
>>w raju było tak
>>w raju, przykładowy mamut, to 6 ton miesa, żarcie na kilka miesiecy
>>ciekawe co w raju robili jak nic nie robili
>>
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

>Chłopcy i dziewczęta, myślcie mózgiem, a nie genitaliami
Poza tym, wejdźcie najpierw w czyjeś buty, zanim zaczniecie kogokolwiek oceniać i wyśmiewać.
okragly (21676 punktów)

>Chłopcy i dziewczęta, myślcie mózgiem, a nie genitaliami
racjonalisto, mózg tylko uzasadnia to co dyktują emocje
nikt niema WOLNEJ WOLI
jest tak, jak ma być

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Tschosncovaty (211 punktów)
>>Chłopcy i dziewczęta, myślcie mózgiem, a nie genitaliami
>racjonalisto, mózg tylko uzasadnia to co dyktują emocje
>nikt niema WOLNEJ WOLI
>jest tak, jak ma być
>
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Lepiej żebyś kur#a nie wiedział, co mi dyktują emocje.
okragly (21676 punktów)
>>>Chłopcy i dziewczęta, myślcie mózgiem, a nie genitaliami
>>racjonalisto, mózg tylko uzasadnia to co dyktują emocje
>>nikt niema WOLNEJ WOLI
>>jest tak, jak ma być
>Lepiej żebyś kur#a nie wiedział, co mi dyktują emocje.
dlatego wszyscy skazani twierdzą, że są niewinni, oni w to naprawdę wierzą


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
05-11-2025 14:58 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6808 punktów)
>mózg tylko uzasadnia to co dyktują emocje

Za procesy emocjonalne odpowiada mózg, a nie serce. Konkretnie udział w zachowaniach związanych z emocjami ma struktura mózgu zwana hipokampem.
okragly (21676 punktów)
>>mózg tylko uzasadnia to co dyktują emocje
>Za procesy emocjonalne odpowiada mózg, a nie serce.
Za procesy emocjonalne odpowiada tzw "gadzi mózg" to najstarsza, instynktowna część mózgu. Działa poza świadomością.


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
05-11-2025 19:18 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6808 punktów)
>Za procesy emocjonalne odpowiada tzw "gadzi mózg" to najstarsza, instynktowna część mózgu. Działa poza świadomością.

Gadzi mózg odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i instynkty (Reakcje na zagrożenie, w tym instynkty walki, ucieczki lub zamarzania).
Emocje to nie dokładnie to samo co instynkty.

Hipokamp to struktura mózgu, która odpowiada za procesy pamięciowe i EMOCJONALNE. Jego główne funkcje obejmują:
-Tworzenie wspomnień, w tym pamięci deklaratywnej i przestrzennej.
-Udział w orientacji przestrzennej oraz KONTROLOWANIU ZACHOWAŃ związanych z EMOCJAMI.
-Przetwarzanie informacji z pamięci krótkotrwałej w długotrwałą, co jest kluczowe dla powstawania wspomnień.

Przeżywanych emocji możemy być świadomi i częściowo możemy kontrolować zachowania pod ich wpływem.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Gadzi mózg odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i .....

---------------
PanTeisto - bardzo ciekawy wpis - gratuluje ! Super


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
04-11-2025 23:42 
 Ocena 1 na 1
Kautilja aka quick (6851 punktów)
>żółć jest z istoty naszego boga, liberalizmu (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOśĆ)

Zupełnie się z tym nie zgadzam.

>
>wyścig szczurów

Czy robienie kariery musi oznaczać coś złego?

>w raju było tak
>

Wolę to życie, które mam obecnie, zamiast półnagi biegać po dżungli czy sawannie.

>w raju, przykładowy mamut, to 6 ton miesa, żarcie na kilka miesiecy
>ciekawe co w raju robili jak nic nie robili

Nie wiem. Ale wiem, że nie przekonuje mnie zarówno teoria o naszym pochodzeniu od małpy, jaki i nie przekonuje mnie to, że człowiek stał się rozumny z czasem. Uważam, że człowiek rozumny jest od początku.
05-11-2025 07:31 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Czy robienie kariery musi oznaczać coś złego?
-------------
Kautilija - wyraze swoje zdanie w tej sprawie.
Moze ale oczywiscie nie musi.
Sa ludzie, ktorzy robia kariere kosztem na przyklad po prostu zlodziejstwa albo na przyklad w wyniku skrajnie i konsekwentnie przejawianych postaw makiawelistycznych.



>Nie wiem. Ale wiem, że nie przekonuje mnie zarówno teoria o naszym pochodzeniu od małpy, jaki i nie przekonuje mnie to, że człowiek stał się rozumny z czasem. Uważam, że człowiek rozumny jest od początku.
----------------
Czyzbys negowal teorie ewolucji?
Dobrze ja rozumiem?

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
05-11-2025 08:40 
 Ocena 2 na 2
Kautilja aka quick (6851 punktów)
>>Nie wiem. Ale wiem, że nie przekonuje mnie zarówno teoria o naszym pochodzeniu od małpy, jaki i nie przekonuje mnie to, że człowiek stał się rozumny z czasem. Uważam, że człowiek rozumny jest od początku.
>----------------
>Czyzbys negowal teorie ewolucji?
>Dobrze ja rozumiem?

Wszystko wskazuje na to, że mamy z małpami wspólnego przodka, a nie że pochodzimy od małp. A przodek ten uważam posiadał już rozum. Tyle, iż jak wszystko tak i ten rozum ewoluuje.
05-11-2025 08:45 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Wszystko wskazuje na to, że mamy z małpami wspólnego przodka, a nie że pochodzimy od małp. A przodek ten uważam posiadał już rozum.
------------
Kautilja - a uwazasz ze obecne malpy nie posiadaja rozumu?



> Tyle, iż jak wszystko tak i ten rozum ewoluuje.
---------------
Pelna zgoda

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
05-11-2025 09:41 
 Ocena 2 na 2
Kautilja aka quick (6851 punktów)
>Kautilja - a uwazasz ze obecne malpy nie posiadaja rozumu?

Uważam, że ludzki rozum to unikat. A od małp uważam inteligentniejsze są delfiny. Niemniej zarówno małpy jak i delfiny posiadają swój rozum.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Uważam, że ludzki rozum to unikat. A od małp uważam inteligentniejsze są delfiny. Niemniej zarówno małpy jak i delfiny posiadają swój rozum.
----------------
Kautilja - a tak po pewnym czasie pomyslalem sobie tak:
"nieoczywista oczywistoscia" jest znaczenie slowa "mózg" - "kon jaki jest kazdy widzi"

Ty natomiast piszesz o "rozumie" - jak go definiujesz
?


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
06-11-2025 07:09 
 Ocena 2 na 2
Kautilja aka quick (6851 punktów)
>Ty natomiast piszesz o "rozumie" - jak go definiujesz
>?

Jako narzędzie do działania i komunikacji.
06-11-2025 08:33 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Jako narzędzie do działania i komunikacji.
------------------
ok - rozumiem to - przemysle to i moze jeszcze cos "wrzuce do tego ogrodka"

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
17-11-2025 00:51 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>ciekawe co w raju robili jak nic nie robili
Robili to, co musieli, bo inaczej nie mogli...

Tak jak i my, więc b. umiarkowanie ciekawe.


"Stop!" stopkowym mundrościom!
17-11-2025 13:45 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>ciekawe co w raju robili jak nic nie robili
>Robili to, co musieli, bo inaczej nie mogli...
stado wilków "pracuje" 5 min co trzeci dzień
polowanie dla wilków to przyjemność (jak są głodne, nogi ich same niosą)
my też mieliśmy ciągłe wakacje, zbieraliśmy grzyby (zbieractwo) łapaliśmy ryby

>Tak jak i my, więc b. umiarkowanie ciekawe.
bardzo ciekawe, uczeni piszą ze w raju byliśmy podobni do szympansów bonobo a u nich matriarchat, nie ma wojen i seksują się na okrągło , mieli czas, potrzebę i siły
a dzisiaj?

>Robili to, co musieli, bo inaczej nie mogli...
szympansy zwyczajne od bonobo oddziela rzeka Kongo, szympansy nie potrafia pływac, powstały oddzielne "cywilizacje", zwyczajne są agresywne, patriarchalne, hierarchiczne (liberalne?) a bonobo odwrotnie, komunistyczne, matriarchalne, wspólnotowe, pokojowe
tak musiało być, bo w części szympansa zwyczajnego jest mniej pożywienia


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
25-11-2025 06:51 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Tak jak i my, więc b. umiarkowanie ciekawe.
>bardzo ciekawe, uczeni piszą ze w raju byliśmy podobni do szympansów bonobo a u nich matriarchat, nie ma wojen i seksują się na okrągło , mieli czas, potrzebę i siły...
Ale skoro inaczej nie mogli, wszystko co robili jest jak powtórkowy mecz.



"Stop!" stopkowym mundrościom!
25-11-2025 11:05 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>Tak jak i my, więc b. umiarkowanie ciekawe.
>>bardzo ciekawe, uczeni piszą ze w raju byliśmy podobni do szympansów bonobo a u nich matriarchat, nie ma wojen i seksują się na okrągło , mieli czas, potrzebę i siły...
>Ale skoro inaczej nie mogli,
inaczej nie mogli, byli zwierzętami, tak jak i Ty

>wszystko co robili jest jak powtórkowy mecz.
wszystko jest na okrągło
jak dzień i noc, głód i nasycenie, praca odpoczynek,
narodziny i śmierć?

w starożytności to mieli klawe życie, tak wyobrażali sobie boginie Nus



która o wschodzie rodzi i zachodzie połyka słońce

my ateiści wymieramy , nasz "bóg" nie ma mocy i jest bezpłodny


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
27-11-2025 11:42 
 0 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Ale skoro inaczej nie mogli,
>inaczej nie mogli, byli zwierzętami, tak jak i Ty
>>wszystko co robili jest jak powtórkowy mecz.
>wszystko jest na okrągło
Więc szkoda gadać.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>szympansy zwyczajne od bonobo oddziela rzeka Kongo, szympansy nie potrafia pływac, powstały oddzielne "cywilizacje", zwyczajne są agresywne, patriarchalne, hierarchiczne (liberalne?) a bonobo odwrotnie, komunistyczne, matriarchalne, wspólnotowe, pokojowe
>tak musiało być, bo w części szympansa zwyczajnego jest mniej pożywienia

Komuniści często mają problem z zewnętrznym wrogiem, który jest silnie shierarchizowany i działa jak jeden organizm. Nie potrafią się przed nim obronić.

A Natura jakby na złość wprowadziła prawo silniejszego.

youtu.be/5VCiU1osa3w
25-11-2025 11:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Komuniści często mają problem z zewnętrznym wrogiem,
jak się ich zostawi w spokoju wtedy ładnie się rozwijają (Chiny, Wietnam), jeśli od zarania swojego istnienia są izolowani (Kuba, Iran, Korea, ZSRR) czy napadani (USA na Kubę, wojna Polsko ZSRR), to nie ma dziwne, że tam powstają mechanizmy samoobrony (wojenne)

>który jest silnie shierarchizowany i działa jak jeden organizm. Nie potrafią się przed nim obronić.
po 2 wś USA miało moc całego swiata,
wyniszczony ZSRR przez największą potegę przed 1940r czyli Niemcy, musiał przegrać (po 50 latach)

>A Natura jakby na złość wprowadziła prawo silniejszego.
w naturze silniejszy często przegrywa, przykładem drzewa, te które poddają sie wiatrom, żyją dłużej

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Duch Prawdy (14787 punktów)
>czy napadani (... wojna Polsko ZSRR)
Już się tak nie odsłaniaj, wiemy kim jesteś.

DUCH

www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
Konowal (6291 punktów)
żółć to kolor :-D

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
11-11-2025 17:01 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>żółć to kolor :-D
żółć to kolor Boga Słońce


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365