Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mobbing i dowody. Czy to glowny czynnik?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
05-12-2025 13:57Lolek_Salambek (2665 punktów)Mobbing i dowody. Czy to glowny czynnik?
Pracowalem przez dość dlugi okres w srodowisku, gdzie funkcjonowal i miał się dobrze swoisty system mobbingowania pracowanikow.

Wielkrotnie zastanawiałem się czy zlozyc pozew w Sadzie o mobbing ze strony pracodawcy.
Bralem pod uwagę wiele czynnikow ale kluczowy wydawal mi się zawsze jeden a mianowicie
to, ze świadkowie będą bali się zeznawać lub (co gorsza) bedac pod presja pracodawcy będą zeznawać tendencyjnie lub zgola fałszywie (w sposób swiadomy).
Czynnik ten miał dla mnie dwa wymia
• psychologiczne
• formalno-dowodowy (praktyczny)
Bralem pod uwagę również inne czynniki, które z mojej perspektywy były jednak mniej istotne - a mianowicie.

Istotna nIepewnosc wyniku .
Często zdarza się, że Sąd stwierdza:
• "trudne środowisko pracy",
• "wystapily konflikty",
• "niewłaściwy styl zarządzania"

Często nawet przy dobrych dowodach Sądy oceniają sytuację na granicy uznania mobbingu.
ale nie stricte wystapienia mobbingu w sensie formalno-prawnym.

Trudnosci w udowodnieniu mobbingu
Aby Sąd uznał mobbing, trzeba wykazać miedzy innymi:
• uporczywość i systematyczność,
• długotrwałość działań,
To wysoki próg dowodowy. Często brakuje nagrań albo dokumentacja nie jest kompletna.

Sprawy sadowe rozpatrywane sa przez bardzo dlugi czas
Procesy o mobbing potrafią trwać 2-4 lata, czasem dłużej.
Dla osoby, która doświadczyła przemocy w pracy, jest to często dodatkowe obciążenie psychiczne.

Stres oraz wysokie koszty emocjonalne
Nawet jeśli koszty finansowe nie są nazbyt duże, to w trakcie sprawy i tak trzeba:
• wielokrotnie opowiadać o przykrych sytuacjach oraz doznanych krzywdach
• znosić podważanie swojej wiarygodności.
• konfrontować się z pracodawcą oraz świadkami.

Potencjalne konsekwencje dla kariety
Każdy proces sadowy dotyczący mobingu ma w szczególności odniesienie do branży w, której pracowal/pracuje osoba skladajaca sprawę do Sadu. Bardzo często jest tak, ze osoba taka boi się w szczegolnosci:
• problemów ze znalezieniem nowej pracy,
• nieformalnych opinii od byłego pracodawcy.
• "łatki osoby konfliktowej",

Zadoscuczynienia sa relatywnie niskie w stosunku do oczekiwan powoda
Kwoty zasądzane za mobbing są w Polsce zazwyczaj umiarkowane i raczej nie adekwatne do lat cierpienia czy utraty zdrowia przez powoda.

Zapraszam do wymiany refleksji w tym obszarze .

S pozdravem
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365