Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wystawa "Nasi chlopcy". Pytania.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
15-12-2025 14:05Lolek_Salambek (2665 punktów)Wystawa "Nasi chlopcy". Pytania.
Ocena 1 na 1
Co sadzicie Drodzy Internauci na temat wystawy „Nasi chlopcy”?
• czy nazwa tej wystawy jest dobrana wlasciwie czy tez powinna nosci ona inna nazwe/jaka?
• jaki stosunek jako spoleczenstwo powinnismy mieć do Polakow z Pomorza Gdanskiego wcielonych wbrew własnej woli do wermachtu w czasie II WS?
• a może w ogole wystawa ta jest zbedna?


Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze


S pozdravem
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szarley (54911 punktów)
>Co sadzicie Drodzy Internauci na temat wystawy "Nasi chlopcy"?
>jaki stosunek jako spoleczenstwo powinnismy mieć do Polakow z Pomorza Gdanskiego wcielonych
>wbrew własnej woli do wermachtu w czasie II WS?

W 1939 bardzo duża grupa Polaków miała obywatelstwo niemieckie, podobnie jak polskie obywatelstwo mieli mieszkający w Polsce Niemcy, Litwini, Ukraińcy...

Zmieniło się to Wrześniu, kiedy niemieckie obywatelstwo nadano z urzędu mieszkańcom Gdańska ale też przyznanej w 1921 części Śląska

Nikt nie pytał mieszkańców niemieckiego przed wojną Złotowa, Opola, Babimostu czy Kętrzyna w jaki języku mówią, kim się czują i czy chcą służyć w niemieckim wojsku, podobnie jak polscy obywatele nie byli o nic pytani

Ci ludzie, to fragment rzeczywistej historii Polski, podobnie jak Polacy wcielani w XIX wieku do armii cesarzy. wieli z nich podczas wojny zmieniło mundur, jeszcze więcej nie miało takiej możliwości lub zostawili swe kości w ziemi w obcym mundurze. Trzeba mieć świadomość, że w przeciwieństwie do WIELKICH Polaków (Piłsudskiego, Żeligowskiego, Szeptyckiego, Rydza) nie szli do zaborczego wojska na ochotnika (choć i ochotnicy się zdarzali) ale konsekwencją odmowy było przed 1939 więzienie, a od 1939 rozstrzelanie wraz z całą rodziną.

W bitwie o Monte Cassino walczyli Ślązacy po obu stronach i znam takich którzy bez przenośni walczyli brat przeciwko bratu

Niemcy nie mieli problemu z uznaniem obowiązku polskich obywateli w polskim wojsku. W 1939 zwolniono ich z niewoli, lub upomniano się o nich jeśli byli w ZSRR i... powołano ich do Wehrmachtu zazwyczaj z zachowaniem polskiego stopnia. Anders i Berling też nie miał problemu z niemieckimi jeńcami, jeśli przyznawali się do polskiej narodowości, mogli ubrać polski mundur (także z zachowaniem niemieckiego stopnia)

Losy tych ludzi były bardzo skomplikowane i ocena ich postępowania w czarno-białych barwach jest udawaniem , że polskiej historii nie było


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
16-12-2025 17:08 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>W 1939 bardzo duża grupa Polaków miała obywatelstwo niemieckie, podobnie jak polskie obywatelstwo mieli mieszkający w Polsce Niemcy, Litwini, Ukraińcy...
> ........
>Losy tych ludzi były bardzo skomplikowane i ocena ich postępowania w czarno-białych barwach jest udawaniem , że polskiej historii nie było

----------
Szarley bardzo ciekawe jest to co napisales.

Ja ze swej strony jako ten, ktory "zagail" ten watek chcialbym dodac, ze uwazam:
* wystawe te za potrzebna
* uwazam jej nazwe za raczej niefortunna (co do zasady nie oznacza to, ze koniecznie popieram tych polskich politykow, ktorzy twierdza podobnie albo tak samo jak ja w tym aspekcie).

Ale to tylko moje skromne zdanie.





S pozdravem
16-12-2025 17:42 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>* uwazam jej nazwe za raczej niefortunna

Zauważ, że wystawa dotyczy ludzi przymusem wcielonych do obcej armii

Ilu Polakom stawia się pomniki, choć w zaborczych armiach służyli ochotniczo dorabiając się najwyższych szarż?

Jakoś nikt tego nie potępia. I słusznie, bo ci właśnie (nazwiska masz wyżej) wywalczyli i obronili w 1918 - 22 polską niepodległość.

Niektórzy co prawda twierdzą, że jedynym twórcą tej nieodległości był Żyd - Baruch i ta niepodległość była fałszywa i szkodliwa dla Polaków ale...


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Zauważ, że wystawa dotyczy ludzi przymusem wcielonych do obcej armii
>Ilu Polakom stawia się pomniki, choć w zaborczych armiach służyli ochotniczo dorabiając się najwyższych szarż?
>Jakoś nikt tego nie potępia. I słusznie, bo ci właśnie (nazwiska masz wyżej) wywalczyli i obronili w 1918 - 22 polską niepodległość.
>Niektórzy co prawda twierdzą, że jedynym twórcą tej nieodległości był Żyd - Baruch i ta niepodległość była fałszywa i szkodliwa dla Polaków ale...
-------------
Szarley = bardzo mozliwe ze masz racje. Byc moze nie do konca mam zdanie w tej sprawie - jeszcze "trawie" ten temat.

Natomiast niejako intuicja podpowiada mi, ze nazwa ta jest jednak nieco prowokujaca (zaczepna) i ze mogla by byc bardziej stonowana (ale moze nie mam racji).

A kwestia tego komu sie stawia/stawialo pomniki w Polsce to bardzo szeroki temat - ile za czasow PRL-u bylo pomnikow Zolnierzy Radzieckich (to jeszcze pol biedy) tow.Lenina i tow.Stalina.

S pozdravem
romaro (25211 punktów)
>jaki stosunek jako spoleczenstwo powinnismy mieć do Polakow z Pomorza Gdanskiego wcielonych wbrew własnej woli do wermachtu w czasie II WS?

To nie jest "trudne" pytanie w sensie logicznym czy faktograficznym, bo odpowiedź historyczna jest dość jasna: Polacy z Pomorza wcieleni do Wehrmachtu byli ofiarami przymusu.

Mnie natomiast zastanawia struktura pytania, która zawiera już odpowiedź w sobie. To jest ciekawy paradoks retoryczny: pytanie nie tyle otwiera pole do poszukiwania faktów, ile raczej ustawia ramę interpretacyjną. Bardzo charakterystyczne dla szkolnej retoryki - pytania, które w rzeczywistości nie są otwarte, lecz mają wbudowaną odpowiedź. Nauczyciel formułuje pytanie tak, aby uczeń od razu "wiedział", jaka jest poprawna odpowiedź, zamiast samodzielnie ją odkrywać.

Często byłem wyrzucany ze swoją buntowniczą naturą z klasy, jako buntownik, który nie mieści się w ramie "pytania z odpowiedzią w środku". Moja reakcja była próbą otwarcia przestrzeni na dialog, a nie tylko powtarzania.
Zdziwiłbym się gdybyś i ty mnie nie chciał wykluczać ze swoich lekcji.
Kautilja (6851 punktów)
>• jaki stosunek jako spoleczenstwo powinnismy mieć do Polakow z Pomorza Gdanskiego wcielonych
>wbrew własnej woli do wermachtu w czasie II WS?

Na pewno nie należy wyzywać od: "Dziadek z Wehrmachtu".
16-12-2025 16:58 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Na pewno nie należy wyzywać od: "Dziadek z Wehrmachtu".
-------------
Pelna zgoda


S pozdravem

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365