Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego świeca gaśnie?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-12-2025 15:10pikardenz (2 punktów)
(zablokowany)
Dlaczego świeca gaśnie?
Ocena 1 na 1
Mówiłem córce, że rozdmuchanie ognia dostarcza mu tlenu, żeby mógł rosnąć, a ona zapytała: „Dlaczego zdmuchnąć świeczkę?”… i cholera, nie dałem rady. Powiedziałem, że tworzy próżnię bez powietrza, a potem pomyślałem, że to kolejna redukcja temperatury, a teraz chcę tylko prawdziwej odpowiedzi… więc o co chodzi?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Mówiłem córce, że rozdmuchanie ognia dostarcza mu tlenu, żeby mógł rosnąć, a ona zapytała:
>"Dlaczego zdmuchnąć świeczkę?"... i cholera, nie dałem rady. Powiedziałem, że tworzy
>próżnię bez powietrza, a potem pomyślałem, że to kolejna redukcja temperatury, a teraz chcę tylko
>prawdziwej odpowiedzi... więc o co chodzi?
-----------
Witaj Pikardenz- twoje pytanie rozumiem w ten oto sposób?

"Dlaczego zdmuchnąć świeczkę powodujemy ze ona gaśnie?"

A oto odpowiedź (na podstawie czatu GPT):

Gdy zdmuchujemy świeczkę, płomień gaśnie, bo przerywamy warunki potrzebne do spalania.
Aby ogień się palił, potrzebne są trzy rzeczy (tzw. trójkąt ognia):
1. Paliwo - w świeczce jest to para wosku,
2. Tlen - z powietrza,
3. Wysoka temperatura.

Kiedy dmuchasz:
* strumień powietrza odsuwa gorące gazy i parę wosku od knota,
* jednocześnie ochładza płomień,
* temperatura spada poniżej tej potrzebnej do spalania.

Bez odpowiedniej temperatury i paliwa płomień nie może się utrzymać, więc świeczka gaśnie.


PS:
Na przyszłość w podobnych przypadkach proponuję korzystanie z chatu GPT:
chatgpt.com/



S pozdravem
25-12-2025 15:24 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>Mówiłem córce, że rozdmuchanie ognia dostarcza mu tlenu, żeby mógł rosnąć, a ona zapytała:
>>"Dlaczego zdmuchnąć świeczkę?"... i cholera, nie dałem rady. Powiedziałem, że tworzy
>>próżnię bez powietrza, a potem pomyślałem, że to kolejna redukcja temperatury, a teraz chcę tylko
>>prawdziwej odpowiedzi... więc o co chodzi?
>-----------
>Witaj Pikardenz- twoje pytanie rozumiem w ten oto sposób?
>"Dlaczego zdmuchnąć świeczkę powodujemy ze ona gaśnie?"
>A oto odpowiedź (na podstawie czatu GPT):
>Gdy zdmuchujemy świeczkę, płomień gaśnie, bo przerywamy warunki potrzebne do spalania.
>Aby ogień się palił, potrzebne są trzy rzeczy (tzw. trójkąt ognia):
>1. Paliwo - w świeczce jest to para wosku,
>2. Tlen - z powietrza,
>3. Wysoka temperatura.
>Kiedy dmuchasz:
>* strumień powietrza odsuwa gorące gazy i parę wosku od knota,
>* jednocześnie ochładza płomień,
>* temperatura spada poniżej tej potrzebnej do spalania.
>Bez odpowiedniej temperatury i paliwa płomień nie może się utrzymać, więc świeczka gaśnie.
>

>PS:
>Na przyszłość w podobnych przypadkach proponuję korzystanie z chatu GPT:
>chatgpt.com/
>

Trochę toporne te wyjaśnienia.

w ramach tej 'teorii palenia' mam proste pytanie:
jak duży podmuch zgasi Słońce?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Trochę toporne te wyjaśnienia.
>w ramach tej 'teorii palenia' mam proste pytanie:
>jak duży podmuch zgasi Słońce?

--------

Alsor a skad zalozenie ze proces "gaszenia Slonca" ma miec abalogiczny charakter jak proces gaszenia swiecy ?

Tak z budowy fizycznej to raczej Slonce i swieca sa raczej malo podobne


S pozdravem
27-12-2025 14:04 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>Trochę toporne te wyjaśnienia.
>>w ramach tej 'teorii palenia' mam proste pytanie:
>>jak duży podmuch zgasi Słońce?
>--------
>Alsor a skad zalozenie ze proces "gaszenia Slonca" ma miec abalogiczny charakter jak proces gaszenia swiecy ?

a dlaczego miałoby być inaczej?

skoro świecę można zdmuchnąć no to i Słońce - nie/tak?

>Tak z budowy fizycznej to raczej Slonce i swieca sa raczej malo podobne

a co to ma za znaczenie: gdy coś się pali, no to się pali!

mogę zdmuchnąć palnik gazowy, ten taki do spawania: acetylenowo-tlenowy?
no nie wiem... pewnie tak.

Ale czy można zdmuchnąć łuk elektryczny - czyli piorun inaczej?

i teraz meritum:
Słońce jest bardziej palnikiem gazowym, czy też elektryczną spawarką - z łukiem elektro?
28-12-2025 09:12 
 Ocena 2 na 2
Mantis religiosa (22 punktów)
>skoro świecę można zdmuchnąć no to i Słońce - nie/tak?

A skoro świecę można sobie też wsadzić, no to i Słońce...
alsor (3283 punktów)
>>skoro świecę można zdmuchnąć no to i Słońce - nie/tak?
>A skoro świecę można sobie też wsadzić, no to i Słońce...

ależ wszystko można sobie wsadzać... kaine probleme.
31-01-2026 15:32 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>>>skoro świecę można zdmuchnąć no to i Słońce - nie/tak?
>>A skoro świecę można sobie też wsadzić, no to i Słońce...
>ależ wszystko można sobie wsadzać... kaine probleme.

Przesada jest narzędziem obrony. Jednak zarówno idiotyczne pytanie, jak i twoja odpowiedź Alsor, jest nie do obrony.
pikardenz (2 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora
Mantis religiosa (22 punktów)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365