Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co lepsze: jabłko czy brak jedzenia?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-12-2025 18:45romaro (25211 punktów)Co lepsze: jabłko czy brak jedzenia?
Ocena 2 na 2
Przepraszam Lolek, ale rozmowa traci równowagę, jeśli jedna strona nieustannie się wycofuje, zamiast wejść w dialog. Zamiast permanentnie prosić o wybaczenie i przepraszać, czas byś w końcu zdradził nam swój tok myślenia, choćby w kontekście twojego wątku zatytułowanego Co dostają osoby opuszczające dom dziecka?.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,951086

Postawiłeś dwa pytania
Pdstawowe:
Co dostają osoby opuszczające dom dziecka?

I drugie (sadzę niejako uzupełniajace), a jednocześnie ideologiczne (łagodnie mówiąc):
>I na koniec: można zadac sobie pytanie - co lepsze::
>• realia wychodzenia w doroslosc z perspektywy domu dziecka (realia opisane powyzej) czy
>• wychowanie w rodzinie adopcyjnej gdzie sa na przykład dwie mamy?

Odpowiem Ci Lolek na drugie pytanie i wyłuszczę mój tok myślenia

Pytanie drugie udaje neutralność, ale w rzeczywistości jest ideologicznym skrótem, który próbuje sprowadzić rodzinę z dwiema mamami do "kontrowersji", a dom dziecka do "alternatywy".
Następnym razem skup się Lolek na tym, czy w rodzinie jest troska, bezpieczeństwo, stabilność - a nie na tym, jak wygląda konfiguracja.

A "co lepsze"? Masz z odpowiedzią problem Lolek? Podpowiem:
Osoby opuszczające dom dziecka nadal są sierotami.
Dzieci mające dwie mamy, wchodząc w wiek dorosły, nadal mają rodzinę.

Lolek, rodzina to nie konfiguracja osób, tylko jakość więzi. A więzi nie da się ocenić z zewnątrz. W praktyce oceniamy nie ich, tylko własne lęki, stereotypy i wyobrażenia. Rodziny są różnorodne. I ta różnorodność nie jest problemem - problemem jest próba sprowadzenia jej do jednego wzorca. Granica między ciekawością społeczną a ocenianiem tego, czego nie rozumiemy jest w naszym społeczeństwie coraz bardziej poszerzana na rzecz niezrozumienia.

Ocenianie rodziny, której nie znamy, jest jak recenzowanie spektaklu, na który nie weszliśmy do teatru.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Przepraszam Lolek, ale rozmowa traci równowagę, jeśli jedna strona nieustannie się wycofuje,
>zamiast wejść w dialog. Zamiast permanentnie prosić o wybaczenie i przepraszać, czas byś w końcu
>zdradził nam swój tok myślenia, choćby w kontekście twojego wątku zatytułowanego Co dostają osoby
>opuszczające dom dziecka?
.
----------
Romaro - Szanowny Antagonisto 😊 postaram się jak najbardziej rzeczowo i precyzyjnie odpowiedzieć na poruszane przez Ciebie aspekty.
Wysoka kultura komunikacji to dla mnie absolutna postawa w relacjach dotyczących wpisow w forach internetowych. Ot taka zasada i nie zamierzam jej zmieniac ze względu na Twoje wpisy/sugestie/oczekiwania.


> "..... rozmowa traci równowagę, jeśli jedna strona nieustannie się wycofuje, ....
-------
Z niczego się nie wycofuje co szczegolowo przedstawiam w dalszej części tego wpisu.
Powiem szczerze ze stracilem ochote do odpowiadania na twoje wpisy po tym jak:
• bodajże 3 razy (z uporem godnym lepszej sprawy) stawiales mi zarzut ze zbyt często korzystam z czatu GPT,; mimo, ze za kazdyn razem gdy z niego korzystam pisze stosowna informacje w trybie wytłuszczenia o czym Ci napisałem co nie zmienilo faktu, ze dalej grales ta "sama melodia": "Czat GPT - za dużo - dostales mlotek i cos tam z gwoździami"
• jesli nie odpowiadaja Ci moje wpisy oparte na informacjach z GPT to jest banalnie proste rozwiazanie - nie czytac ich a tym bardziej nie odpowiadac na nie - niech sobie zyja swoim zyciem w swiecie tych, ktorzy nie sa "uczuleni" na skrot GPT;
• wrzuciles mnie do "szufladki" były nauczyciel (na końcu tego wpisu jeszcze to rozwinę) - również z dużym uporem powtarzając argumenty "w stylu": "Jako były nauczyciel powinieneś wiedzieć, że .."


>Odpowiem Ci Lolek na drugie pytanie i wyłuszczę mój tok myślenia
>Pytanie drugie udaje neutralność, ale w rzeczywistości jest ideologicznym skrótem, który próbuje
>sprowadzić rodzinę z dwiema mamami do "kontrowersji", a dom dziecka do "alternatywy".
-----------
Po raz kolejny delikatnie mowiac wyciągasz bledne wnioski z mojego wpisu.
Powiem zatem wprost i otwartym tekstem:
Jestem absolutnym zwolennikiem dopuszczenia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
• Rozwiązanie takie uważam za zdecydowanie mniejsze zlo niż dom dziecka/choroba sieroca/start w doroslosc "po domu dziecka" (jakie towarzysza temu realia napisałem w utworzonym przeze mnie watku).
Nie wyluszczalem tego w sposób łopatologiczny gdyż nie chciałem sugerować innym co uważam za "jedynie słuszne rozwiązanie".
Ot i tyle i nic więcej !


>Następnym razem skup się Lolek na tym, czy w rodzinie jest troska, bezpieczeństwo, stabilność - a
>nie na tym, jak wygląda konfiguracja.
--------
Wytykasz mi cechy "mądrali-nauczyciela" a sam jak widać jesteś bardzo skory do udzielania innym "jedynie słusznych rad" (ja w przeciwieństwie do Ciebie wole zadac pytanie w miare możliwości jak najbardziej otwarte).
"Dlaczego widzisz źdźbło w oku twego brata, a belki w swoim oku nie zauważasz?"
[ Ewangelia wg św. Mateusza (rozdział 7, werset 3 - część Kazania na Górze) oraz w podobnej formie Ewangelia wg św. Łukasza (rozdział 6, werset 41-42). ]


>A "co lepsze"? Masz z odpowiedzią problem Lolek?
--------
Jak napisałem powyzej nie mam najmniejszego problemu w tym zakresie.


> Podpowiem: ...
---------
I kto tu ma cechy pouczającego nauczyciela?


>Osoby opuszczające dom dziecka nadal są sierotami.
>Dzieci mające dwie mamy, wchodząc w wiek dorosły, nadal mają rodzinę.
-----------
Zgadzam się z tym w 100% .


>Lolek, rodzina to nie konfiguracja osób, tylko .....
----------
I kto tu ma cechy pouczającego nauczyciela?


>Lolek, rodzina to nie konfiguracja osób, tylko jakość więzi. A więzi nie da się ocenić z zewnątrz. W
>praktyce oceniamy nie ich, tylko własne lęki, stereotypy i wyobrażenia. Rodziny są różnorodne. I ta
>różnorodność nie jest problemem - problemem jest próba sprowadzenia jej do jednego wzorca. Granica
>między ciekawością społeczną a ocenianiem tego, czego nie rozumiemy jest w naszym społeczeństwie
>coraz bardziej poszerzana na rzecz niezrozumienia.
>Ocenianie rodziny, której nie znamy, jest jak recenzowanie spektaklu, na który nie weszliśmy do
>teatru.
----------
Pelna zgoda


I jeszcze cytat z twojego wpisu na "moim" watku "Co dostają osoby opuszczające dom dziecka? Realia"
> Jako były nauczyciel powinieneś wiedzieć, że ocenianie rodziny jest zawsze ryzykowne, bo
> widzisz tylko wycinek, a nie całą strukturę relacji.
-----------
No wiec, gwoli sprostowania:
* na ponad 30 lat pracy zawodowej zawod nauczyciela wykonywałem przez około 7 lat plus przez około 6 lat prowadziłem korepetycje (w zakresie odpowiednika ¼ etatu)
* za wyjątkiem korepetycji pracowałem wyłącznie z dorosłymi
* od 2001 roku nie pracowałem jako nauczyciel w Szkole a jedynie w okresie 2019-2023 jako korepetytor.

A tak przy okazji - mam wrazenie, ze bardzo nie lubisz srodowiska nauczycieli ale oczywiscie moge sie mylic.



S pozdravem
20-12-2025 19:40 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)Mniejsze zło - dwie mamy czy dom dziecka

>Romaro - Szanowny Antagonisto 😊 postaram się jak najbardziej rzeczowo i precyzyjnie odpowiedzieć na poruszane przez Ciebie aspekty.

>Wysoka kultura komunikacji
Polega na czymś znacznie głębszym niż eleganckie słowa czy poprawne formuły. Owszem, dialog potrzebuje napięcia, kontrapunktu, odpowiedzi.
Również Konopka wytknął ci tę twoją "wysoką kulturę komunikacji"

Twoje słowa Lolek:
>Konopka - przez grzecznosc nie zaprzecze
Zacytuję odpowiedź Konopki:
"Nikt tu nie oczekuje grzeczności a już na pewno nie ja.
Tu się oczekuje wartościowych wizji i łamania tabu a przynajmniej ja tego oczekuję."

>-------
>Z niczego się nie wycofuje
>[...]"Czat GPT - za dużo - dostales mlotek i cos tam z gwoździami"
Powyższe zdanie ujęte w cudzysłów dotyka etyki cytowania.
Moja wypowiedź inaczej brzmiała:
"Narzędzie używane obsesyjnie, poza proporcją, traci sens". "Dostałeś młotek i namiętnie szukasz gwoździ"

>-----------
>Po raz kolejny delikatnie mowiac wyciągasz bledne wnioski z mojego wpisu.
Przez prowadzenie tutaj pojęcia "zła", jako moralnej oceny, twoja odpowiedź mnie utwierdza w moich podejrzeniach. Piszesz mi tutaj:

>Jestem absolutnym zwolennikiem dopuszczenia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
>Rozwiązanie takie uważam za zdecydowanie mniejsze zlo niż dom dziecka

Więc odpowiadam ci - adopcja nie jest "mniejszym złem", lecz dobrem, jeśli zapewnia dziecku stabilny dom

Postawiłeś pytanie:
"co lepsze::
• realia wychodzenia w doroslosc z perspektywy domu dziecka (realia opisane powyzej) czy
• wychowanie w rodzinie adopcyjnej gdzie sa na przykład dwie mamy"

A może mogłeś zapytać wprost niż kluczyć - Co lepsze dwie mamy czy dom dziecka?

>-----------
>No wiec, gwoli sprostowania:
Po co? Nie miałem powodu wątpić, że jesteś czy byłeś nauczycielem
Ale co jest powodem, że nie używasz polskich znaków?
20-12-2025 20:59 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)Odp: Mniejsze zło - dwie mamy czy dom dziecka

>>Wysoka kultura komunikacji
>Polega na czymś znacznie głębszym niż eleganckie słowa czy poprawne formuły. Owszem, dialog potrzebuje napięcia, kontrapunktu, odpowiedzi.
_______
Szanowny Romáro - masz prawo myśleć tak jak piszesz a ja na szczęście mam prawo "myślę inaczej - nie zgadzam się z Tobą". , 😀
Wolność słowa 😀



>Również Konopka wytknął ci tę twoją "wysoką kulturę komunikacji
>>Konopka - przez grzecznosc nie zaprzecze
>....
______
Jeśli Kolega Konopka jest dla Ciebie autorytetem -
no to cóż - współczuję i dalej nie będę dążył tego aspektu ani cytował "złotych myśli" Kolegi Konopki by wzmocnić Jego autorytet.
A sentencja "przez grzeczność nie zaprzeczę" zawiera ukryty dowcip którego Konopka nie wychwycił



>Powyższe zdanie ujęte w cudzysłów dotyka etyki cytowania.
_______
Użycie cudzysłowów może dotyczyć dwu różnych sytuacji:
1.cytat dosłowny
2. użycie skrótu myślowego.
Ja użyłem tego narzędzia językowego w drugim z podanych kontekstów.



>Więc odpowiadam ci - adopcja nie jest "mniejszym złem", lecz dobrem, jeśli zapewnia dziecku stabilny dom
________
Przyznaje Ci rację w tym zakresie.,
Pisząc " zło" miałem na myśli to, że większość ludzi w Polsce uważa, że dwie Mamy albo Tata i drugi Tata to zły model wychowawczy dla dziecka.



>"co lepsze::
>• realia wychodzenia w doroslosc z perspektywy domu dziecka (realia opisane powyzej) czy
>• wychowanie w rodzinie adopcyjnej gdzie sa na przykład dwie mamy"
>A może mogłeś zapytać wprost niż kluczyć - Co lepsze dwie mamy czy dom dziecka?
_______
Nie powstrzymam się i napisze oto tak: wybacz proszę ale o tym jak mam redagować swoje myśli to ja będę decydował a nie Ty (z całym szacunkiem dla Ciebie)
"Każdy swój rozum posiada i za niego odpowiada" 😀




>>No wiec, gwoli sprostowania:
>Po co? Nie miałem powodu wątpić, że jesteś czy byłeś nauczycielem
>Ale co jest powodem, że nie używasz polskich znaków?
______
Li tylko po to żeby Ci uzmysłowić. ze nie jestem typowym nauczycielem, który całe życie zawodowe spędził w tej roli i w efekcie nalapał wiele nieciekawych cech typowych dla (bywa) zgorzchnialych nauczycieli.
Brak polskich znakow - mam pewien defekt fizyczny który to determinuje.




Ps.
Romáro na koniec jeszcze jedno zdanie - jeśli będziesz mnie dalej atakował w taki sposób jak robiłeś to z GPT (moim subiektywnym zdaniem było to bezzasadne) to nie liczy na to że będę odpowiadał na Twoje wpisy.



S pozdravem
20-12-2025 22:03 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)

>Jeśli Kolega Konopka jest dla Ciebie autorytetem -
>no to cóż - współczuję i dalej nie będę dążył tego aspektu ani cytował "złotych myśli" Kolegi Konopki by wzmocnić Jego autorytet.

Jedno jest pewne - jego złote myśli są jego myślami, z którymi się nie kryje, a jeśli ci się nie podobają, powiedz mu wprost. Lolek, ludziom dupe obrabiać z "całym szacunkiem" się nie da

>A sentencja "przez grzeczność nie zaprzeczę" zawiera ukryty dowcip którego Konopka nie wychwycił
Nie każdy jest tak lotny jak ty. Ale, ale, czy to przez swoją wrodzoną "grzeczność" wolisz mu umniejszać zwracając się do mnie?
Ta sentencja jest jak kurtyna półprzezroczysta - pokazujesz jedną twarz, drugą trzymasz w cieniu, a cała sztuka polega na tym, by widz miał wrażenie, że widzi całość. Ta scenografia psychologiczna ma swoją nazwę - dwulicowość.

>_______
>Nie powstrzymam się i napisze oto tak: wybacz proszę ale o tym jak mam redagować swoje myśli to ja będę decydował a nie Ty (z całym szacunkiem dla Ciebie)
Daj se siana chłopie z tym swoim szacunkiem

>Romáro na koniec jeszcze jedno zdanie - jeśli będziesz mnie dalej atakował w taki sposób jak robiłeś to z GPT (moim subiektywnym zdaniem było to bezzasadne)

Niewiele wskórasz trzymając mnie "za gardło" symboliczną groźbą

20-12-2025 22:46 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>....Jedno jak ci się nie podobają, powiedz mu wprost. Lolek, ludziom dupe obrabiać z "....całym szacunkiem" się nie da...
>...cała sztuka polega na tym, by widz miał wrażenie, że widzi całość. Ta scenografia psychologiczna ma swoją nazwę - dwulicowość...
>...Daj se siana chłopie...
_____
Romáro - że wszystkim masz rację chili:
* ja we wszystkim się mylę
* moje poglądy są nic nie warte
* jestem dwulicowy
* powinien dać sobie siana
" jestem totalnie subiektywny
* Ty jestes totalnie obiektywny i nigdy się nie mylisz
* Twoje podejście do innych ludzi jest the best i jest nacechowane przejawami empatii otwartości oraz przyjaźni a może nawet miłości bliźniego.

Ponieważ czuje się bardzo przytłoczony ciezarem moich słabości oraz Twojej doskonałości więc jest to moja ostatnia odpowiedz na Twój wpis.


Jam jest maluczki i niegodny !

Cezar jest Wielki! !



S pozdravem
20-12-2025 23:18 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
Skoro już używasz języka absolutów, który nie opisuje faktów, tylko emocje, to widocznie nastąpił moment emocjonalnego przeciążenia.

Mam nadzieję, że to tylko chwilowy wybuch samokrytyki, a nie opis trwałej natury.
okragly (21676 punktów)Odp: Co lepsze: jabłko czy brak jedzenia?
>Co lepsze: jabłko czy brak jedzenia?
nie wiem jak z jabłkiem, ale szybciej umrzemy majac do dyspozycji sama mąkę niż jak byśmy nic nie mieli, wynika to z tego, że maka jest małowartościowa a jej trawienie pochłania duzo zasobów, bilans wychodzi ujemny (głód utajony?).


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
BillieCooper (3 punktów)
Kiedyś myślałem, że wystarczy regularnie chodzić na siłownię i dobrze się odżywiać, aby zauważyć szybkie postępy. Jednak efekty były średnie, a zmęczenie po treningach duże. Wtedy zdecydowałem się sprawdzić redmondpha(*)table-steroids/trenbolone-hex/ i wprowadziłem je do swojej rutyny w odpowiednich dawkach. Rezultaty były odczuwalne: więcej energii, lepsza regeneracja i widoczne przyrosty mięśni już po kilku tygodniach.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365