Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bezp pieszych na tkzw zebrze.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
29-12-2025 18:07Lolek_Salambek (2665 punktów)Bezp pieszych na tkzw zebrze.
Ostatnia zmiana w zakresie bezpieczeństwa pieszych na przejściach dla pieszych w Polsce została wprowadzona 1 czerwca 2021 roku, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Co zostało wówczas zmienione?
• wprowadzono pierwszeństwo pieszego (również w sytuacji gdy pieszy dopiero wchodzi na przejście dla pieszych).
• zwiększono ochronę pieszych (między innymi kierowca ma obowiązek szczególnie uważać oraz zmniejszyć prędkość)
• zakaz używania telefonu przez pieszych w trakcie wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych

Czy te zmiany przepisów wpłynęły w sposób pozytywny na bezpieczeństwo pieszych?


Dalsze informacje na podstawie Chatu GPT.


Analiza 24 miesięcy przed i po zmianie (czerwiec 2019-maj 2021 vs. czerwiec 2021-maj 2023):
• liczba wypadków na przejściach dla pieszych spadła o ok. 7,8%
• liczba pieszych zabitych w takich wypadkach zmniejszyła się o 23,6%
• liczba pieszych rannych spadła o ok. 7,0%, a ciężko rannych o 10,2%
Należy przy tym podkreślić że w krótkim okresie po zmianie efekty były bardziej mieszane, a poprawa pojawiła się dopiero wraz z adaptacją uczestników ruchu do wymagań nowej regulacji prawnej.

Jakie mankamenty tejże nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują przeciwnicy tej nowelizacji?
Zastrzeżenia te są takie, że choć celem nowelizacji była poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz ujednolicenie zasad ruchu to sposób ich prawnego sformułowania prowadzi do trudności interpretacyjnych i problemów z egzekucją w praktyce.
Jako szczególnie problematyczne uważa się:
• przepisy o pierwszeństwie pieszych jeszcze przed wejściem na przejście
• zakaz korzystania z telefonu przez pieszego przy wejściu na jezdnię.

Czy popieracie Drodzy Internauci zmianę w przepisach o ruchu drogowym o której tutaj piszę?

Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze




S pozdravem
Wojowniczek Konwalijka
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Thoter (6650 punktów)
> wprowadzono pierwszeństwo pieszego (również w sytuacji gdy pieszy dopiero wchodzi na
>przejście dla pieszych).
>

Pieszy nie ma pierwszeństwa. Kierowcy mają mu ustąpić ale nie oznacza to, że
ma pierwszeństwo.
Zapomniano zobowiązać pieszego do sygnalizowania zamiaru wejścia na przejście.
29-12-2025 22:45 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>> wprowadzono pierwszeństwo pieszego (również w sytuacji gdy pieszy dopiero wchodzi na
>>przejście dla pieszych).
>>
>Pieszy nie ma pierwszeństwa. Kierowcy mają mu ustąpić ale nie oznacza to, że
>ma pierwszeństwo.
>Zapomniano zobowiązać pieszego do sygnalizowania zamiaru wejścia na przejście.
sygnalizowania zamiaru wejścia na przejście to dobry pomysł


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
panTeista (6810 punktów)
>Czy te zmiany przepisów wpłynęły w sposób pozytywny na bezpieczeństwo pieszych?
>• liczba pieszych zabitych w takich wypadkach zmniejszyła się o 23,6%
>• zakaz korzystania z telefonu przez pieszego przy wejściu na jezdnię.
>[b]
>Czy popieracie Drodzy Internauci zmianę w przepisach o ruchu drogowym o której tutaj piszę?

Zmiany w przepisach wpłynęły w sposób istotny na bezpieczeństwo pieszych. Zmniejszenie liczby zabitych pieszych o 23,6% jest znaczące. Kierowcy mają w mniejszym stopniu obciążone sumienie.
Przejście na niektórych zebrach przed zmianą przepisów było trudne z powodu długiego sznura samochodów.
Pieszy ma dość możliwości korzystania z telefonu przed lub po przejściu przez jezdnię.
Moim zdaniem wprowadzona zmiana jest zdecydowanie na plus.

Pozdrawiam
30-12-2025 17:24 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Zmiany w przepisach wpłynęły w sposób istotny na bezpieczeństwo pieszych. Zmniejszenie liczby zabitych pieszych o 23,6% jest znaczące. Kierowcy mają w mniejszym stopniu obciążone sumienie.
>Przejście na niektórych zebrach przed zmianą przepisów było trudne z powodu długiego sznura samochodów.
>Pieszy ma dość możliwości korzystania z telefonu przed lub po przejściu przez jezdnię.
>Moim zdaniem wprowadzona zmiana jest zdecydowanie na plus.

----------
Panteisto - zgadzam się z Twoim punktem widzenia

😊


S pozdravem, Wojowniczek Konwalijka

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365