Racjonalista - Strona głównaDo treści
Naukowość a metodologia filozofii.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
02-01-2026 19:35Lolek_Salambek (2665 punktów)Naukowość a metodologia filozofii.
Ocena 1 na 1

Nieraz zadaję sobie pytanie: jakie cechy posiada metodologia filozofii, które wskazują że jest to nauka?

Pytanie to zadałem czatowi GPT
i (w dużym skrócie) uzyskałem wskazanie na następujących 8 cech przemawiających za tym, że metodologia filozofii przejawia cechy nauki.
1. Racjonalność
2. Systematyczność
3. Metodyczność
4. Krytycyzm
5. Interdyscyplinarność
6. Uniwersalność problemów
7. Komunikowalność i kontrola intersubiektywna
8. Rozwój i kumulatywność

Natomiast w moim przekonaniu; filozofia ma nieco charakter takiego (nie chciałbym tu być dosadny) niejako "bajdurzenia co by było gdyby?".
Może Jestem naiwny w tym swoim spojrzeniu na filozofię?

Z drugiej strony, uważam że jestem osobą, która poza aspektem egzystencjonalnym ma bardzo mętne i słabe pojęcie na temat filozofii.
Niewątpliwie filozofia nie ma charakteru nauk empirycznych

Może któryś z Internautów zechce odnieść się do tych moich pytań oraz skojarzeń?
Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze



S pozdravem

Wojownik Konwalijka

Autor tego wątku akceptuje lub odrzuca nowe wypowiedzi. Przy braku decyzji, wypowiedź pojawi się po 48 godzinach.

alsor (3283 punktów)
To jest to samo, przynajmniej tak z grubsza.

Nauka wywodzi się bezpośrednio z filozofii, więc niechybnie jest jej częścią - podzbiorem.

Nauka nie jest nazywana (nadal) filozofią, zapewne tylko dlatego, że nie spełnia kryteriów bycia filozofią.

Coś jak majsterkowicz czy technik w porównaniu do inżyniera...

Bajdurzeniem zajmuje się bardziej nauka:
jest tam interpretacja, modelowanie, improwizowanie...
no i tak zwany konsensus naukowy, czyli ujednolicenie wykładni bez potrzeby zrozumienia,
patrz: fizyka kwantowa, relatywistyczna, teoria wybuchu, ewolucji, klimatu, bydowych gwiazd i planet... itp. itd.

Filozofia nie dopuszcza takich metod, dlatego to jest dziedzina wola od dogmatów i błędów, którymi jest nafaszerowana nauka.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365