 |
AI nie wyeliminuje dezinformacji - zmieni jej formę. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-01-2026 16:06 | romaro (25211 punktów) | AI nie wyeliminuje dezinformacji - zmieni jej formę.
2 na 2 | Do założenia tego wątku zainspirowała mnie odpowiedź Okragłego > jesteś spostrzegawczy, mam duzo mniejszy zasób słów, dlatego tu korzystałem z AI (jestem nowoczesny), ale teza była moja, tylko poprosiłem by ją uzasadnił  I dalej: > Raj jest racjonalny, oparty na odkryciach archeologów, mity tez nie wzięły się znikąd, są pamięcią przekazywaną z pokolenia na pokolenie (wtedy nie było pisma)Nie widzę nic złego w tym, że korzysta z pomocy AI, po to ją stworzono by była pomocna. Ale nie można polegać bezrefleksyjnie na jej odpowiedziach. Dane, na których się uczy, są nieidealne. Świat jest pełen błędnych informacji, sprzecznych opinii i nieaktualnych danych, że nie wspomnę o uproszczeniach i skrótach. I wyobraźcie sobie, że model uczy się z tego chaosu. Jeśli w danych były błędy, model może je powtórzyć. AI nie jest wyrocznią, tylko narzędziem zmuszającym do myślenia. Mity nie są instrukcjami obsługi świata. Nie dają gwarancji, że interpretacja jest jedyna i słuszna. Jeśli próbujemy traktować je jako fakty, prowadzą na manowce. Model nie rozumie prawdy - tylko wzorce. To nie oznacza automatycznie, że model tworzy świat dezinformacji, choć takie zagrożenie istnieje, wiedząc, że dezinformacja to intencjonalne działanie. Prawdziwe zagrożenie pojawia się dopiero wtedy, gdy ludzie bezrefleksyjnie wierzą odpowiedziom AI, nie weryfikując informacji. W sieci ludziska używają modeli do masowego generowania treści bez kontroli, które ktoś celowo wykorzystuje do manipulacji. Znane wam są zapewne przykłady generowania fałszywej grafiki, więc czy jesteś (Okrągły) tak naiwny i wierzysz, że nie są generowane fałszywe treści? Wierzycie, że wśród tworzących różne modle nie ma kreacjonistów? Wierzycie, że nie stworzą modelu dla udowodnienia swoich pseudo naukowych tez? Kreacjonizm jest o wiele starszy niż jakakolwiek technologia, a już na pewno starszy niż sztuczna inteligencja. I to właśnie czyni go ciekawym zjawiskiem kulturowym. Można powiedzieć, że kreacjonizm to archetypiczny akt pierwszej sceny ludzkiego teatru poznawczego. Stare opowieści nie tylko przetrwają w epoce AI ale zaczną pełnić nowe funkcje, często inne niż te, które miały w swoich czasach. AI nie zniszczy mitów - ona je przepisze, przefiltruje wzmacni, czasem nawet z reanimuje. Bądźcie pewni - mity, religie, legendy, opowieści założycielskie będą reinterpretowane, remiksowane. Będą wracać w nowych formach. To, co było kiedyś ustnym przekazem, potem tekstem, teraz staje się materiałem treningowym dla modeli, a więc częścią nowej kultury. Mało tego - Każda epoka tworzy własne opowieści o sobie. Epoka AI nie będzie wyjątkiem. Już teraz powstają mity o "zbawieniu przez technologię" czy "zagładzie przez algorytmy". | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| haish (2906 punktów) | > Do założenia tego wątku zainspirowała mnie odpowiedź Okragłego> >jesteś spostrzegawczy, mam duzo mniejszy zasób słów, dlatego tu korzystałem z AI (jestem> nowoczesny), ale teza była moja, tylko poprosiłem by ją uzasadnił  > I dalej:> >Raj jest racjonalny, .......................> AI nie będzie wyjątkiem. Już teraz powstają mity o "zbawieniu przez technologię" czy "zagładzie> przez algorytmy".AI to tylko program, program stworzony w konkretnym celu, program będący własnością, a skoro jest właściciel to tenże właściciel będzie decydował o 'możliwościach i generowanych przez program treściach'. Poza tym twórców programu ogranicza ich własna kreacja - nigdy nie będzie tak, że znajdzie się wszystkowiedzący programista lub zespół programistów. Jest takie powiedzenie oparte o doświadczenie płynące z życia - 'jeśli coś jest do wszystkiego - to w swej istocie do niczego się nie nadaje'. Poza tym w dialogu z AI cała sztuka polega na promptach(właściwych pytaniach) i jest jeszcze jeden ranking z którego wynika, że nie wszystkie języki w jednakowym stopniu wpływają na taką samą jakość odpowiedzi AI. Nie pamiętam teraz dokładnie miejsca w rankingu, ale język polski jest jednym z doskonalszych języków do zadawania pytań AI.
|
|
 | 2 na 2 | romaro (25211 punktów) | >AI to tylko program, program stworzony w konkretnym celu, program będący własnością, a skoro jest właściciel to tenże właściciel będzie decydował o 'możliwościach i generowanych przez program treściach'.
Ale właśnie tu zaczyna się cała dramaturgia współczesnej technologii - napięcie między programem jako własnością a programem jako narzędziem, które zaczyna współtworzyć ludzką rzeczywistość. AI to infrastruktura. AI to infrastruktura jak kolej Trans Syberyjska. Kolej Transsyberyjska nie była tylko linią transportową. Była narzędziem integracji imperium, sposobem kontroli przestrzeni, mechanizmem przepływu ludzi, towarów i idei. AI działa podobnie. Nie jest "tylko programem", lecz kanałem przepływu informacji, decyzji i wiedzy. Przestaje być zwykłym narzędziem typu "młotek" czy "kalkulator".
|
|
|  | 2 na 2 | haish (2906 punktów) | >>AI to tylko program, program stworzony w konkretnym celu, program będący własnością, a skoro jest właściciel to tenże właściciel będzie decydował o 'możliwościach i generowanych przez program treściach'. >Ale właśnie tu zaczyna się cała dramaturgia współczesnej technologii - napięcie między programem jako własnością a programem jako narzędziem, które zaczyna współtworzyć ludzką rzeczywistość. AI to infrastruktura. AI to infrastruktura jak kolej Trans Syberyjska. Kolej Transsyberyjska nie była tylko linią transportową. Była narzędziem integracji imperium, sposobem kontroli przestrzeni, mechanizmem przepływu ludzi, towarów i idei. AI działa podobnie. Nie jest "tylko programem", lecz kanałem przepływu informacji, decyzji i wiedzy. Przestaje być zwykłym narzędziem typu "młotek" czy "kalkulator". >
Bardzo trafne i słuszne spostrzeżenie - nie mamy do czynienia z właścicielem typu Bill Gates, czy Elon Musk ale nie ma wątpliwości że właściciel(a właściwie grono właścicieli) jest, i co najistotniejsze AI jako narzędzie może być używane do uplastyczniania i kreowania mniemanologii w społeczeństwie.
|
|
1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
>>Raj jest racjonalny, oparty na odkryciach archeologów, mity tez nie wzięły się znikąd, są >pamięcią przekazywaną z pokolenia na pokolenie (wtedy nie było pisma) >Nie widzę nic złego w tym, że korzysta z pomocy AI, po to ją stworzono by była pomocna. Ale nie >można polegać bezrefleksyjnie na jej odpowiedziach. Dane, na których się uczy, są nieidealne. mi chodziło tylko o zredagowanie moich myśli, miałem napisane kilka zdan i poprosiłem AI by je zredagował. Wiem z całą pewnością, że racjonalista jest przeciwieństwem liberała, racjonalista "wielbi" prawdę, liberał dogmaty (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ)
>Świat jest pełen błędnych informacji, sprzecznych opinii i nieaktualnych danych, że nie wspomnę o uproszczeniach i skrótach. I wyobraźcie sobie, że model uczy się z tego chaosu. Jeśli w danych były błędy, model może je powtórzyć. on nie uczy się na fR, a na wynikach badań majacych konsensus akademików
> Znane wam są zapewne przykłady generowania fałszywej grafiki, więc czy >jesteś (Okrągły) tak naiwny i wierzysz, że nie są generowane fałszywe treści? o treści decyduje właściciel, tu usazyd, patrz pogrom na autochtonach, mieszkancach Palestyny przez Izrael
>Wierzycie, że wśród tworzących różne modle nie ma kreacjonistów? Wierzycie, że nie stworzą modelu dla udowodnienia swoich pseudo naukowych tez? taka jest wola usazyda, (prawdopodobnie chce tym coś ukryć)
>Kreacjonizm jest o wiele starszy niż jakakolwiek technologia, a już na pewno starszy niż sztuczna inteligencja. Kreacjonizm jest dzieckiem naszego głupiego boga, liberalizmu (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ)
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
2 na 2 | jar12 (851 punktów) | > Do założenia tego wątku zainspirowała mnie odpowiedź Okragłego> >jesteś spostrzegawczy, mam duzo mniejszy zasób słów, dlatego tu korzystałem z AI (jestem> nowoczesny), ale teza była moja, tylko poprosiłem by ją uzasadnił  > I dalej:> >Raj jest racjonalny, oparty na odkryciach archeologów, mity tez nie wzięły się znikąd, są> pamięcią przekazywaną z pokolenia na pokolenie (wtedy nie było pisma)> Nie widzę nic złego w tym, że korzysta z pomocy AI, po to ją stworzono by była pomocna. Ale nie> można polegać bezrefleksyjnie na jej odpowiedziach. Dane, na których się uczy, są nieidealne. Świat> jest pełen błędnych informacji, sprzecznych opinii i nieaktualnych danych, że nie wspomnę o> uproszczeniach i skrótach. I wyobraźcie sobie, że model uczy się z tego chaosu. Jeśli w danych były> błędy, model może je powtórzyć.> AI nie jest wyrocznią, tylko narzędziem zmuszającym do myślenia.Ciekawa teza. Dla mnie (korzystam z Copilota - AI od Microsoftu), to po prostu wyszukiwarka - łączy słowa kluczowe i szuka, później sama tworzy zdania. Zawsze staram się prosić o podanie źródeł. Pomocna jest naprawdę kiedy trzeba coś dopasować - kształty geometryczne, albo np przy tworzeniu filmów (sam nie towrzę, ale coś o tym wiem) Ale czy to tylko wyszukiwarka (poza funkcjami które podałem wyżej), wiem żeś informatyk, mógłbyś napisać jak coś więcej wiesz?
|
|
 | 2 na 2 | romaro (25211 punktów) |
>Ale czy to tylko wyszukiwarka (poza funkcjami które podałem wyżej), wiem żeś informatyk, mógłbyś napisać jak coś więcej wiesz?
Oczywiście, że nie jest to tylko wyszukiwarka. Powiedzmy, że znasz języki programowania. Jak byś wykorzystał tę wiedzę? Próbował byś włączyć AI w sam proces programowania, tak by stała się częścią twojego środowiska pracy, logiki aplikacji i sposobu myślenia o kodzie. W praktyce wygląda to mniej więcej tak: instalujesz bibliotekę klienta (np. w Pythonie, JS, C#, Go),wysyłasz tekst, dane lub parametry. Odbierasz wynik i wykorzystujesz go w logice aplikacji. Najciekawszą jednak formą jest wykorzystanie AI jako część pipeline'u programistycznego. I wtedy to już nie będzie AI w aplikacji, tylko AI w procesie tworzenia aplikacji.
Nie sposób odpowiedzieć w jednym wątku na twoje pytanie. Do tej pory było tak, że jedno pytanie rodziło następne. Ale odkąd używasz AI, to nie muszę Cię przekonywać, że to się zmieniło. Teraz nie pytanie, ale każda odpowiedź AI rodzi następne pytanie. To jest właśnie najciekawszy paradoks rozmowy z AI, odpowiedź nie zamyka, tylko otwiera temat.
|
|
 | |
1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > AI nie jest wyroczniąAI jest trenowane na dostarczonych treściach, więc każda odpowiedź to tylko statystycznie najbardziej prawdopodobny wyciąg z tego, co ludzie już gdzieś napisali. Innymi słowy: AI to nie prawda, tylko uśredniony mainstream myślowy - coś jak "automatyczna średnia z internetu". A mainstream nie zawsze miał rację: przez wieki mainstream wierzył w czarownice, geocentryzm, leczenie upuszczaniem krwi i dziesiątki innych bzdur. Problem w tym, że większość ludzi ma wdrukowany owczy instynkt, żeby uznawać za prawdę to, co brzmi jak "większość" - a AI jest dzisiaj maszyną do produkcji takiego "większościowego tonu". (ta wypowiedź została skorygowana przez AI, które przyjemnie organizuje myśli  youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|