Zastanawiam się często nad następującą kwestią. Bardzo często z różnych stron słyszy się krytyke dotyczącą różnych procesów / systemów politycznych; w szczególności również system funkcjonującego w polskiej rzeczywistości.
Taka krytyka może mieć różny charakter. W szczególności w kontekście polskiej polityki stawiane są takie oto argumenty: • fasadowość systemu demokratycznego w Polsce • zdominowanie polskiego systemu demokratycznego przez "kapitał" pod różnymi postaciami • "demokracja to rządy głupie większości nad mądrą mniejszością"; "w demokracji prezydent kraju czy profesor mają w głosowaniu wyborczym taki sam wpływ jak obywatele, którzy na przykład nie skończyli szkoły podstawowej" • " tfu demokracja" • powinniśmy mieć w Polsce system autorytarny albo monarchistyczny.
Uwazam, ze tego typu podejście do obecnie panującej sytuacji w polskiej polityce ma w dużej mierze charakter przekazu negatywnego. Efekt jest taki, że bardzo często słyszymy argumenty z serii "czemu jest źle" a nie z serii "jak zrobić by było dobrze".
Z drugiej strony, występuje pewien mniej lub bardziej intensywny populizm, który mniej więcej wprowadza się do przekazu "obecna sytuacja jest bardzo zła a gdyby nasza partia miała samodzielną władzę tobyśmy w pełni uzdrowicieli polskie państwo; eliminacja korupcji; rozkwit gospodarczy; siła militarna; ludziom żyłoby się dużo lepiej".
W kontekście tych wszystkich uwag interesuje mnie w szczególności odpowiedź na następujące pytanie (wymiar przekazu pozytywnego):
Czy potrafisz wskazać przykład współczesnego państwa w którym system państwowy dobrze funkcjonuje a jakość procesów politycznych jest wysoka lub bardzo wysoka? Jakie to państwo?
Może zechcecie Drodzy Internauci spróbować odpowiedzieć na to pytanie?
Ja ze swej strony mogę dodać to, że w mojej percepcji jakoś procesów politycznych w Polsce odznacza się tym że: • jest ona dość daleko od ideału • jest ona dość dobra.
Oczywiście zauważam istniejące bolączki w tym zakresie ale z drugiej strony uważam że nie ma systemów idealnych. Innymi słowy każdy system oznacza się niedoskonałościami oraz "słabymi punktami" - kwestia tylko żeby te niekorzystna aspekty występowały w jak najmniejszym stopniu.
Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze.
----------------------------- S pozdravem
Zwierzęta podobnie jak ludzie maja silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne |