Racjonalista - Strona głównaDo treści
AI zmienia nie tylko narzędzia, ale strukturę myślenia.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-01-2026 00:46romaro (25211 punktów)AI zmienia nie tylko narzędzia, ale strukturę myślenia.
Ocena 1 na 1
Dowiedziałem się, że za krytykowanie GPChata na tym forum można się narazić: być bojkotowanym
Czy tytuł tego wątku jest utopią?

AI zmienia nie tylko narzędzia, ale strukturę myślenia.

Komputery lat 80. obliczały.
AI 2020-2030 interpretuje.
Ludzie nie rozumieją, że AI nie jest kalkulatorem, tylko maszyną narracyjną.

"Garbage in, garbage out" - To jest logika, a w wersji narracyjnej "niejasna rama, niejasna interpretacja". Ale pytanie może być dobre, a odpowiedź i tak będzie błędna. Bo AI nie ma dostępu do pełnej wiedzy

Różne modele AI różnią się nie tylko "mocą", lecz również stylem epistemicznym, czyli sposobem, w jaki konstruują znaczenie - pluralizmem interpretacyjnym.
W świecie AI "moc" zwykle oznacza większą liczbę parametrów, lepszą jakość rozumienia kontekstu, większą zdolność do rozwiązywania złożonych zadań, lepszą pamięć operacyjną, i większą precyzję wnioskowania. To jest moc obliczeniowa i architektoniczna.
Natomiast pluralizm interpretacyjny to styl epistemiczny, filozofia odpowiedzi, sposób konstruowania znaczeń, gotowość do prezentowania wielu perspektyw. To jest moc narracyjna i interpretacyjna.
Te dwie rzeczy mogą iść razem - ale nie muszą.

Model może być
a)mocny, ale mało pluralistyczny. Potężny technicznie, ale preferujący jedną interpretację.
To jest styl monocentryczny lub normatywny.
b) słabszy, ale bardzo pluralistyczny
Czyli: mniej zaawansowany technicznie, ale bardziej otwarty epistemicznie.
To jest styl polifoniczny.
c) mocny i pluralistyczny
To modele, które potrafią zarówno rozumować, jak i pokazywać wielogłos.

Wybór reżimu interpretacyjnego jest szczególnie istotny - wpływa na:
- styl odpowiedzi,
- sposób konstruowania znaczeń,
- poziom kreatywności,
- sposób radzenia sobie z konfliktami interpretacyjnymi,
- relację między modelem a użytkownikiem.
W praktyce modele normatywne są bardziej przewidywalne, natomiast modele pluralistyczne są bardziej otwarte.

W związku z powyższym modele różnią się:
a) filozofią projektowania
Niektóre systemy preferują stabilność i jednoznaczność, inne - otwartość i wielość.
b) sposobem ważenia ryzyka
Modele bardziej normatywne wolą unikać wieloznaczności, bo ta może prowadzić do nieporozumień.
Modele pluralistyczne zakładają, że użytkownik poradzi sobie z wielogłosem.
c) stylem narracyjnym
Jedne modele "domykają", inne "otwierają".

Spośród czterech najbardziej popularnych chatbotów opartych na AI: ChatGPT OpenAI 40 i O1, Google Gemini 1.5 Pro oraz Claude 3.5 Sonnet od Anthropic i Copilot od Microsoftu najmniej pluralistyczny jest ChatGPT.
A to oznacza, że opis świata w wydaniu ChatGPT cechuje większy reżim interpretacyjny w odróżnieniu od bardziej pluralistycznych modeli, jak wspomniany Gemini 1.5 Pro
Z kolei model Claude jest dialogiczny. Można z nim prowadzić negocjacje znaczeń, filozofować. Jest umiarkowanie pluralistyczny, więc nie obca mu wielogłosowość. lubi rozważać "za i przeciw". Pokazuje kontrasty. I co istotne, Claude prowadzi użytkownika przez różne możliwe interpretacje nie narzucając jednej osi świata.

Podsumowując

Modele bardziej normatywne, takie jak ChatGPT, wolą unikać wieloznaczności, bo ta może prowadzić do nieporozumień. Modele pluralistyczne zakładają, że użytkownik poradzi sobie z wielogłosem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
"AI zmienia nie tylko narzędzia, ale strukturę myślenia"

Bardzo zabawne.

AI wciąż nie potrafi rozwiązywać realnych problemów, jedynie kopiuje dane - znane powszechnie.

Gdyby potrafił więcej od człowieka rozwiązywałby problemy, których jest pełno dookoła:

en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_unsolved_problems

jak dotychczas AI żadnego z tych problemów nie rozwiązał - gorzej: jakiegokolwiek.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365