Racjonalista - Strona głównaDo treści
Skąd wiemy, że gwiazdy neutronowe/pulsary wirują tak szybko,

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-01-2026 11:59jonita2 (-2 punktów)
(zablokowany)
Skąd wiemy, że gwiazdy neutronowe/pulsary wirują tak szybko,
Ocena 1 na 1
Wszyscy wiemy, że gwiazdy neutronowe wirują setki, a nawet tysiące razy na sekundę. To obiekty wielkości miasta, obracające się z prędkością bliską prędkości światła. Skąd wiemy, że wirują, a nie tylko „pulsują”? Trudno mi sobie wyobrazić, żeby tak duży obiekt wirował tak szybko, nie rozrywając się natychmiast. Czy ktoś mógłby wyjaśnić, jak to działa i jak to możliwe, że wirują tak szybko?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Wszyscy wiemy, że gwiazdy neutronowe wirują setki, a nawet tysiące razy na sekundę. To obiekty
>wielkości miasta, obracające się z prędkością bliską prędkości światła. Skąd wiemy, że wirują, a nie
>tylko "pulsują"? Trudno mi sobie wyobrazić, żeby tak duży obiekt wirował tak szybko, nie
>rozrywając się natychmiast. Czy ktoś mógłby wyjaśnić, jak to działa i jak to możliwe, że wirują tak
>szybko?

---------------------

Bardzo ciekawe pytania zadałeś.

Ale ja na zasadzie "kontry" zapytam: czy potrafisz wyobrazić sobie technikę/technologie, która pozwoliła dokonać pomiarów o których piszesz?

Jeśli tak to jak ona Twoim zdaniem wygląda?


S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

alsor (3283 punktów)
>Wszyscy wiemy, że gwiazdy neutronowe wirują setki, a nawet tysiące razy na sekundę. To obiekty
>wielkości miasta, obracające się z prędkością bliską prędkości światła. Skąd wiemy, że wirują, a nie
>tylko "pulsują"? Trudno mi sobie wyobrazić, żeby tak duży obiekt wirował tak szybko, nie
>rozrywając się natychmiast. Czy ktoś mógłby wyjaśnić, jak to działa i jak to możliwe, że wirują tak
>szybko?

Przecież to nie jest wirowanie w sensie np. rotacji Ziemi, czy Słońca - dowolnej gwiazd.

Magnetosfera i tego typu sprawy, czyli prąd elektryczny tam krąży,
coś jak super gigantyczny obwód RLC...

pl.wikipedia.org/wiki/Obwód_RLC

stąd ta pulsacja z okresem: T^2 =~ LC

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365