Wbrew idei, że technologia jest alienacją od ludzkości, uważam raczej, że technologia jest objawieniem. Gdybym chciał podać ogólną definicję głupca, powiedziałbym, że to jest niewystarczające. Istnieje trudność językowa, ponieważ obszary semantyczne tych definicji różnią się w zależności od języka. Najbardziej przerażające skutki może dać sojusz, który często występuje między elitarnym imbecylizmem a masową głupotą. Każda epoka i każdy naród ma swoich głupców. Weźmy na przykład cenzurę na forach. www.racjonalista.pl/forum.php/s,954313Sojusz elitarnego imbecylizmu i masowej głupoty w wersji cyfrowej Na forach wygląda to tak administrator lub moderator tworzy pozór otwartości i jednocześnie stosuje arbitralne blokady, często bez jasnych zasad. Część użytkowników przyklaskuje, bo czuje się bezpieczniej, gdy ktoś "pilnuje porządku", inni milkną, bo nie chcą ryzykować bana Powstaje układ, w którym władza platformy i konformizm tłumu wzajemnie się wzmacniają. To jest dokładnie ten "sojusz", o którym kiedyś pisałem, tylko w wersji cyfrowej, bez mundurów i stadionów. |