Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy możemy zaprojektować miasta bardziej przyjazne pieszym?

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
16-03-2026 10:27prabhutravels (2 punktów)
(zablokowany)
Czy możemy zaprojektować miasta bardziej przyjazne pieszym?
Ocena 1 na 1
Financial Times: Koszty posiadania samochodu w USA gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, napędzane przez amerykańskie pragnienie posiadania większych ciężarówek i SUV-ów, a dodatkowo zaostrzone przez rosnące koszty finansowania, napraw i ubezpieczeń.

Moja opinia: Współczesne amerykańskie miasta zostały zaprojektowane wokół samochodów i ich infrastruktury transportowej. Posiadanie samochodu jest niezbędne w rozległych miastach, takich jak Los Angeles, na większości przedmieść dużych miast, a także na obszarach wiejskich słabo obsługiwanych przez transport publiczny.

Jednak wiele miast średniej wielkości przechodzi reorganizację. Zamiast stosować planowanie przestrzenne w celu tworzenia oddzielnych centrów pracy i centrów mieszkalnych, stosują one planowanie przestrzenne oparte na formie, z dzielnicami o mieszanym przeznaczeniu, które łączą w sobie przestrzeń mieszkalną, handlową, rekreacyjną i biurową. Dzięki temu można dotrzeć do celu pieszo lub rowerem.

Myślę, że amerykańska klasa średnia zawsze będzie chciała mieć samochód, ale być może uda się ją przekonać, by nie kupowała SUV-a z silnikiem spalinowym, a zamiast tego wybrała elektryczny sedan. USA to nie UE ani Skandynawia. Tam społeczeństwo chce zrównoważonych miast ze zrównoważonym transportem. Nie możemy winić polityków w USA. Oni po prostu dają społeczeństwu to, czego chce. Duży dom i duży samochód.

Źródło: Sustainable Cities / Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.
(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Financial Times: Koszty posiadania samochodu w USA gwałtownie wzrosły w ostatnich latach,
> napędzane przez ...........
----------------------
Bardzo ciekawy temat poruszyłeś

😊

Bingo







>......amerykańskie pragnienie posiadania większych ciężarówek i SUV-ów, ............
----------------------
No cóż?
W końcu najwięksi na świecie wielbiciele wolności i demokracji za oceanu nie na darmo wysyłają swoich żołnierzy od wielu, wielu lat do wszystkich tzw krajów "naftowych".

"wolność wymaga wyrzeczeń"







>rosnące koszty finansowania, napraw i ubezpieczeń.
---------------------

A to bidulki ☹ !

Po tych wszystkich kosztach finansowych, ubezpieczeniowych i serwisowych nie zostanie kasy, żeby zatankować do pełna swoje ekologiczne auto z silnikiem pojemności mniej więcej takiej jak połowa pojemność silnika TIR-a








>Moja opinia: ...........Posiadanie samochodu jest niezbędne w rozległych miastach, takich jak
>Los Angeles, na większości przedmieść dużych miast, a także na obszarach wiejskich słabo
>obsługiwanych przez transport publiczny.
----------------
No cóż?
Ja tak sobie myślę tak - ile tysięcy lat liczy nasza cywilizacja?
W zależności od kryterium definiowanie tejże cywilizacji można przyjąć następujący cyfry:
• cywilizacja w ścisłym sensie: ok. 5000-5500 lat
• cywilizacja w szerokim sensie (rolnictwo): ok. 11-12 tys. lat
A o ile dobrze pamiętam pierwsze pojazdy będące prekursorami współczesny aut zaczęły powstawać na początku XX wieku czy też pod koniec wieku XIX
I cóż?

Przez te kilka tysięcy lat dało się żyć bez aut?
A teraz już nie można?

Nóżki zapomniały że są od chodzenia?

A z drugiej strony: naukowcy szacują że zasoby paliw kopalnych skończą się za około 50-60 lat.

I co wtedy?

Wszystkie gadżety zasilane energią zewnętrzną z jakich korzystamy na co dzień nagle przestaną działać: auta, AGD, telefony komórkowe, systemy komputerowe, kosiarka do trawy i tak dalej i tak dalej





>...... Dzięki temu można dotrzeć do celu pieszo lub rowerem.
-------------------
W to mi graj

😊




>Myślę, że amerykańska klasa średnia zawsze będzie chciała mieć samochód, ale być może uda się ją
>przekonać, by nie kupowała SUV-a z silnikiem spalinowym, a zamiast tego wybrała elektryczny sedan.
------------------
Auta elektryczne to:
* pseudo ekologia
* bardzo droga forma transportu





> Nie możemy winić polityków w USA. Oni po prostu dają społeczeństwu to, czego chce.
------------------
Społeczeństwo bardzo często wobec polityków reprezentuje postawę bardzo mocno roszczeniową Na co politycy bardzo często odpowiadają populistycznym przekazem. ☹
Przykład z tak zwanego naszego podwórka: 700+ i wszystkie inne "plusy".

Tak jakby duża część polskich wyborców nie chce pamiętać o tym, że ażeby państwo komuś coś dało to najpierw musi innemu zabrać; a po drodze jeszcze jest kosztochłonna machina biurokratyczna











> Duży dom i duży samochód.
---------------
O temacie " dużego auta", wolności oraz ingerencji w sprawy krajów "naftowych" ze strony naszego
naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaajbliższego sojusznika za oceanu pisałem już wcześniej.





S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

Dzień bez GPT to dzień stracony.

prabhutravels (2 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora
okragly (21676 punktów)

> Nie możemy winić polityków w USA. Oni po prostu dają społeczeństwu to, czego chce. Duży
>dom i duży samochód.
Na słowo "Ameryka" w głowie pojawia się obraz: jednakowe, dwupiętrowe domki, zadbane trawniki, garaż na dwa samochody i grill w ogrodzie za domem. Hollywood pokazywało to miliony razy - jako symbol szczęścia. Hollywood zaraził cały świat. Do dziś wielu mówi: "Nie chcę mieszkania w betonowym mrowisku, chcę własny domek i kawałek ziemi".
www.youtube.com/watch?v=mNAHRvdXW0g

komunistyczne osiedla są lepsze, w 2 min mam 9 lini komunikacji publicznej, w promieniu 100 m mam 3 żłobki, 3 przedszkola, 6 sklepów w tym biedronka, lidl i przychodnia,
W 15 min pieszo 3 szkoły średnie, 3 podstawowe

oczywiście, dla nas libków największym skarbem jest indywidualizm (mieszkanie w lesie), wolność (duży suv dla każdego członka rodziny) i własność (lasu, domu, ...)
mamy złego boga, dlatego wymieramy, musimy wymrzeć, czysta fizyka

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
25-03-2026 16:37 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>> Nie możemy winić polityków w USA. Oni po prostu dają społeczeństwu to, czego chce. Duży
>>dom i duży samochód.
> Na słowo "Ameryka" w głowie pojawia się obraz: jednakowe, dwupiętrowe domki
He, he, jak łatwo wykryć ruskiego propagandystę, первый этаж, второй этаж - dwupiętrowy domek.

DUCH


www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
25-03-2026 17:53 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>> Nie możemy winić polityków w USA. Oni po prostu dają społeczeństwu to, czego chce. Duży
>>>dom i duży samochód.
>> Na słowo "Ameryka" w głowie pojawia się obraz: jednakowe, dwupiętrowe domki
>He, he, jak łatwo wykryć ruskiego propagandystę, первый этаж, второй этаж - dwupiętrowy domek.
moja świadomość to rejestrowanie stanu, nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem

JEST TAK JAK MA BYĆ, INACZEJ BYĆ NIE MOŻE

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
12-04-2026 14:52 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem
Dałoby się obserwować tę maksymę w stopce Twoich postów?

"Stop!" stopkowym mundrościom!
12-04-2026 15:50 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem
>Dałoby się obserwować tę maksymę w stopce Twoich postów?
cześć cr
nie zamienię stopki, bo jest kierunkowskazem
a zdanie "nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem" jest opisem stanu faktycznego

gdybym był reżyserem swojego życia dawno bym stworzył raj
z bezsilności (nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem) zostało mi ...
picie


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
12-04-2026 20:05 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>cześć cr
Cześć, okrągły.

>>>nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem
>>Dałoby się obserwować tę maksymę w stopce Twoich postów?
>nie zamienię stopki, bo...
Bo to Ty (a nie ja) jesteś reżyserem zmian na Twoim koncie.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
12-04-2026 20:39 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>>>>nie jestem reżyserem mojego życia, tylko obserwatorem
>>>Dałoby się obserwować tę maksymę w stopce Twoich postów?
>>nie zamienię stopki, bo...
>Bo to Ty (a nie ja) jesteś reżyserem zmian na Twoim koncie.
kiedy napisałaś: "Stop!" stopkowym mundrościom!
zmieniłem swoją
nie jestem reżyserem swojego życia, tylko reaguję
tak jak wątroba reaguje na to co spożywam

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
20-04-2026 22:51 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

> kiedy napisałaś: "Stop!" stopkowym mundrościom!
>zmieniłem swoją
Wypierasz się sprawstwa?

>nie jestem reżyserem swojego życia, tylko reaguję
>tak jak wątroba reaguje na to co spożywam
Wątroba nie wybiera.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
22-04-2026 10:49 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>> kiedy napisałaś: "Stop!" stopkowym mundrościom!
>>zmieniłem swoją
>Wypierasz się sprawstwa?
WOLNA WOLA to iluzja, jestem podatny na wpływy kobiet mężczyźni na mnie nie działaja

>>nie jestem reżyserem swojego życia, tylko reaguję
>>tak jak wątroba reaguje na to co spożywam
>Wątroba nie wybiera.
tak i ja, nie wybierałem Polski, daty, nawet epoki urodzenia, rodziców, wsi, szkoły, nic a nic, Jak było na poczatku tak jest dziś



potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
22-04-2026 20:51 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Wątroba nie wybiera.
>tak i ja
Za Ciebie wybiera pan Twojej myślosfery.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
okragly (21676 punktów)
>>>Wątroba nie wybiera.
>>tak i ja
> Za Ciebie wybiera pan Twojej myślosfery.
nigdy nie miałem telewizora, źródła jak sądzę największych kłamstw myślosfery
a w internecie wybieram sobie sam, w tym fR

najbardziej zakłamani są profesory, byli najlepsi w połykaniu nieprawd przez dziesiątki lat, dzisiaj je powtarzają utrwalając patoelit głupstwa, np że Rosja jest dla nas zagrożeniem gdy dla nas największym zagrożeniem jest Ukraina, ale zeby do tego dojść nie wolno oglądac TV, ani słuchac radia
Andrzej Lepper, zwykły chłop, był dużo lepszym ekonomista niż nasz geniusz ekonomi, profesor Balcerowicz

Amisze nie chodzą do szkoły, dzięki temu są od nas madrzejsi
w raju nie będzie szkół
podobno wśród cyganów (mówił mi cygan) za mądrzejsze uważa sie kobiety nie umiejące czytać, coś w tym jest

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
30-04-2026 01:34 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>Wątroba nie wybiera.
>>>tak i ja
>a w internecie wybieram sobie sam
Czyli nie wybierasz, a w internecie wybierasz.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
30-04-2026 10:59 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>>Wątroba nie wybiera.
>>>>tak i ja
>>a w internecie wybieram sobie sam
>Czyli nie wybierasz, a w internecie wybierasz.
to że wybieram jest moją iluzją, w rzeczywistości jest tak jak ma być, inaczej nie może
no bo co może mrówka w mrowisku? też myśli że wybiera, przecież nikt nic jej nie nakazuje
tak i ja


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
30-04-2026 20:44 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>>Wątroba nie wybiera.
>>>>>tak i ja
>>>a w internecie wybieram sobie sam
>>Czyli nie wybierasz, a w internecie wybierasz.
>to że wybieram jest moją iluzją
A moją, że to przeczytałam.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
30-04-2026 21:20 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>>>>Wątroba nie wybiera.
>>>>>>tak i ja
>>>>a w internecie wybieram sobie sam
>>>Czyli nie wybierasz, a w internecie wybierasz.
>>to że wybieram jest moją iluzją
>A moją, że to przeczytałam.
to reakcja (reagujemy na siebie jak na farmera)
było, że coś napisałem, Ty swoim zwyczajem kwestionowałaś, wtedy musiałem wymyślać, uzasadniać to co napisałem, to było ciekawe

co byłoby zgodne z teorią, że umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
dlatego nie zmieniamy "naszych" poglądów, bo nie sa nasze
stąd jest, jak ma być


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
10-05-2026 00:12 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
Uzasadniając dokonuje się wyborów.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
10-05-2026 17:31 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
>Uzasadniając dokonuje się wyborów.
potrafię wszystko uzasadnić, zabójstwo, samobójstwo, pracowitość, lenistwo, mądrość, urodę, inteligencję, dobro i zło, np jestem po stronie Putina, nie lubię USA, a więc odwrotnie niż wszyscy racjonaliści, może z jakieś przekory? na swoje usprawiedliwienie napiszę, ze mam to od urodzenia, a więc to niezależne ode mnie
dlatego do nikogo nie mam żalu, nikogo nie wywyższam (nie uznaje hierarchii, patriarchatu, ..), nikogo nie poniżam


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
12-05-2026 23:33 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
>>Uzasadniając dokonuje się wyborów.
> potrafię wszystko uzasadnić,
Ale trzeba czynić to sensownie, a to wymaga dokonywania wyborów.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
13-05-2026 12:54 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
>>>Uzasadniając dokonuje się wyborów.
>> potrafię wszystko uzasadnić,
>Ale trzeba czynić to sensownie, a to wymaga dokonywania wyborów.
uwierzyłaś (czy to racjonalne?), że jesteśmy na podobieństwo boga (biblia), a więc mamy wolną wolę
nie jesteś racjonalna, a ja jestem tylko wyleniałym byczkiem

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
>>>>Uzasadniając dokonuje się wyborów.
>>> potrafię wszystko uzasadnić,
>>Ale trzeba czynić to sensownie, a to wymaga dokonywania wyborów.
>uwierzyłaś (czy to racjonalne?)
Nie pisałam o sobie. I też nie o Tobie.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
15-05-2026 11:51 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>>>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
>>>>>Uzasadniając dokonuje się wyborów.
>>>> potrafię wszystko uzasadnić,
>>>Ale trzeba czynić to sensownie, a to wymaga dokonywania wyborów.
>>uwierzyłaś (czy to racjonalne?)
>Nie pisałam o sobie. I też nie o Tobie.
prawa fizyki są jedne
nie ma tam nic o wolności, wolnej woli, nawet całego świata, tym bardziej naszej galaktyki (galaktyk jest 1 bilion).Tylko w naszej jest 400 miliardów układów słonecznych
puchu marny

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>>>umysł jest tylko do uzasadniania "naszych" wyborów, które (wybory) są poza nami
>>>>>>Uzasadniając dokonuje się wyborów.
>>>>> potrafię wszystko uzasadnić,
>>>>Ale trzeba czynić to sensownie, a to wymaga dokonywania wyborów.
>>> uwierzyłaś (czy to racjonalne?)
>>Nie pisałam o sobie. I też nie o Tobie.
>prawa fizyki są jedne
>nie ma tam nic o wolności, wolnej woli...
To po co piszesz że uwierzyłam?

"Stop!" stopkowym mundrościom!
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>prawa fizyki są jedne

Tego nie byłbym tak pewny.

Biorąc pod uwagę, że każdy gatunek ma odmienną wizję świata i odmienny system pojęciowy zaczynam wątpić w identyczne prawa jakiekolwiek.

Raczej sądzę każda odmienna wizja świata pociąga za sobą odmienne prawa, które nim rządzą.

Ludzie sądzą czasem o istnieniu równoległych rzeczywistości w wystarczy tylko założyć albo zdjąć okulary, żeby znaleźć się w innej.

Ten sam człowiek bez okularów i w okularach będzie miał nie tylko inna wizję świata, nie tylko zbuduje na tej podstawie odmienny system pojęciowy ale jeszcze odkryje różne prawa rządzące tymi różnymi światami.

Sformułowanie, iż prawa fizyki są jedne bardzo przypomina mi sformułowanie jest tylko jeden bóg.

youtu.be/5VCiU1osa3w
20-05-2026 17:38 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>prawa fizyki są jedne
>Tego nie byłbym tak pewny.
>Biorąc pod uwagę, że każdy gatunek ma odmienną wizję świata i odmienny system pojęciowy zaczynam wątpić w identyczne prawa jakiekolwiek.
wszyscy chcą żyć i rozmnożyć się, oprócz nas liberałów, dlatego uważam że to ideologia śmierci

>Ten sam człowiek bez okularów i w okularach będzie miał nie tylko inna wizję świata, nie tylko zbuduje na tej podstawie odmienny system pojęciowy ale jeszcze odkryje różne prawa rządzące tymi różnymi światami.
ten sam człowiek, fizyk, chemik, botanik, rolnik, będzie miał inną wizję świata niż filozof, ksiądz czy historyk (historia jest mocno zakłamana jak teologia, filozofia czy ekonomia)

>Sformułowanie, iż prawa fizyki są jedne bardzo przypomina mi sformułowanie jest tylko jeden bóg.
nauka jest jedna, nie mówię o filozofach, historykach, teologach, ekonomistach, ...
podobno w j angielskim rozróżnia się naukę na science - odnosi się do nauk ścisłych, przyrodniczych i technologii (np. fizyka, chemia, biologia). i to jest nauka

i Humanities - humanistyka (nauki humanistyczne, np. historia, literatura, filozofia).Social sciences - nauki społeczne (np. psychologia, socjologia, ekonomia).Arts - sztuki piękne i nauki artystyczne.
Wszystko poza Science to zbieranie znaczków
racjonalizm jest zbieraniem znaczków, fałszywą religią a nauka w znaczeniu science jest bogiem (fizyka a matematyka jej jezykiem)


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
02-05-2026 13:37 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6808 punktów)
>to że wybieram jest moją iluzją, w rzeczywistości jest tak jak ma być, inaczej nie może

Skąd u Ciebie poczucie niemożności samodzielnego decydowania? Mam wrażenie że czujesz się marionetką (robisz to co musisz) ale kto pociąga za sznurki?
.
02-05-2026 13:58 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>to że wybieram jest moją iluzją, w rzeczywistości jest tak jak ma być, inaczej nie może
>Skąd u Ciebie poczucie niemożności samodzielnego decydowania? Mam wrażenie że czujesz się marionetką (robisz to co musisz) ale kto pociąga za sznurki?
wszystko jest zapisane na koszulce



nie ma zapisanego Twojego wyboru, wolnej woli, te wzory opisują wszystko


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
okragly (21676 punktów)

>Nie możemy winić polityków w USA. Oni po prostu dają społeczeństwu to, czego chce. Duży dom i duży samochód.
NIEPRAWDA
oddzielenie pracy od mieszkania chciał kapitał (liberalizm) np Ford, producent aut
dla nas libków niedorozwojków najważniejsze są INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ, a więc z producentami aut mamy synergie.

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
alsor (3283 punktów)
A i oczywiście!
Amerykanie są zacofani bo zielonego ładu ani łelelgbt itp. pierdółek nie odkryli.

Obawiam się że jest zgoła odwrotnie:
to co obecnie odkrywają europejskie przygłupy było już dawno, z 40 lat temu, testowane w Ameryce.

Wynik testu jest oczywisty.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365