>Właśnie widziałem historię o dwóch miodożercach w zoo na Florydzie, chyba na Florydzie. W każdym >razie ułożyły kamienie, a potem jeden stanął na drugim, żeby dostać się do miejsca, gdzie mógł >wykopać tunel do sąsiedniej klatki. >Dlaczego to nie jest uważane za narzędzie? >Mam nadzieję, że nauka o Ziemi ma rację. Nie byłem pewien, czy to może być biologia, bo tak naprawdę >nie wiem, czym dokładnie są "nauki o Ziemi".
Używanie narzędzi jedynie przez człowieka to mit, który już dawno został obalony. Nawet wicie gniazd przez ptaki powinno być uznane za używanie narzędzi, pszczoły budują skomplikowane struktury, mrówki podobnie zbierając i tranportując różne przedmioty do gniazda etc. Jak człowiek coś zbierze i zbuduje z tego szałas, to jest to automatycznie uznane za używanie narzędzi i działanie wynikające z wysokiej inteligencji. Być może używanie narzędzi wcale nie wymaga szczególnie rozwiniętego mózgu.
|