>Czy kiedykolwiek istniał bogaty filozof? Nie mówię, że pod koniec życia opublikował książkę, która >stała się bestsellerem. Mówię, że przez całe życie miał dostęp do bogactwa i bezpieczeństwa.
-----------------------
Tacy filozofowie istnieli.
Choć wielu kojarzy się z ubóstwem (jak Sokrates), w historii znajdziesz też myślicieli, którzy przez całe życie mieli dostęp do bogactwa, pozycji społecznej i bezpieczeństwa. Kilka wyraźnych przykładów:
* Platon Pochodził z arystokratycznej rodziny w Atenach Miał środki, by założyć Akademię Platońską (jedną z pierwszych instytucji edukacyjnych) Nie był "bogaczem w sensie kupieckim", ale żył w stałym komforcie elit
* Arystoteles Syn lekarza na dworze macedońskim → dostęp do elit Był nauczycielem Aleksander Wielki Funkcjonował w kręgach władzy i nie zmagał się z biedą
* Seneka Młodszy Jeden z najlepszych przykładów: bardzo bogaty filozof Doradca cesarza Neron Posiadał ogromny majątek (według niektórych źródeł - jeden z najbogatszych ludzi w Rzymie) Co ciekawe: głosił stoicki umiar i dystans do dóbr materialnych
* Marek Aureliusz Cesarz = absolutny szczyt władzy i bogactwa Jednocześnie autor "Rozmyślań" i praktykujący stoik Żył w luksusie, ale filozoficznie dążył do prostoty
* Francis Bacon Wysoki urzędnik państwowy (Lord Kanclerz) Miał dostęp do dużych zasobów i wpływów politycznych Filozofia rozwijana równolegle z karierą
* Arthur Schopenhauer Utrzymywał się z odziedziczonego majątku Nie musiał pracować zarobkowo → pełna niezależność intelektualna Przez większość życia żył wygodnie (choć samotnie i pesymistycznie)
* Bertrand Russell Pochodził z arystokracji brytyjskiej Miał dostęp do edukacji, majątku i wpływów Choć później angażował się politycznie i bywał karany, startował z ogromnego uprzywilejowania
Wniosek
Filozofia nie była historycznie domeną wyłącznie ludzi ubogich. Wręcz przeciwnie: W starożytności i nowożytności filozofia często była zajęciem elit Bogactwo dawało bowiem: * czas na myślenie * dostęp do edukacji * niezależność od pracy zarobkowej
Najciekawsze napięcie pojawia się u takich postaci jak Seneka czy Marek Aureliusz - bogactwo plus filozofie nawołujące do dystansu wobec bogactwa.
S pozdravem
Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
|