Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy może istnieć prawo bez zobowiązania?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
03-05-2026 17:14Hamerlik Konopka (19903 punktów)Czy może istnieć prawo bez zobowiązania?
A może właściwsze pytanie brzmi: czy powinno być to dopuszczalne?

Chciałbym rozważyć ten problem możliwie w oderwaniu od panujących wzorców kulturowych oraz przekonań, które zostały nam przekazane w procesie wychowania.

W życiu społecznym często zakładamy, że prawa i obowiązki powinny pozostawać ze sobą w równowadze.

Dlatego chciałbym sprowadzić pytanie do dwóch prostych przypadków:

1. Czy powinno być dopuszczalne prawo majątkowe bez odpowiadającego mu zobowiązania?
2. Czy powinno być dopuszczalne zobowiązanie bez odpowiadającego mu prawa majątkowego?

Inaczej mówiąc:

Czy ktoś powinien móc posiadać, bez żadnego obowiązku wobec wspólnoty?

I odwrotnie:

Czy ktoś powinien móc mieć obowiązek np. zapłaty, jeżeli nie odpowiada mu żadne realne prawo majątkowe?

Nie chodzi mi tutaj o opis obecnego prawa, lecz o pytanie bardziej podstawowe: czy taki rozdział prawa od zobowiązania jest moralnie i społecznie dopuszczalny?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6809 punktów)
>Czy ktoś powinien móc mieć obowiązek np. zapłaty, jeżeli nie odpowiada mu żadne realne prawo
>majątkowe?

Jeżeli spowodujesz komuś stratę majątkową (np. potłuczesz młotkiem samochód) to powinieneś mieć obowiązek zapłaty, nawet jeżeli nie masz majątku.
.
03-05-2026 20:40 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Czy ktoś powinien móc mieć obowiązek np. zapłaty, jeżeli nie odpowiada mu żadne realne prawo
>>majątkowe?
>Jeżeli spowodujesz komuś stratę majątkową (np. potłuczesz młotkiem samochód) to powinieneś mieć obowiązek zapłaty, nawet jeżeli nie masz majątku.

Przy czym dług bez majątku oznacza niewolnictwo pomijając już, jak ktoś staje się tym niewolnikiem.

Czy niewolnictwo powinno być dopuszczalne w społeczeństwie?

Zresztą mam lepszy przykład od twojego.
Dług podatkowy np. z podatku od pracy albo od konsumpcji i bez żadnego majątku.
Czy powinien być dopuszczalny w społeczeństwie?


youtu.be/5VCiU1osa3w
04-05-2026 12:42 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Czy niewolnictwo powinno być dopuszczalne w społeczeństwie?
w raju nie występowało

>Dług podatkowy np. z podatku od pracy albo od konsumpcji i bez żadnego majątku. Czy powinien być dopuszczalny
w raju nie było własnosci
ale był podatek od pracy, np rajski Konopka upolował jelenia, oddawał go całego komunie, sam może miał z tego 5% i się cieszył jak głupi, dzisiaj jest libkiem INDYWIDUALNYM, WOLNYM, WŁASNYM, ile by nie zarobił cierpi
z definicji, żaden libek nigdy nie zazna radości

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
04-05-2026 19:04 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>w raju nie było własnosci
>ale był podatek od pracy, np rajski Konopka upolował jelenia, oddawał go całego komunie, sam może miał z tego 5% i się cieszył jak głupi, dzisiaj jest libkiem INDYWIDUALNYM, WOLNYM, WŁASNYM, ile by nie zarobił cierpi
>z definicji, żaden libek nigdy nie zazna radości

Ale przyznasz chyba, że kto chce jeść ten powinien zdobycz naganiać i preparować dzidy a nie tylko całymi dniami żuć liście i się parzyć?

Życie jest trudne i łatwe bywa tylko chwilami.

Nie się w tej kwestii nie zmieniło w ciągu milionów lat.

W raju cieszyłeś się jak głupi do sera dopóki nie przyszedł mróz, nie zostałeś zakażony bateriami albo zaatakowany przez drapieżnika. Wtedy nie było już do śmiechu, nawet jeśli obok nie było innego człowieka, który chciałby Cię okraść ze wszystkiego.

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 08:37 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>chciałby Cię okraść ze wszystkiego.

Złodziej zwykle okrada z rzeczy materialnych. Jeśli mu nie pozwolisz nie okradnie Cię z godności ludzkiej.
Viktor Frankl będąc w obozie koncentracyjnym nie utracił godności ludzkiej i sensu życia.
.
05-05-2026 08:46 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>Ale przyznasz chyba, że kto chce jeść ten powinien zdobycz naganiać i preparować dzidy a nie tylko całymi dniami żuć liście i się parzyć?

Zgadzam się.
Ktoś, kto żyje tylko z gwarantowanego dochodu jest darmojadem

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
05-05-2026 10:27 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Zgadzam się.
>Ktoś, kto żyje tylko z gwarantowanego dochodu jest darmojadem

Żołnierze żyją z dochodu gwarantowanego w zamian za uznanie cudzej władzy, poddanie się jej i wypełnianie rozkazów.

To samo poddaństwo obowiązuje w cudzej przestrzeni prywatnej.

Czy sądzisz, że żołnierze są darmojadami?

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 14:05 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>Żołnierze żyją z dochodu gwarantowanego
(...)
>Czy sądzisz, że żołnierze są darmojadami?

Żołnierze żyją z wypełniania obowiązków.
.
05-05-2026 14:26 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Żołnierze żyją z wypełniania obowiązków.

No właśnie trzeba sobie zadać pytanie czy prawo własności nakłada na kogoś obowiązki i czy te obowiązki są wypełniane?

Bo jeśli obowiązki są wypełnione to być może ktoś powinien żyć z ich wypełnienia?

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 14:43 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>>Żołnierze żyją z wypełniania obowiązków.
>No właśnie trzeba sobie zadać pytanie czy prawo własności nakłada na kogoś obowiązki i czy te obowiązki są wypełniane?

Właściciel posesji ma obowiązek odśnieżać i posypywać chodnik przed swoją posesją.

>Bo jeśli obowiązki są wypełnione to być może ktoś powinien żyć z ich wypełnienia?

To zależy ile czasu i umiejętności wymaga wypełnienie tych obowiązków- nie zawsze wystarcza to do utrzymania.
.
05-05-2026 16:18 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Właściciel posesji ma obowiązek odśnieżać i posypywać chodnik przed swoją posesją.



W moim świecie prawa i obowiązki będą wyglądać inaczej.

W moim świecie współczesne prawa i obowiązki nie będą istnieć.

Jestem bardzo niezgodny ze współczesnym systemem społecznym i tajna i pośrednia demokracja, w którą nie wierzę, w której nie uczestnicze w żaden sposób, nie czyni mnie w żaden sposób bardziej zgodnym.

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 18:37 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>W moim świecie prawa i obowiązki będą wyglądać inaczej.

Twój świat w którym ustanawiasz prawa po swojemu to fantazja, nierealne marzenie.
.
05-05-2026 18:56 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>W moim świecie prawa i obowiązki będą wyglądać inaczej.
>Twój świat w którym ustanawiasz prawa po swojemu to fantazja, nierealne marzenie.

Odkrywał nie ustanawiał.

Prawo jest zakorzenione w morale, w zdolności przetrwania i rozwoju.

Co daje życie jest prawem.
Co życia pozbawia jest bezprawiem.

Chodzi o życie zbiorowe a nie o życie indywiduum zbudowane na destrukcji życia pozostałych.

Tu nie potrzeba nic ustanawiać wystarczy jedynie prawidłowo odróżnić dobro od zła.

Zło jest bezprawiem.
Dobro jest prawem.

Nie sądzę aby o odróżnieniu dobra od zła mogło zdecydować tajne głosowanie.
Takiego wyboru nigdy nie zaakceptuję i też nigdy nie uznam.

youtu.be/5VCiU1osa3w
06-05-2026 07:50 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>Zło jest bezprawiem.
>Dobro jest prawem.

Co według jednego jest złem (np. własność prywatna) według drugiego jest prawem.
06-05-2026 16:22 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>w raju nie było własnosci
>>ale był podatek od pracy, np rajski Konopka upolował jelenia, oddawał go całego komunie, sam może miał z tego 5% i się cieszył jak głupi, dzisiaj jest libkiem INDYWIDUALNYM, WOLNYM, WŁASNYM, ile by nie zarobił cierpi
>>z definicji, żaden libek nigdy nie zazna radości
>Ale przyznasz chyba, że kto chce jeść ten powinien zdobycz naganiać
właśnie, tu jest przyczyna naszego cierpienia
w raju chciało ci się jeść, nogi same niosły do źródła
dzisiaj nawet jak nie chcesz jeść idziesz do lodówki, stąd choroby cywilizacyjne (w raju nie występowały)

>i preparować dzidy
to nie była praca, tylko hobby

>a nie tylko całymi dniami [...] się parzyć?
coś musieli zrobić z nadmiarem energi
to był klej komuny

>Życie jest trudne i łatwe bywa tylko chwilami.
dlatego przydatna jest znajomość fizyki
z niej wyciągam wiedzę, że JEST JAK MA BYĆ, INACZEJ NIE MOŻE
tak też myśleli w raju

>Nie się w tej kwestii nie zmieniło w ciągu milionów lat.
CYWILIZACJA, czyli udomowienie nas ludzi zmieniło wszystko, tak jak udomowienie dzików na świnie, tury na krowy

>W raju cieszyłeś się jak głupi do sera dopóki nie przyszedł mróz,
w raju nie było przymusu, sami poszli za mamutami, tonami mięsa i tłuszczu

>nie zostałeś zakażony bateriami
zdrowy tryb życia uodparnia
w raju nie było chorób cywilizacyjnych i zakaźnych

>albo zaatakowany przez drapieżnika.
każdy drapieżnik boi się człowieka


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
04-05-2026 16:43 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>>Jeżeli spowodujesz komuś stratę majątkową (np. potłuczesz młotkiem samochód) to powinieneś mieć obowiązek zapłaty, nawet jeżeli nie masz majątku.
>Przy czym dług bez majątku oznacza niewolnictwo pomijając już, jak ktoś staje się tym niewolnikiem.
>Czy niewolnictwo powinno być dopuszczalne w społeczeństwie?

W przypadku niemożności pokrycia wyrządzonej szkody stosuje się pozbawienie wolności, aby chronić społeczeństwo przed dalszą utratą mienia.
Izolacja dłużnika różni się od niewolnictwa- niewolnik może być zmuszany biciem do wykonywania robót na rzecz pana.

>Dług podatkowy np. z podatku od pracy albo od konsumpcji i bez żadnego majątku.
>Czy powinien być dopuszczalny w społeczeństwie?

Podatek od pracy jest potrącany przed wypłatą wynagrodzenia. Podatek od konsumpcji jest płacony przy zakupie. W zamian społeczeństwo chroni pracownika, np. wypłaca zaległe wynagrodzenie w przypadku bankructwa pracodawcy; dla konsumenta bez majątku buduje i odśnieża chodniki; daje schronie przed mrozem w schronisku dla bezdomnych; udziela pomocy medycznej ratującej życie.
.
04-05-2026 17:18 
 Ocena-1 na 1
Murdoch_13 (1467 punktów)
>W zamian społeczeństwo chroni pracownika, np. wypłaca zaległe wynagrodzenie w przypadku bankructwa pracodawcy

Aha. To gdzie się można po nie zgłosić?

.
04-05-2026 18:04 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>>W zamian społeczeństwo chroni pracownika, np. wypłaca zaległe wynagrodzenie w przypadku bankructwa pracodawcy
>Aha. To gdzie się można po nie zgłosić?

Informacja pod linkiem poniżej

kpr-restru(*)rmy-a-zalegle-pensje-co-robic/

.
04-05-2026 17:30 
 Ocena-1 na 1
Murdoch_13 (1467 punktów)
Spójrzmy prawdzie w oczy

W tym złodziejskim systemie ludzie, którzy nic nie mają i są zmuszani do pracy (więc na tzw. "wolności" i tak są tak naprawdę niewolnikami) powinni zacząć masowo popełniać przestępstwa albo przynajmniej grozić ich popełnieniem

Wtedy może zostaną umieszczeni w zakładzie karnym albo szpitalu psychiatrycznym, gdzie dostaną pełne schronienie i pożywienie

Nie ma sensu się szarpać

Nie ma co się kopać z koniem, trzeba po prostu wykorzystywać sytuację taką, jaka jest

Skoro społeczeństwo i tak zrobiło z tych ludzi niewolników, to niech przynajmniej ich utrzymuje

.
04-05-2026 18:15 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>ludzie, którzy nic nie mają i są zmuszani do pracy

Kto ich zmusza do pracy?

>Skoro społeczeństwo i tak zrobiło z tych ludzi niewolników,

W jaki sposób społeczeństwo uczyniło ich niewolnikami?
.
Murdoch_13 (1467 punktów)
>>ludzie, którzy nic nie mają i są zmuszani do pracy
>Kto ich zmusza do pracy?

Jeśli zabierasz człowiekowi kluczowe zasoby naturalne potrzebne do życia, a on musi robić to co chcesz żeby uzyskać do nich dostęp, to staje się tak naprawdę niewolnikiem - nieważne jak to inaczej nazywasz i jakimi ideologiami to uzasadniasz

.
05-05-2026 08:48 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>>ludzie, którzy nic nie mają i są zmuszani do pracy
>>Kto ich zmusza do pracy?
>Jeśli zabierasz człowiekowi kluczowe zasoby naturalne potrzebne do życia,

Zabrać można człowiekowi tylko to, co wcześnie miał
Nikt nie zabierze Ci zasobów, które nie należą do Ciebie

>a on musi robić to co chcesz żeby uzyskać do nich dostęp,
Nie ma takiego człowieka na ziemi

>to staje się tak naprawdę niewolnikiem - nieważne jak to inaczej nazywasz i jakimi ideologiami to uzasadniasz
Praca jest niewolnictwem?


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
05-05-2026 10:38 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Zabrać można człowiekowi tylko to, co wcześnie miał
>Nikt nie zabierze Ci zasobów, które nie należą do Ciebie

No właśnie.
Należy ustalić co do kogo należy.

>Praca jest niewolnictwem?

Tak, praca najemna na cudzym bez własnego mienia i bez dochodu gwarantowanego z podatku od cudzej własności prywatnej jest dosłownie nowoczesnym niewolnictwem.

Ewolucyjnym następcą feudalizmu a wcześniej niewolnictwa starożytnego.

Fajnie byłoby gdyby paru niewolników sobie to w końcu uświadomiło i zechciało się wyzwolić.
Niestety toksyna ideologiczna robi im skutecznie kisiel z mózgu.

Zareagują dopiero gdy kapitał zostanie tak silnie skoncentrowany, że cały kapitalizm popadnie w totalny kryzys, co już wielokrotnie zdarzało się w historii ludzkości i praktycznie zawsze kończyło się wojną.

Wojna wszystko oczyści i cykl będzie mógł zacząć się od początku.

Po wojnach jest zawsze bum gospodarczy, gdy już upadną wszystkie wcześniejsze prawa i umowy.

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 16:54 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>>>ludzie, którzy nic nie mają i są zmuszani do pracy
>>Kto ich zmusza do pracy?
>Jeśli zabierasz człowiekowi kluczowe zasoby naturalne potrzebne do życia, a on musi robić to co chcesz żeby uzyskać do nich dostęp, to staje się tak naprawdę niewolnikiem - nieważne jak to inaczej nazywasz i jakimi ideologiami to uzasadniasz

Ja nie zabieram Ci zasobów. Żyję bez zasobów naturalnych, tak samo jak Ty. Różnica między Tobą a mną jest taka: mnie rodzice i wychowawcy przygotowali do radzenia sobie w życiu, bez dostępu do zasobów naturalnych; natomiast Ty jesteś nieprzystosowany do samodzielnego radzenia sobie w życiu bez zasobów.
Tak naprawdę nikt nie zabrał Ci zasobów naturalnych, nie miałeś ich już w momencie urodzenia (poczęcia). Skoro czujesz się niewolnikiem systemu państwowego, to nie płódź dzieci w tym systemie, bo one także będą bez własności zasobów naturalnych. Nie powołasz chyba potomstwa dla niewolniczego losu.

P.s.
O ile mnie pamięć nie myli to miałeś plan poślubienia narzeczonej muzułmanki i zamieszkania w jej kraju. Jak realizujesz swój plan? Czyżbyś zmarnował tę szansę lepszego życia dla siebie i swoich przyszłych dzieci?
Murdoch_13 (1467 punktów)
>>>>ludzie, którzy nic nie mają i są zmuszani do pracy
>>>Kto ich zmusza do pracy?
>>Jeśli zabierasz człowiekowi kluczowe zasoby naturalne potrzebne do życia, a on musi robić to co chcesz żeby uzyskać do nich dostęp, to staje się tak naprawdę niewolnikiem - nieważne jak to inaczej nazywasz i jakimi ideologiami to uzasadniasz
>Ja nie zabieram Ci zasobów. Żyję bez zasobów naturalnych, tak samo jak Ty. Różnica między Tobą a mną jest taka: mnie rodzice i wychowawcy przygotowali do radzenia sobie w życiu, bez dostępu do zasobów naturalnych; natomiast Ty jesteś nieprzystosowany do samodzielnego radzenia sobie w życiu bez zasobów.
>Tak naprawdę nikt nie zabrał Ci zasobów naturalnych, nie miałeś ich już w momencie urodzenia (poczęcia). Skoro czujesz się niewolnikiem systemu państwowego, to nie płódź dzieci w tym systemie, bo one także będą bez własności zasobów naturalnych. Nie powołasz chyba potomstwa dla niewolniczego losu.

Zabiera je społeczeństwo jako całość m.in. dając przyzwolenie na istnienie systemu w którym ktoś może po prostu zawłaszczać sobie naturę!

Jak będą takie możliwości techniczne, to niewielka grupa bogatych ludzi poleci na Słońce i obuduje je panelami (tzw. sfera Dysona) i będą ładować wszystko do prywatnych akumulatorów, a cała reszta istot w Układzie Słonecznym będzie musiała robić co chcą, aby kupić od nich dostęp do energii

Też będziecie uważać, że wszystko jest okej?

Bo to jest dokładnie to samo co jest w tej chwili zrobione z ziemią, kopalinami, lasami itd.

.
06-05-2026 10:50 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6809 punktów)
>Zabiera je społeczeństwo jako całość m.in. dając przyzwolenie na istnienie systemu w którym ktoś może po prostu zawłaszczać sobie naturę!
>(...)
>Też będziecie uważać, że wszystko jest okej?

Jeśli całość społeczeństwa decyduje to jest O.K.
.
05-05-2026 17:42 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Żyję bez zasobów naturalnych

Cudnie

youtu.be/5VCiU1osa3w
Murdoch_13 (1467 punktów)
>O ile mnie pamięć nie myli to miałeś plan poślubienia narzeczonej muzułmanki i zamieszkania w jej kraju. Jak realizujesz swój plan?

Bardzo dobrze.

Okazuje się, że nie jestem pierwszy, dla którego Islam i Afryka Północna stają się szansą na ucieczkę przed waszym systemowym niewolnictwem:

www.youtube.com/watch?v=XseXzslBE4U

Wy natomiast dalej opowiadajcie sobie wzajemnie bajki o miliarderach pokroju Muska, którzy rzekomo dorobili się wspaniałą, ciężką pracą w garażu.

Szkoda tylko, że jak się sprawdzi to "przypadkiem" zawsze ich rodzice to politycy lub wpływowi biznesmeni

.
06-05-2026 13:49 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6809 punktów)
>Wy natomiast dalej opowiadajcie sobie wzajemnie bajki o miliarderach pokroju Muska, którzy rzekomo dorobili się wspaniałą, ciężką pracą w garażu.
>Szkoda tylko, że jak się sprawdzi to "przypadkiem" zawsze ich rodzice to politycy lub wpływowi biznesmeni

Co stoi na przeszkodzie abyś został politykiem jak Krzysztof Kwiatkowski, Waldemar Pawlak czy Lech Wałęsa?
.
Murdoch_13 (1467 punktów)
Cytat:
Na podobieństwa między pracą najemną a niewolnictwem zwracał uwagę już Cyceron, m.in. w sowim dziele De Officiis[16]. Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej myśliciele tacy jak Pierre-Joseph Proudhon i Karl Marx opracowali porównanie między pracą najemną a niewolnictwem i zaangażowali się w krytykę pracy[17][18], podczas gdy luddyści podkreślali dehumanizację spowodowaną przez maszyny. Wprowadzenie pracy najemnej w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii spotkało się z oporem, dając początek zasadom syndykalizmu i anarchizmu[14][19][20].

Przed amerykańską wojną secesyjną obrońcy niewolnictwa z Południa powoływali się na koncepcję niewolnictwa za wynagrodzeniem, aby móc porównać stan swoich niewolników z robotnikami na Północy[21][22]. Stany Zjednoczone zniosły większość form niewolnictwa po wojnie secesyjnej, ale działacze związkowi uznali powyższą praktykę za trafną metaforę - według historyka Lawrence'a Glickmana, w wieku pozłacanym "w prasie robotniczej pełno było odniesień i trudno znaleźć przemówienie przywódcy związkowego bez powyższego wyrażenia"[23].


pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_płacowe

.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Na podobieństwa między pracą najemną a niewolnictwem zwracał uwagę już Cyceron

To ja chętnie zwrócę uwagę na podobieństwo posiadania człowieka i posiadania wszystkich zasobów od jakich jest egzystencjalne zależny.

Współczesne ideologie programują przekonanie, że te posiadania do siebie nie przystają ale ja sądzę, że przystają i to bardzo.

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 09:07 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>To ja chętnie zwrócę uwagę na podobieństwo posiadania człowieka i posiadania wszystkich zasobów od jakich jest egzystencjalne zależny.

Kto jest posiadaczem wszystkich! zasobów- Elon Musk?

>Współczesne ideologie programują przekonanie, że te posiadania do siebie nie przystają ale ja sądzę, że przystają i to bardzo.

Jeśli Elon Musk został posiadaczem, Ty i/lub Twoje dzieci też mają szansę by zostać posiadaczami.
.
05-05-2026 10:24 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Kto jest posiadaczem wszystkich! zasobów- Elon Musk?

Ktoś inny, kogo prawo własności podlega przymusowej egzekucji.

>Jeśli Elon Musk został posiadaczem, Ty i/lub Twoje dzieci też mają szansę by zostać posiadaczami.

Fajnie.

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 14:15 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>>Kto jest posiadaczem wszystkich! zasobów- Elon Musk?
>Ktoś inny, kogo prawo własności podlega przymusowej egzekucji.

Czyli nie wiesz kogo potępiasz za posiadanie, ktoś nieokreślony, przysłowiowy on.
Czy jesteś za likwidacją państwa?
.
05-05-2026 14:34 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Czyli nie wiesz kogo potępiasz za posiadanie, ktoś nieokreślony, przysłowiowy on.
>Czy jesteś za likwidacją państwa?

Czy ja potencjam posiadanie?

Nie - posiadanie to jest forma władzy człowieka na człowiekiem a władza jest źródłem społeczeństwa.

Nie potępiam ani posiadania ani też innych form władzy o ile władza ma charakter przywództwa.

Przymusowa egzekucja prawa własności nie wypełnia istoty państwa a a ja nie jestem nawet przeciwny przymusowej egzekucji. Nie wiem co to pytanie oznacza?

Jeśli już to jestem przeciwny istnieniu praw w oderwaniu od adekwatnych zobowiązań i istnieniu zobowiązań oderwanych od adekwatnych praw.

Według mnie brak korelacji między określonym prawem i określonym zobowiązaniem jest niemoralne i niedopuszczalne, destrukcyjne społecznie.

youtu.be/5VCiU1osa3w
06-05-2026 10:29 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>Według mnie brak korelacji między określonym prawem i określonym zobowiązaniem jest niemoralne i niedopuszczalne, destrukcyjne społecznie.

Każdy ma prawo do swoich poglądów.
Cieszmy się wolnością wypowiedzi.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Według mnie brak korelacji między określonym prawem i określonym zobowiązaniem jest niemoralne i niedopuszczalne, destrukcyjne społecznie.
>Każdy ma prawo do swoich poglądów.
>Cieszmy się wolnością wypowiedzi.

Podobnie jak prawo do walki o swój świat przeciw sprzecznym światom z wizji innych ludzi.

Jest pewna granica różnic mentalnych, której tajny i pośredni wybór nie da rady pogodzić.

youtu.be/5VCiU1osa3w
panTeista (6809 punktów)
>walki o swój świat przeciw sprzecznym światom z wizji innych ludzi.

Świat nie będzie taki jak wizja jednostki, nawet jeżeli ktoś ma takie możliwości walki jak Tramp czy Putin. Próbować zmienić i obrażać się na świat oczywiście możesz, to nie kosztuje Cię wiele- trochę wysiłku na pisanie, trochę stresu.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>walki o swój świat przeciw sprzecznym światom z wizji innych ludzi.
>Świat nie będzie taki jak wizja jednostki, nawet jeżeli ktoś ma takie możliwości walki jak Tramp czy Putin. Próbować zmienić i obrażać się na świat oczywiście możesz, to nie kosztuje Cię wiele- trochę wysiłku na pisanie, trochę stresu.

Wyrażenie publiczne sprzeciwu wobec wątpliwych wartości moralnych nie jest obrazą na świat.

To raczej odpowiedzialność za własną przyszłość i swoich bliskich.

Ani Trump, ani Putin ani nawet zbiorowe przekonania nie wpływają na zmianę moich poglądów.

Nawet zbiorowe przekonania można złamać, co już nie raz było widoczne w historii ludzkości.
Trzeba być jednak silniejszym psychicznie od zbiorowości.

youtu.be/5VCiU1osa3w
08-05-2026 08:37 
 Ocena 4 na 4
panTeista (6809 punktów)
>Nawet zbiorowe przekonania można złamać, co już nie raz było widoczne w historii ludzkości.
>Trzeba być jednak silniejszym psychicznie od zbiorowości.

Uważam że do zmiany zbiorowych przekonań należy przekonywać, a nie łamać te przekonania siłą.
Mógłbyś przekonywać o korzyściach jakie społeczeństwo odniesie ze stosowania jawnej księgi kapitału, a nie skupiać się na krytykowaniu ukrywania posiadanej ilości pieniędzy.
Zresztą kapitał nie jest tak całkiem tajny, publikowana jest lista najbogatszych oraz wartość ich majątku. Np.:

Tomasz Biernacki - 28 mld zł, właściciel 51% akcji sieci Dino, dominujący w handlu detalicznym
Michał Sołowow - 23 mld zł, inwestor w technologie, medycynę i zieloną energię, właściciel Synthos, Barlinek i Cersanit
Jerzy Starak - 18,8 mld zł, potentat farmaceutyczny, właściciel Polpharmy
Sebastian Kulczyk - 9,38 mld zł, grupa chemiczna Ciech, inwestycje w różne branże przemysłowe
Zygmunt Solorz - 9 mld zł, medialno-telekomunikacyjny potentat, właściciel Polsatu
Paweł Marchewka - 8,2 mld zł, producent gier, twórca Techlandu
Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie - 7,4 mld zł, branża meblarska
Dariusz Miłek - 6,2 mld zł, właściciel sieci HalfPrice, największy wzrost majątku w 2025 roku
Tomasz Domogała - 5,5 mld zł, inwestycje w nieruchomości i energetykę
Ryszard Krauze - 5,2 mld zł, branża chemiczna i inwestycje finansow
09-05-2026 00:29 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Nawet zbiorowe przekonania można złamać, co już nie raz było widoczne w historii ludzkości.
>>Trzeba być jednak silniejszym psychicznie od zbiorowości.
>Uważam że do zmiany zbiorowych przekonań należy przekonywać, a nie łamać te przekonania siłą.
>..............

-------------

I tu taki oto cytat;

"Mamy dzień, mamy każdą noc
Mamy swoje sny i swoje drogi
Tak jak Ty rozglądamy się
Chcemy znać ostatnią wersję prawdy
Goni nas lukratywny wieprz
I wszystkim życzymy źle nam z oczu patrzy

Chować się, bo nadbiega tłum
Chyba że ktoś chce się z tego pośmiać
Wiele rąk i zbyt mało głów
O faszyzmie łatwo nic nie mówić
Wiele rąk i zbyt mało głów
I nigdy nie mów mi bzdur, że to dla mnie

O tylko nie to
O tylko nie to
O tylko nie to
Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie

Kiedy już walniesz głową w dno
Wszyscy chcą, by w końcu to się stało
Kiedy już sparszywieją dni
A Tobie krwią za długi przyjdzie płacić
Kiedy już będzie pełno krwi
Wtedy nie krzycz mi bzdur, że to dla mnie

O tylko nie to
O tylko nie to
O tylko nie to
Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie"

Tekst pochodzi z www.tekstowo.pl/klaus-mitffoch/klus-mitroh

S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Uważam że do zmiany zbiorowych przekonań należy przekonywać, a nie łamać te przekonania siłą.

Oczywiście można dążyć do zmian wyłącznie poprzez wzbudzanie u innych pozytywnych emocji ale wiele zmian nie jest możliwych bez emocji negatywnych.

>Mógłbyś przekonywać o korzyściach jakie społeczeństwo odniesie ze stosowania jawnej księgi kapitału, a nie skupiać się na krytykowaniu ukrywania posiadanej ilości pieniędzy.

Toteż przekonuję, że za wiedzą i zrozumieniem postępują lepsze decyzje od podejmowanych bez wiedzy na bazie często fałszywych założeń.

>Zresztą kapitał nie jest tak całkiem tajny, publikowana jest lista najbogatszych oraz wartość ich majątku. Np.:
>Tomasz Biernacki - 28 mld zł, właściciel 51% akcji sieci Dino, dominujący w handlu detalicznym

Mówię o publicznie jawnym rozkładzie prawa własności i pieniądza, o ich jawnych przepływach na poziomie nawet drobnych transakcji.

Wiedza o posiadłości 51% tego co się kojarzy z nazwą własną "Dino" to zdecydowanie za mało do sensownych decyzji gospodarczych.

youtu.be/5VCiU1osa3w
thoters (224 punktów)

>Wiedza o posiadłości 51% tego co się kojarzy z nazwą własną "Dino" to zdecydowanie za mało do sensownych decyzji gospodarczych.
>

Zauważ, że agentura, którą sobie zainstalowaliśmy "demokratycznie" w latach 2025-35 wyda z naszego budżetu 1,9 BILIONA ZŁOTYCH na zakupy uzbrojenia i udział w imperialnej wojnie Żydów amerykańskich. Na 1,9 bln złotych trzeba 600 LAT kopać i wytapiać MIEDŹ.
Sensowną decyzją, najważniejszą dla naszego przetrwania, jest pozbyć się, w każdy możliwy sposób, tej agentury "demokratycznej".
DINO zapłaciło w 2025 r. łącznie do budżetu 989,4 mln zł podatków.
Jeżeli podzielimy 1,9 bln przez 989,4 mln to wychodzi 1920
Prawie dwa tysiące lat Dino musiałoby opłacać nasze wydatki na imperialną wojnę Żydów amerykańskich.
To jest najwazniejszy temat do dyskusji.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
W moim świecie budżet państwa będzie finansowany wyłącznie z podatku od własności w takiej części tego podatku, w jakiej robole w jawnym wyborze bezpośrednim zrezygnują z przeznaczenia go na swój bezpośredni dochód gwarantowany.

W moim świecie budżet państwa będzie publicznie jawny co do najmniejszej transakcji i wydatkowany wyłącznie przez tych, którzy podatek od własności zapłacą.

Robol bez mienia, który nie zapłaci żadnego podatku, uzyska wyłącznie podatkowy dochód gwarantowany nie będzie miał żadnego wypływu na wydatki budżetu. O wydatkach budżetu decydować będą wyłącznie kapitaliści.

W moim świecie wszystkie portfele będą zaszyfrowane, pomimo że publicznie jawne a dostęp do ich środków będą mieli wyłącznie właściciele i żadni urzędnicy państwowi, żadni poborcy czy komornicy.

Będą istnieć długi wyłącznie dobrowolnie spłacane, przemocowa egzekucja długu stanie się niemożliwa.

W moim świecie nikt nie będzie miał zdolności zaciągnąć długu w imieniu biedoty i nikt od biedoty tego długu nie wyegzekwuje przemocą i nikt tego długu nie przeznaczy na zakup amerykańskich bomb atomowych pod amerykańską kontrolą.

W chorym systemie nakręcajacym strach i chciwość wywołanie wojny atomowej i zniszczenie wszystkiego co było tworzone przez stulecia jest bardzo prawdopodobne.

W moim systemie ta choroba zostanie uleczona i nie przez zaleczanie objawów ale poprzez zwalczenie jej przyczyn.

Żydzi amerykańscy nie są dla mnie tematem nr 1.

Mam wywalone ma to co dziś pomyśli sobie Trump i nie będę śledził mediów i polityków postępujących za każdą jego wizją.

Dla mnie tematem nr 1 jest fundament systemu społecznego a nie żaden Żyd amerykański czy też nieamerykanski.

Ja jestem na pierwszym miejscu a nie żadni Żydzi.
Najpierw ja a potem Żydzi.


youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 19:27 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6809 punktów)
>luddyści podkreślali dehumanizację spowodowaną przez maszyny.

Maszyny powodują dehumanizację? To przestań korzystać z klawiatury, przestań korzystać z samochodu lub autobusu. Maszyny uwalniają ludzi od ciężkich prac fizycznych i monotonnych powtarzalnych czynności.
Luddyści protestowali z powodu odczuwanej zawiści wobec właścicieli fabryk- że będą znacznie bogatsi niż pracownicy.
.
Murdoch_13 (1467 punktów)
Oni akurat źle zidentyfikowali przyczynę swojego problemu

Problemem jest zawłaszczenie zasobów naturalnych, a nie istnienie narzędzi usprawniających pracę

Jak masz swoje zasoby to żyjesz na tych zasobach

Albo je sprzedajesz jako surowiec do właścicieli kapitału i masz żeby kupić produkt - czym większa skuteczność kapitału tym więcej kupisz produktu za sprzedaż tej samej ilości zasobów

Natomiast obecna sytuacja prowadzi do paradoksów, że usprawnianie kapitału postrzegane jest jako coś złego, bo niewolnik obawia się utraty pracy od której jest uzależniony

To jest właśnie patologia

.
05-05-2026 19:48 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Problemem jest zawłaszczenie zasobów naturalnych, a nie istnienie narzędzi usprawniających pracę

Problemem jest raczej zła władza.
Władza która niszczy podwładnych a nie rozwija ich.

Nie jest problemem to, że ktoś rządzi.
Problemem staje się gdyż rządzi innymi dla siebie a nie dla nich.

Władza jest konieczna, zeby rozwinęło się społeczeństwo ale władza ma zawsze tendencję do dryfu pasożytniczego.

Od rozwoju pasożytnictwa władzy może powstrzymać ciągłe kwestionowanie jej, na tym w zasadzie polegają demokratyczne wybory.

Kapitalizm to w zasadzie system władzy człowieka nad człowiekiem.
Każdy to rozumie i każdy to wie ale nikt tego nie przyzna, bo to kulturowe tabu.

youtu.be/5VCiU1osa3w
06-05-2026 08:18 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6809 punktów)
>Oni akurat źle zidentyfikowali przyczynę swojego problemu

Ale się na nich powołałeś, powieliłeś ich błąd.

>Jak masz swoje zasoby to żyjesz na tych zasobach
(...)
>niewolnik obawia się utraty pracy od której jest uzależniony

Zasoby szejków (ropa, gaz) kiedyś się wyczerpią, a praca (coś do wyprodukowania, wyświadczenie usługi) się nie wyczerpie.
.
05-05-2026 19:57 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Luddyści protestowali z powodu odczuwanej zawiści wobec właścicieli fabryk- że będą znacznie bogatsi niż pracownicy.

Może boją się całkowitej dominacji?

Załóżmy, że powstaną autonomiczne roboty oprogramowane do egzekucji własności prywatnej.
Będą chodzić po świecie i łamać kości tym, którzy wejdą na cudzy teren.
Może tej wizji się obawiają?

No bo kto pokona robota?

youtu.be/5VCiU1osa3w
Murdoch_13 (1467 punktów)
>>Luddyści protestowali z powodu odczuwanej zawiści wobec właścicieli fabryk- że będą znacznie bogatsi niż pracownicy.
>Może boją się całkowitej dominacji?
>Załóżmy, że powstaną autonomiczne roboty oprogramowane do egzekucji własności prywatnej.
>Będą chodzić po świecie i łamać kości tym, którzy wejdą na cudzy teren.
>Może tej wizji się obawiają?
>No bo kto pokona robota?

No to wtedy walka przenosi się na pole intelektu, a nie pięści.

Mówi się, że każdy system IT zawiera ukryte krytyczne błędy, a dobry haker-rebeliant mógłby to wykorzystać.

Nie wiem jakby to wyszło w prawdziwym życiu, ale przynajmniej był chyba taki film

.
05-05-2026 20:45 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>No to wtedy walka przenosi się na pole intelektu, a nie pięści.

Już dawno się przeniosła.

Walczący ze sobą intelektualiści nie różnią się znacząco od karków Sebastianow.

W ich walce nie chodzi o zniszczenie ciała lecz umysłu przeciwnika.
Efekt bardzo podobny jak po zabiciu mordy.
Można w ten sposób przeciwnika doprowadzić nawet do samobójstwa jeśli ktoś ma odpowiednio silny intelekt.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Nie ma sensu się szarpać

To może odwróćmy sytuację i wróćmy do mojego drugiego pytania.

Czy powinno być dopuszczalne prawo majątkowe, któremu nie towarzyszy żadne adekwatne zobowiązanie na rzecz społeczeństwa i nie mam tu na myśli jakiegokolwiek zobowiązania tylko równoważne z prawem majątkowym - można rzecz dług o tej samej sile co należność?

Chętnie też ustalę skąd pochodzi wiedza o tym co powinno być dopuszczalne a co nie powinno?
Z uczuć, które jak powszechnie wiadomo kopiuje się od wychowawców?

youtu.be/5VCiU1osa3w
05-05-2026 08:17 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>Chętnie też ustalę skąd pochodzi wiedza o tym co powinno być dopuszczalne a co nie powinno?

To niekoniecznie wiedza, to ustalenia społeczne wynikające z elementarnej empatii.

>Z uczuć, które jak powszechnie wiadomo kopiuje się od wychowawców?

Niemowlęta rodzą się zdolne do odczuwania uczuć. Proces wychowawczy zdolność do empatii zwiększa lub zmniejsza.
.
05-05-2026 19:07 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6809 punktów)
>Skoro społeczeństwo i tak zrobiło z tych ludzi niewolników,

Czy właściciele firm to większość stanowiąca społeczeństwo? Większość społeczeństwa to pracownicy- oni sami zrobili z siebie niewolników?
.
Mistika24 (4 punktów)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365