W Polsce feudalnej najliczniejszą grupę społeczną stanowili chłopi. To właśnie oni wykonywali najcięższą pracę i utrzymywali całe państwo. Chłopi byli zależni od swoich panów i musieli odrabiać pańszczyznę. Nie mieli oni praw politycznych ani możliwości decydowania o swoim losie. W feudalnej Polsce społeczeństwo było bardzo nierówne. Bogaci mogli liczyć na przywileje i ochronę prawa. Ludzie biedni notorycznie byli wykorzystywani przez możnych.
Niejako świadectwem takiej sytuacji są słowa:
"Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza"
("Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem" - autorstwo Mikołaj Rej, 1543 rok - utwór ten uznaje się za jedno z pierwszych dzieł publicystycznych w literaturze polskiej).
Cytat ten obrazuje trudne życie chłopów Polskich w epoce feudalizmu. Autor tych słów zauważa, że możni nawzajem się wspierają. Ksiądz broni pana, a pan chroni księdza.
W rezultacie cierpią ludzie najbiedniejsi.
Cytat ten ukazuje niesprawiedliwość społeczną tamtych czasów. Duchowieństwo posiadało duże wpływy polityczne i ekonomiczne. Chłopi musieli płacić dziesięcinę na rzecz duchowieństwa. Oprócz tego oddawali część plonów swoim panom.
W efekcie bardzo wiele rodzin chłopskich żyło w skrajnej biedzie oraz cierpiało dotkliwy głód.
Z drugiej strony ich codzienność była pełna ciężkiej bez mała niewolniczej pracy. Nie mogli oni swobodnie opuszczać wsi ani zmieniać miejsca zamieszkania. Feudałowie natomiast prowadzili dostatnie życie. Korzystali oni z pracy chłopów i czerpali z niej ogromne korzyści.
Ponadto system feudalny utrwalał podziały społeczne. Bogaci stawali się coraz bogatsi, a biedni pozostawali biedni.
Cytat o księdzu i panu pokazuje, że zwykły człowiek czuł się bezradny wobec władzy. Ludzie biedni nie mieli nikogo, kto mógłby stanąć w ich obronie. Nie mogli oni liczyć nawet na Kościół, który powinien pomagać potrzebującym. Cytowane słowa są ważnym świadectwem dawnych problemów społecznych. Pokazują one emocje i cierpienie zwykłych ludzi. Dzięki takim zapisom możemy lepiej zrozumieć życie w Polsce feudalnej.
Z drugiej strony cytat ten zapewne trafnie opisuje relacje panujące w systemie feudalnym w Polsce. Pokazuje on przewagę bogatych nad biednymi oraz brak sprawiedliwości społecznej.
Ponadto jest on przejawem tego, że język polski już bardzo wcześnie służył do wyrażania ważnych problemów społecznych.
Zapraszam do wyrażania opinii oraz refleksji w tym obszarze.
---------------------------------------
S pozdravem
Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE ! |