Racjonalista - Strona głównaDo treści
stare ale jare

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
24-05-2026 17:58okragly (21676 punktów)stare ale jare
Ocena 2 na 2
nowoczesna architektura się nie sprawdza (choć mamy tysiace profesorów architektury), ludzie w niej nie lubią przebywać, uciekają do starych uliczek, kamienic.
Co by sie stało gdyby zamiast budować nowoczesne osiedle skopiować starodawną zabudowę np Krakowa Neapolu, Brugia (Belgia) czy Tallina
chodzi o formę, bo budynki byłyby nowoczesne (zeroenergetyczne -dobrze ocieplone, windy, klimatyzacja, panele słoneczne na dachu, ..)
już nie mówię, wróćmy do raju, na początek wróćmy do średniowiecza
(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
Okrągły - rozwijając Twoją myśl powiem tak:

* nowoczesna architektura jest niesamowita - potrafi sprawić, że człowiek tęskni za epidemią dżumy zamiast covida oraz brukowaną uliczką jak w średniowieczu, z (za przeproszeniem) rynsztokiem, po którym płyną nieczystości


* może ludzie nie chcą nowoczesnych-inteligentnych "maszyn do mieszkania" wykorzystujących AI, tylko miejsc, w których da się po prostu żyć?

* dlatego może wystarczyłoby kopiować stare miasta: parterowe knajpki, wąskie uliczki, kamienice... tylko zamiast konia z wozem pod oknem byłaby ładowarka do elektryka, bankomat oraz automat do parzenia kawy i sprzedaży "kreski"?





😊





S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
25-05-2026 11:51 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>Okrągły - rozwijając Twoją myśl powiem tak:
>* nowoczesna architektura jest niesamowita
niesamowita jest architektura mrowiska, ptasiego gniazda, Eskimosa budującego iglo czy niepiśmiennego średniowiecznego murarza, w odróżnieniu od dzisiejszego prof. dr hab. mgr inż. architektury

>* może ludzie nie chcą nowoczesnych-inteligentnych "maszyn do mieszkania" wykorzystujących AI, tylko miejsc, w których da się po prostu żyć?
tak wyglądał nasz pierwszy dom

czy chciałbyś żyć poczęty w łonie zaprojektowanym przez prof dr hab mgr inż. architektury?

>* dlatego może wystarczyłoby kopiować stare miasta: parterowe knajpki, wąskie uliczki, kamienice... tylko zamiast konia ... byłaby ładowarka do elektryka,
zamiast konia rower (elektryczny)

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>niesamowita jest architektura mrowiska, ptasiego gniazda, Eskimosa budującego iglo czy niepiśmiennego średniowiecznego murarza, w odróżnieniu od dzisiejszego prof. dr hab. mgr inż. architektury
-----------------
Okrągły - pełna zgoda
😊





>czy chciałbyś żyć poczęty w łonie zaprojektowanym przez prof dr hab mgr inż. architektury?
----------------
To pytanie zgoła retoryczne
😊





>>* dlatego może wystarczyłoby kopiować stare miasta: parterowe knajpki, wąskie uliczki, kamienice... tylko zamiast konia ... byłaby ładowarka do elektryka,
>zamiast konia rower (elektryczny)
----------------
Jak to się mówi: "coś tu jest na rzeczy"
😊




S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
25-05-2026 17:42 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>>zamiast konia rower (elektryczny)
>Jak to się mówi: "coś tu jest na rzeczy"
mam słabość do koni, wydaje się jestem potomkiem pastuchów z stepu, dlatego na wzór Amiszy w nowym raju podstawowym środkiem lokomocji będzie


doić krowy

będziemy jeździć

choć gaz

będziem mieli za darmo


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365