Racjonalista - Strona głównaDo treści
Życie po śmierci

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
26-05-2026 09:03ciekawyświata (2 punktów)Życie po śmierci
Czy myślisz, że istnieje niepoznany dotąd mechanizm, dzięki któremu istnieje życie po śmierci?
(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Edward Robak* (2152 punktów)
>Czy myślisz, że istnieje niepoznany dotąd mechanizm, dzięki któremu istnieje życie po śmierci?

Ja myślę, że istnieje odpowiedź na pytanie: czy senne mary, zwidy, zjawy - są żywe?
alsor (3283 punktów)
>Czy myślisz, że istnieje niepoznany dotąd mechanizm, dzięki któremu istnieje życie po śmierci?

Jest możliwość ale oparta na religii:
Bóg wszechmocny mógłby pamiętać i odtwarzać ludzi zmarłych.

W sumie w praktyce też takie coś jest realne:
należałoby zapisać całokształt człowieka,
no i potem go odtworzyć - softwerowo, komputerowo albo i całkiem cieleśnie.

Pojawia się tu jeden bardzo zabawny problem,
często pojawiający się w literaturze sf:
czy taki nowy człowiek skopiowany byłby tym samym co oryginał?

Dla nas - obserwatorów zewnętrznych bezwzględnie byłby tym samym,
ponieważ zachowywałby się tak samo, itd.
no ale dla tej nowo 'narodzonej' osoby byłoby to dość dyskusyjne,
a zwłaszcza dla osób religijnych.

Gdyby nie wiedział - nie poinformowano by go - że jest kopią,
wtedy byłoby całkiem ok - po prostu byłby przekonany że jest oryginałem.

No ale gdyby o tym wiedział... wtedy byłoby to dość trudne... do zaakceptowania.
Super Kwęk (40 punktów)
>>Czy myślisz, że istnieje niepoznany dotąd mechanizm, dzięki któremu istnieje życie po śmierci?
>Jest możliwość ale oparta na religii:
>Bóg wszechmocny mógłby pamiętać i odtwarzać ludzi zmarłych.

Martwą materię ożywia substancja o nazwie: gliceryna.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365