Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ciekawostki - kanarki, instynkt terytorialny itd.

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
27-05-2026 22:42Lolek_Salambek (2665 punktów)Ciekawostki - kanarki, instynkt terytorialny itd.
Ocena 2 na 2

Informacje na podstawie podcastów oraz GPT.

Jak może zachowywać się dorosły samiec kanarka gdy w jego otoczeniu w innej klatce pojawia się dorosła samica?

Instynkt godowy

Dorosły samiec kanarka może bardzo wyraźnie zmienić swoje zachowanie, gdy w pobliżu pojawi się dorosła samica.
Najczęściej staje się wtedy bardziej aktywny i pobudzony. Samiec zaczyna częściej śpiewać, aby zwrócić na siebie uwagę samicy. Śpiew jest dla niego jednym z najważniejszych sposobów komunikacji. Dzięki śpiewowi pokazuje swoją siłę, zdrowie i gotowość do rozmnażania.
Samiec może również częściej podskakiwać po żerdkach. Czasami rozkłada skrzydła lub ogon, aby wyglądać bardziej okazale.
Takie zachowania są związane z instynktem godowym. Instynkt rozmnażania staje się wtedy dominującą siłą kierującą jego zachowaniem.
Kanarek może także próbować zbliżyć się do klatki samicy.
Niekiedy długo przebywa przy tej części klatki, która znajduje się najbliżej samicy.
Samiec może wydawać krótkie dźwięki kontaktowe. Dźwięki te mają zachęcić samicę do zainteresowania się nim.
Jeśli samica odpowiada śpiewem lub spokojnym zachowaniem, samiec zwykle staje się jeszcze bardziej ożywiony.
W takim okresie ptak często wykazuje większą pewność siebie. Może również pilnować swojego terytorium.
Samiec może także częściej czyścić swoje pióra. Dbałość o wygląd jest częścią zachowań godowych. Ptaki starają się wtedy prezentować jak najlepiej.
Kanarek może również intensywniej jeść i być bardziej ruchliwy. Wynika to z większego pobudzenia organizmu. W okresie zainteresowania samicą wzrasta poziom hormonów.
Hormony wpływają na jego energię oraz zachowanie.
Samiec może próbować karmić samicę przez pręty klatki.
Jest to naturalny odruch związany z tworzeniem pary. Instynkt opiekuńczy pojawia się u niego stopniowo. Kanarek może też zbierać materiały przypominające budulec gniazda. Takie zachowanie świadczy o gotowości do założenia lęgu.
Najważniejszym bowiem instynktem kierującym samcem jest instynkt przetrwania gatunku.
To właśnie on odpowiada za potrzebę znalezienia partnerki.

Drugim ważnym instynktem jest instynkt terytorialny

Dzięki niemu samiec chroni swoje miejsce i próbuje odstraszać rywali. Kanarek może uznać swoją klatkę za własny obszar. Wtedy może reagować nerwowo w szczególności na obecność innych samców. W stosunku do samicy najczęściej pozostaje jednak łagodniejszy.

Zachowanie samca zależy także od jego wieku i doświadczenia. Niektóre kanarki są spokojniejsze, a inne bardzo żywiołowe.


Zapraszam do wyrażania opinii oraz refleksji w tym obszarze.






S pozdravem


Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA FIZYCZNE

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

(JSYnVfoVvNK&rG3 (2 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365