Aspekty psychologiczne i podobieństwa dwóch zjawisk: agresja kierowców oraz hejt w internecie
Współczesny świat przyniósł człowiekowi wiele udogodnień, ale jednocześnie stworzył nowe przestrzenie do wyrażania negatywnych emocji oraz agresji. Jednym z często obserwowanych zjawisk jest gwałtowna zmiana zachowania ludzi po wejściu w określoną rolę społeczną.
Mówi się czasem: "gdy Polak wsiada za kierownicę to wstępuje w niego diabeł". Podobnie dzieje się w internecie, gdzie anonimowość sprzyja hej¬towi i obrażaniu innych Uużytkowników.
Choć sytuacje te wydają się różne, mają wiele wspólnych aspektów psychologicznych.
Poczucie anonimowości i bezkarności Kierowca zamknięty w samochodzie czuje się oddzielony od innych uczestników ruchu. Blacha auta staje się swoistą "zbroją", która daje poczucie bezpieczeństwa i przewagi. W internecie podobną funkcję pełni ekran komputera oraz anonimowy nick. Człowiek ma wrażenie, że jego słowa nie mają realnych konsekwencji, dlatego łatwiej przekracza granice kultury i moralności.
Obniżenie empatii Kierowca często nie widzi w innych ludzi, lecz przeszkody na drodze. Zamiast człowieka dostrzega "zawalidrogę", "idiotę" czy "pirata drogowego". Podobnie w sieci, użytkownicy zapominają, że po drugiej stronie monitora znajduje się prawdziwa osoba posiadająca uczucia. Brak bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz powoduje zmniejszenie współczucia oraz łatwiejsze stosowanie agresji słownej.
Rozładowywanie frustracji Wielu ludzi żyje w stresie, doświadcza problemów zawodowych i/lub osobistych. Zarówno samochód, jak i internet stają się miejscem odreagowania negatywnych emocji. Kierowca wyraża złość poprzez trąbienie, wyzwiska, pokazywanie "paluszka" czy niebezpieczne manewry. Internauci natomiast często publikują obraźliwe komentarze i atakują werbalnie innych użytkowników. W obu przypadkach agresja jest próbą chwilowego poprawienia własnego samopoczucia oraz często niskiej samooceny.
Mechanizm tłumu, "owczy pęd" Na drodze agresywne zachowania innych kierowców często prowokują kolejne osoby do podobnych reakcji. W internecie hejt także rozprzestrzenia się lawinowo - gdy jedna osoba zaczyna obrażać, inni dołączają, czując wsparcie grupy. Człowiek łatwiej łamie normy społeczne, gdy widzi, że inni robią to samo i/lub czują się sprowokowani.
Różnice między tymi zjawiskami Agresja drogowa może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi, ponieważ chwila gniewu za kierownicą może skończyć się tragicznym wypadkiem. Natomiast hejt internetowy może powodować "jedynie" raczej szkody psychiczne, takie jak depresja, obniżenie poczucia własnej wartości czy poczucie wykluczenia społecznego.
Oba te problemy są jednak bardzo niebezpieczne i wymagają przeciwdziałania.
Dlatego tak ważne jest rozwijanie odpowiedzialności, kultury osobistej oraz empatii zarówno na drodze, jak i w internecie.
Zapraszam do wyrażania opinii oraz refleksji w tym obszarze.
S pozdravem
Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA FIZYCZNE
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
|