Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy Sokrates był przekonany o istnieniu życia pozagrobowego?

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
06-06-2026 15:17ekrartona (4 punktów)
(zablokowany)
Czy Sokrates był przekonany o istnieniu życia pozagrobowego?
Ocena 1 na 1
W Apologii (40–41 w., jak sądzę) Sokrates stwierdza wprost, że po śmierci istnieją dwie możliwości: albo istnieje czysta nicość, albo następuje migracja duszy w inne miejsce. W Fedonie przedstawia kilka racjonalnych argumentów przemawiających za kontynuacją życia duszy po śmierci, jednak minęło już kilka lat, odkąd go czytałem. Czy Sokrates jest rzeczywiście przekonany, czy też do końca pozostaje niepewny?
(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
Proponuję byś zadał czatowi GPT (chatgpt.com/) odpowiednie pytania.


Wówczas uzyskasz interesujące Cię informacje oraz czat GPT zaproponuje Ci, że poszuka jeszcze określonych-dodatkowych informacji, które mogą Cię zainteresować.



S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE
ekrartona (4 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora
witamziomy (536 punktów)
>W Apologii (40-41 w., jak sądzę) Sokrates stwierdza wprost, że po śmierci istnieją dwie
>możliwości: albo istnieje czysta nicość, albo następuje migracja duszy w inne miejsce. W Fedonie
>przedstawia kilka racjonalnych argumentów przemawiających za kontynuacją życia duszy po śmierci,
>jednak minęło już kilka lat, odkąd go czytałem. Czy Sokrates jest rzeczywiście przekonany, czy też
>do końca pozostaje niepewny?

Jesteśmy już daleko za Sokratesem i nie umniejszam jego wkładu w rozwój intelektualny ludzkości, ale twierdzę iż opcja istnienia czystej nicości jest błędna, nie ma podstaw logicznych.

Z czystej nicości nie może nic powstać, więc ta opcja jest błędna na poziomie logicznym. Jak brak logiki to brak sensu, wszystko ląduje w śmietniku, rozumiesz?

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365